Przewodnik po parkach rozrywki

[AKTUALIZACJA] Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

Tagi: Park Rozrywki, Rabkoland, Rabka-Zdrój, Lunpark, Mistrzostwa Polski W Dmuchaniu Balona Z Gumy Do Żucia

[AKTUALIZACJA] Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

W sobotę 2 czerwca 2012 r. już po raz dziesiąty w Rodzinnym Parku Rozrywki Rabkoland w Rabce-Zdroju odbędą się Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia.

Guma balonowa ma przeszło 80 lat. Została wymyślona przez Amerykanina o nazwisku Walter Diemer, który nazwał ją Dubble Bubble. Rekord Świata w dmuchaniu balonów z gumy do żucia należy do Amerykanki Aity Cambridge i wynosi 35,5 cm. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie odbyły się w sierpniu 2003 roku w USA.

W 2003 roku Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabkolandzie postanowiło wprowadzić tę imprezę na stałe w kalendarz imprez najpopularniejszego na Podhalu parku rozrywki. Mistrzostwa w Dmuchaniu Balona z Gumy do żucia organizowane są w specjalnie wyznaczonym do tego w Rabkolandzie miejscu - na Placu Rekordów.

 


Mistrz Polski 2011 w dmuchaniu balona z gumy do żucia Adrian Wójcik


Pierwsze mistrzostwa Polski w tej niecodziennej dyscyplinie odbyły się 1 czerwca 2003 roku z udziałem 486 zawodników, a historycznym pierwszym Mistrzem Polski został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminy Bliżyn – wydmuchując balon o średnicy 20 cm. Rekordowego balona wydmuchano jednak 4-lata później w 2007 roku, a wynik 23,5 cm pozostaje nie pobity do dziś. Arcymistrzem w dmuchaniu balona uznaje się więc Lucynę Chuderską, która ze wspomnianym wynikiem zostaje do dziś niedościgniona.

Głównym celem zawodów jest dobra zabawa i zostanie po wsze czasy zapisanym w kronikach balonowym mistrzem. Aby lepiej zmotywować zawodników, przewidziane są dla nich nagrody w postaci dyplomów, pucharu i nagrody pieniężnej dla trzech pierwszych śmiałków, którzy zdecydują się na żucie balona przez 10 minut, a następnie wydmuchanie go w obecności kontrolera, który specjalnie skonstruowanym do tego przyrządem zwanym „Balonomierzem” odnotuje wynik do protokołu zawodów.


Mistrzowie na podium, rok 2011


Nagrody:
I miejsce - tytuł mistrza Polski, puchar, dyplom, 300 zł, wpis do XII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości,
II miejsce - puchar, dyplom, wpis do XII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości,
III miejsce - puchar, dyplom, wpis do XII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości.
Wszyscy zawodnicy otrzymują ponadto certyfikaty balonowca.

Impreza, zwłaszcza tak poważna jak ta, ma ścisłe reguły gry. Każdy chętny do wzięcia udziału w Mistrzostwach w momencie zapisania otrzymuje gumę do żucia. W wyznaczonym miejscu ma 10 minut na żucie i zrobienie z gumy balona. Następnie wykonywany jest pomiar balona i odczytywany wynik. 

[AKTUALIZACJA]
Mistrzostwa odbyły się 2. czerwca 2012 r. w godzinach 13:30-15:00. Zgromadziły 60 uczestników, w rozgrywce finałowej udział wzięło 30 zawodników.

W wyniku zaciętej rywalizacji zwycięzcami zostali:
1 miejsce i tytuł Mistrza Polski 2012 Bartłomiej Ślósarczyk z m. Rabka-Zdrój, lat 19 wynik 23 cm
2 miejsce i tytuł I Wicemistrz Polski 2012 Marcin Caputa z m. Rabka-Zdrój, lat 18 wynik 22 cm
3 miejsce i tytuł II Wicemistrz Polski 2012 Konrad Urbańczyk z m. Rabka-Zdrój, lat 23 wynik 21,8 cm

 


Finaliści po zawodach, rok 2012


Mistrz Polski 2012 Bartłomiej Ślósarczyk

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.