Przewodnik po parkach rozrywki

Niewidzialne gołym okiem mikrominiatury do zobaczenia w Łodzi

Tagi: Experymentarium, Mikrominiatury, Władimir Aniskin

Niewidzialne gołym okiem mikrominiatury do zobaczenia w Łodzi

Jutro, 5 stycznia o godzinie 12.00 w Centrum Nauki 'Experymentarium' odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „Niewidzialne Arcydzieła,czyli mikroświat Władimira Aniskina.”

Ekspozycja przyjechała do Polski z Muzeum Mikrominiatur „Russian Levsha” w Sankt Petersburgu w Rosji. Jej współorganizatorem jest Międzynarodowa Gildia Mistrzów z siedzibą w  Sankt Petersburgu. Ekspozycja została objęta
patronatem honorowym Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce, Jego Ekscelencji Aleksandra Alieksiejewa.

Wystawa składa się z 30 niezwykłych, niewidzialnych gołym okiem prac, których autorem jest 37-letni elektronik Władimir Aniskin. Dwie z nich są o tematyce polskiej.

 

Na czym dokładnie polega ich niezwykłość? Wyobraźmy sobie karawanę wielbłądów przechodzących przez przysłowiowe ucho igielne. Niemożliwe? Mistrz Aniskin dokonał tego tworząc wielbłądy o wysokości 0,1 mm. Jest też flaga Federacji Rosyjskiej o wymiarach 30 x 50 mikrometrów. Albo sputnik wykonany w złocie i wolframie gdzie wielkość anteny wynosi aż 2 mikrometry (a mikrometr to 1/1000 milimetra). Największym dziełem, 'gigantem' wystawy jest - odwzorowany z największymi szczegółami order Suworowa o wysokości 2 mm.



Pierwsza mikrominiatura powstała w 1998 roku. Jak dotąd artysta wykonał ich w sumie ponad 50. Niektóre z nich są, według samego Mistrza, proste w wykonaniu i wymagają „zaledwie kilku miesięcy pracy”, inne zaś kilku lat. W tej ostatniej grupie znajduje się „Róża we włosie ludzkim”, której wykonanie zajęło 8 lat.

Jak dotąd prace Władimira Michajłowicza Aniskina prezentowane były tylko w kilku miastach Rosji, na Białorusi, na Litwie i Łotwie oraz w Chinach. Teraz także polska publiczność będzie miała unikalną możliwość zapoznania się z niezwykłą i rzadką profesją, którą na całym świecie wykonuje tylko kilka osób.

Więcej informacji na temat wystawy na stronie Experymentarium

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.