Przewodnik po parkach rozrywki

Walkiria 2012 - kolejny piknik historyczny w Gierłoży

Tagi: Park Miniatur, Park Miniatur Warmii I Mazur, Inscenizacja Historyczna, Walkiria 2012

Walkiria 2012 - kolejny piknik historyczny w Gierłoży

Po inscenizacjach walk w Prusach Wschodnich, w tym roku w dn. 21-22 lipca, podczas Walkirii 2012 - po raz pierwszy będzie można spotkać wojska alianckie, a wraz z nimi dywizję generała Stanisława Maczka. To już trzecia edycja Walkirii – największego pikniku militarnego na Warmii i Mazurach.

Już w sobotę rano, Park Militariów oraz Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży, obok legendarnego Wilczego Szańca, zamienią się w prawdziwy obóz wojskowy. Do Gierłoży przyjadą Grupy Rekonstrukcji Historycznej, aby w nowatorski sposób przybliżyć widzom historię walk w Normandii z 1944 roku. 

Temat przewodni imprezy został wybrany nieprzypadkowo. W tym roku przypada 120/ rocznica urodzin generała Stanisława Maczka, który w składzie 2.Korpusu Kanadyjskiego, dowodził swą dywizją w zwycięskiej bitwie pod Falaise we Francji. Odtworzenie tej bitwy zaplanowano na niedzielne popołudnie. Maczek prowadził swe oddziały do zwycięstw w kolejnych bitwach, a w 1945 roku został odznaczony Komandorią Krzyża Legii Honorowej.


Walkiria 2011


W sobotę każda z Grup Rekonstrukcji Historycznej przygotuje dla turystów własną dioramę tematyczną. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w licznych zabawach i konkursach, a także wcielić się w rolę rekruta przyjmowanego do wojska amerykańskiego, niemieckiego lub polskiego. Dioramę przygotuje również Agencja Mienia Wojskowego. 


Inscenizacja historyczna podczas zeszłorocznej Walkirii


Podczas Walkirii 2012 odbędą się również pokazy pojazdów, które zawsze są atrakcją dla zwiedzających. Zobaczyć będzie można m.in. niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony Sdkfz 251 produkowany w latach 1939-1945, pierwszą ciężarówkę wykorzystującą olej napędowy - Magirus S3000, samochód Renault Primaquatre w niespotykanej wersji pick-up, a także najbardziej znane pojazdy alianckie – Jeep Willys MB, Ford GPW oraz Dodge WC.

 

W nocy z 21 na 22 lipca na terenie pikniku po raz pierwszy w historii odbędzie się Przegląd Filmów Wojennych i Historycznych w formie polowego maratonu filmowego. Od godz. 21.00 widzowie zobaczą siedem produkcji prezentujących ciekawostki i mało znane fakty z czasu II wojny światowej. Ponadto, w ramach partnerstwa z Centrum Szkolenia Straży Granicznej z Kętrzyna, podczas Przeglądu Filmów Wojennych i Historycznych nastąpi premiera dwóch filmów kętrzyńskiej produkcji poświęconych pracy „pograniczników”.


Walkiria 2011


W niedzielę, 24 lipca jednostki ponownie rozbiją swoje przyfrontowe obozowiska w Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży, 900 m za legendarnym Wilczym Szańcem, jednak uwaga widzów zostanie w dużej mierze skupiona na pokazie 15 Brygady zmechanizowanej Wojska Polskiego im. Zawiszy Czarnego z Giżycka. Jednostka, która w ostatnich miesiącach prowadziła działania w Afganistanie zaprezentuje m.in. pojazdy bojowe BRDM oraz Hummer i wojskowe quady. Zaplanowano również pokazy aktywne.

Najważniejszym i najbardziej widowiskowym elementem imprezy będzie jednak inscenizacja historyczna. W tym roku zostanie poświęcona wydarzeniom z lipca i sierpnia 1944 roku, które miały miejsce w Normandii, kiedy wojska alianckie przełamały obronę niemiecką pod St. Lô (operacja 'Cobra'). 7 VIII niemieckie wojska pancerne uderzyły w kierunku Argentan – Mortain. Dowództwo alianckich wojsk postanowiło okrążyć wojska nieprzyjacielskie, działające w Normandii,  a 2. Korpusowi Kanadyjskiemu pod dowództwem generała Maczka przypadła rola zamknięcia dróg odwrotu przez opanowanie ważnego węzła komunikacyjnego - Falaise. W nocy z 7 na 8 VIII 1944r. dywizja zajęła podstawy wyjściowe na południowym skraju Caen, a 8 VIII w połowie dnia rozpoczęła natarcie czołowe wzdłuż szosy Caen – Falaise...
W walkach wykorzystana zostanie broń oraz profesjonalna pirotechnika. Podczas inscenizacji wykorzystanych zostanie kilkadziesiąt sztuk broni ślepej wraz z tysiącem nabojów. Dodatkowo organizatorzy zabezpieczyli udział m.in. moździerzy, pancerfaustów, karabinów samoczynnych DP 28 oraz dział samoczynnych FlaK.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.