Przewodnik po parkach rozrywki

Lokalny narrator – zawód z przeszłości odkryty na nowo

Tagi: świętokrzyskie, Lokalny Narrator, Mazowieckie, Storytelling

Lokalny narrator – zawód z przeszłości odkryty na nowo

W przeszłości tradycja ustna stanowiła jedyny sposób na przekazywanie historii, podtrzymanie zwyczajów, kultury i obrzędów. Znakomity gawędziarz był cenionym członkiem społeczności, a jego pracę sowicie nagradzano. Dziś sztuka żywego słowa przeżywa prawdziwy renesans, a opowiadaniem zajmują się zawodowo storytellerzy. Sieć profesjonalnych narratorów lokalnych powstaje także w Polsce.

Storytelling, czyli tradycja opowiadania historii, towarzyszy człowiekowi od momentu wykształcenia umiejętności komunikowania się za pomocą mowy. Ludzie od zawsze czuli silną potrzebę dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i emocjami. Wraz z rozwojem technologii, pojawieniem się druku, radia, telewizji, a później internetu, kultura słowa mówionego zaczęła jednak tracić na wartości. Dziś ponownie rośnie jej znaczenie. W wielu krajach powstają ośrodki promujące współczesną sztukę opowieści, odbywają się festiwale, warsztaty i spotkania. Opowiadacze, czyli lokalni narratorzy, kolekcjonują historie regionu, które później urzeczywistniają w wyobraźni słuchaczy za pomocą słów.

Często narracja uzupełniana jest również grą aktorską. W wyniku tego połączenia powstaje niezwykłe widowisko, rodzaj happeningu, o czym mogą przekonać się m.in. turyści odwiedzający Boston. Kilkunastu storytellerów, ubranych w kostiumy uszyte na wzór siedemnastowiecznych strojów, oprowadza turystów po najważniejszych punktach miasta związanych z historią walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Nie jest to jednak zwykła wycieczka śladami miejskich zabytków. Każdy przewodnik wciela się bowiem w rolę innej historycznej postaci. Wybierając jednego spośród kilkunastu bohaterów, turysta ma możliwość poznania historii miasta z perspektywy tej konkretnej osoby. Towarzyszami podróży mogą być np. wykształcona Hanna Adams – pierwsza amerykańska pisarka, czy nieprzebierający w słowach Kryspus Attucks – pracownik portu, który zbiegł z rąk handlarza niewolników.

Z usług profesjonalnych gawędziarzy będzie można skorzystać już w tym roku także w Polsce. W ramach projektu Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej, realizowanego na pograniczu województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego, powstanie pierwsza sieć zawodowych storytellerów. Uczestnicy projektu wezmą udział w szkoleniach i warsztatach, na których nauczą się, jak przenosić słuchaczy w magiczny świat odkrytych na nowo baśni i legend.

Zawodowych opowiadaczy będzie można spotkać i posłuchać w karczmach, restauracjach, hotelach, a także na turystycznych szlakach. Ich opowieści umożliwią poznanie regionu z zupełnie innej perspektywy i w niebanalny sposób uzupełnią wiedzę o danym miejscu. W przyszłości z ich usług będzie można skorzystać również w innych regionach Polski.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.