Przewodnik po parkach rozrywki

Europa-Park - największy park rozrywki w Niemczech

Tagi: Park Tematyczny, Adventure World Warsaw, Europa-Park, Park Of Poland, IAAPA, Wodan, Parki Rozrywki W Niemczech, Mack Rides, Rollercoastery, Roland Mack, Najchętniej Odwiedzany Park, Hotel Tematyczny, Największy Europejski Park

Europa-Park - największy park rozrywki w Niemczech

Europa-Park to najchętniej odwiedzany niemiecki park tematyczny. Na liście największych europejskich parków zajmuje trzecie miejsce.

Europa-Park to wizytówka niemieckich parków rozrywki. W 15 krainach tematycznych, w większości związanych z europejskimi krajami i regionami, znaleźć można ponad 100 różnych atrakcji, od karuzel dla najmłodszych odwiedzających po rwące rzeki i rollercoastery dla osób spragnionych adrenaliny. To prawdziwy park rodzinny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie a dodatkowo pozna kulturę i kuchnię innych krajów.

Europa-Park - park z historią
Od początku parkiem zarządza rodzina Macków, która już w 1880 roku produkowała wagoniki cyrkowe, a od roku 1921 zajmuje się produkcją rollercoasterów (firma Mack Rides). W parku można znaleźć atrakcje wyprodukowane właśnie przez Mack Rides. Rodzina Macków od lat działa czynnie w branży a zasłużony w działaniach na rzecz rozwoju parków rozrywki Roland Mack, aktualny partner zarządzający parku, został w listopadzie zeszłego roku powołany na prezesa Stowarzyszenia IAAPA, największego, międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego parki.

Za dwie godziny w parku
Europa-Park rocznie odwiedza ponad 4 miliony gości. Głównie są to Niemcy, Francuzi i Szwajcarzy ale wzrasta również liczba gości z takich krajów jak Austria, Holandia, Belgia czy Kraje Arabskie. Park nie prowadzi statystyk ilu Polaków go odwiedza, jednak wiemy, że jest to czwarty w Europie obiekt zainteresowania naszych rodzimych turystów. Od otwarcia w 1975 roku w sumie przyjechało tu ponad 90 milionów turystów. 20% osób odwiedza Europa-Park poraz pierwszy, aż dla 80% są to już kolejne wizyty. Statystyki prowadzone przez Europa-Park mówią, że średnio goście pokonują dystans około 2,2 godziny, aby dojechać do parku, spędzając w nim około 8,5 godziny.Rozrywka pobudza region do rozwoju
Europa-Park jest jedną z głównych sił napędowych gospodarki regionu (park położony jest w Badenii-Wirtembergii). W parku pracuje około 3 400 osób, w samym 2012 roku stworzone zostanie 300 nowych miejsc pracy, między innymi w związku z otwarciem nowego hotelu oraz uruchomieniem nowej atrakcji - Wodan. Park zapewnia dodatkowo pracę dla regionalnych rzemieślników.Około jedna czwarta odwiedzających spędza w parku więcej niż jeden dzień (w 2012 roku do dyspozycji będzie 5 hoteli tematycznych), co oznacza, że w tym czasie korzystają z atrakcji w parku w cenie biletów ale i dokonują zakupów a także jedzą w restauracjach na terenie parku.

Park tematyczny jest siłą napędową dla miejsca, w którym się znajduje (nowe miejsca pracy, podatki itp.). Tego typu inwestycja pobudza także tworzenie się kolejnych, zwłaszcza jeśli już w momencie planowania budowy parku tworzy się plany stworzenia uzupełniających produktów turystycznych, rozrywkowych i innych. Mogą to być dodatkowe miejsca zakwaterowania - zazwyczaj tańsze od tych oferowanych w samym kompleksie parkowym (w okolicach Disneylandu i innych parków rozrywki w Europie jest wiele możliwości noclegu, od pól namiotowych po bungalowy i hotele dostosowane do potrzeb klienta), są restauracje czy kina a nawet stacje paliw i sklepy spożywcze itp. 

Planowane w Polsce parki Adventure World Warsaw czy Park of Poland mogą również odegrać znaczącą rolę w rozwoju Mazowsza i stworzeniu zupełnie nowego produktu turystycznego. Jest szansa, że dzięki tym inwestycjom (bądź jednej z nich) Polska pojawi się po latach starań i obietnic, na mapie europejskich parków tematycznych stając się liderem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Autor: Anna Marasek
Parkmania.pl 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.