Przewodnik po parkach rozrywki

Niewidzialne gołym okiem mikrominiatury do zobaczenia w Łodzi

Tagi: Experymentarium, Władimir Aniskin, Mikrominiatury

Niewidzialne gołym okiem mikrominiatury do zobaczenia w Łodzi

Jutro, 5 stycznia o godzinie 12.00 w Centrum Nauki 'Experymentarium' odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „Niewidzialne Arcydzieła,czyli mikroświat Władimira Aniskina.”

Ekspozycja przyjechała do Polski z Muzeum Mikrominiatur „Russian Levsha” w Sankt Petersburgu w Rosji. Jej współorganizatorem jest Międzynarodowa Gildia Mistrzów z siedzibą w  Sankt Petersburgu. Ekspozycja została objęta
patronatem honorowym Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce, Jego Ekscelencji Aleksandra Alieksiejewa.

Wystawa składa się z 30 niezwykłych, niewidzialnych gołym okiem prac, których autorem jest 37-letni elektronik Władimir Aniskin. Dwie z nich są o tematyce polskiej.

 

Na czym dokładnie polega ich niezwykłość? Wyobraźmy sobie karawanę wielbłądów przechodzących przez przysłowiowe ucho igielne. Niemożliwe? Mistrz Aniskin dokonał tego tworząc wielbłądy o wysokości 0,1 mm. Jest też flaga Federacji Rosyjskiej o wymiarach 30 x 50 mikrometrów. Albo sputnik wykonany w złocie i wolframie gdzie wielkość anteny wynosi aż 2 mikrometry (a mikrometr to 1/1000 milimetra). Największym dziełem, 'gigantem' wystawy jest - odwzorowany z największymi szczegółami order Suworowa o wysokości 2 mm.Pierwsza mikrominiatura powstała w 1998 roku. Jak dotąd artysta wykonał ich w sumie ponad 50. Niektóre z nich są, według samego Mistrza, proste w wykonaniu i wymagają „zaledwie kilku miesięcy pracy”, inne zaś kilku lat. W tej ostatniej grupie znajduje się „Róża we włosie ludzkim”, której wykonanie zajęło 8 lat.

Jak dotąd prace Władimira Michajłowicza Aniskina prezentowane były tylko w kilku miastach Rosji, na Białorusi, na Litwie i Łotwie oraz w Chinach. Teraz także polska publiczność będzie miała unikalną możliwość zapoznania się z niezwykłą i rzadką profesją, którą na całym świecie wykonuje tylko kilka osób.

Więcej informacji na temat wystawy na stronie Experymentarium

Komentarze