Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 13: najszybsze roller coastery Europy

Tagi: Roller Coaster, Europa, Furius Baco, TOP, Formula Rossa, Fastest, Najszybszy, Ring Racer, Najszybsze Roller Coastery, Shambala, Najwyższe Roler Coastery

TOP 13: najszybsze roller coastery Europy

Gdy zapragniecie wybrać się do parku rozrywki, będziecie musieli zdecydować, gdzie się udać. Poniższe zestawienie najszybszych roller coasterów w Europie pokaże Wam, gdzie szukać najbardziej ekstremalnych przejażdżek (update: maj 2016 r.). Dlaczego prezentujemy Wam 13 lokat? Ponieważ to taka oryginalna liczba... A tak naprawdę, to w zestawieniu "TOP fastest coasters" jest tyle miejsc ex aequo, że ciężko zatrzymać się np. na TOP 10... Więc w rezultacie TOP 13 to 18+1 kolejek zaprezentowanych w tym artykule. Poplątane? Zaraz się wszystko wyjaśni. Czy jesteście ciekawi, jak szybko możemy mknąć na europejskich coasterach? To zaczynamy!13. Abismo, Parque de Atracciones de Madrid, 2006 r., 104,3 km/h
Zaczynamy od imponującej kolejki z 2 inwersjami i wyjątkowym widokiem na Madryt. Najwolniejsza kolejka w tym zestawieniu, a i tak przekracza 100 km/h...12. Sky Wheel, Skyline Park (Niemcy), 2004, 104,5 km/h
Roller coaster bardzo przypominający Abismo. Oprócz tej charakerystycznej inwersji na początku, łączy je także czerwony kolor toru. Tutaj jednak tor jest bardzo krótki, więc pokonujemy go kilka razy.

12. Ukko, Linnanmäki, 2011 r., 104,5 km/h
I jeszcze jeden roller coaster z tej serii, tym razem w Finlandii (i żółty, a nie czerwony). Tak jak w przypadku poprzedników, jego wysokość wynosci 46 m.

11. Stunt Fall, Parque Warner Madrid, 2002 r., 104,9 km/h
Jeszcze jedna kolejka w Madrycie, choć w innym parku - odwrócony coaster typu Boomerang.

10. Goliath, Walibi Holland, 2002 r., 105,4 km/h
Najlepszy roller coaster w Holandii (a nawet i w całym Beneluksie): Najszybsza, najdłuższa, najwyższa i najbardziej stroma kolejka w tym regionie.
Zobaczie, jaką fajną reklamę na nim nakręcono:

 9. Oblivion, Alton Towers, 1998 r., 108,8 km/h
Najstarszy z 11 czynnych obecnie dive coasterów. Tuż przed spadkiem pod kątem 88,8°, na 3 (długie) sekundy zatrzymacie się przed nim, by móc zobaczyć, co dokładnie czeka Was za chwilę...

8. Red Fire, ViaSea, 2015 r., 109,4 km/h
Czarny koń zestawienia - nowa, szybka kolejka z raczej mało znanego tureckiego parku ViaSea w Instanbule (azjatycka część miasta). Ogniście czerwona niczym klasyczne Ferrari.

8. Nefeskesen, Vialand, 2014 r., 109,4 km/h
Kolejny czarny koń zestawienia - "młoda" kolejka typu launched z również mało popularnego jeszcze tureckiego parku Vialand, usytuowanego w europejskiej części Stambułu. Z wyglądu przypomina bardzo Mavericka z Cedar Point, a jego nazwa oznacza "zapierający dech w piersiach".8. Colossos, Heide-Park, 2001 r., 109,4 km/h
Jedna z dwóch tylko drewnianych kolejek w zestawieniu, która mocno się trzyma pozycji w pierwszej 10. w Europie. Wśród drewnianych coasterów, 4. na świecie i 2. w Europie.

7. WildFire, Kolmården, otwarcie - czerwiec 2016 r., 112,3 km/h
Najszybsza drewniana kolejka w tym zestawieniu! I to znajdująca się w dość tajemniczym szwedzkim parku rozrywki. Jeszcze jedna ciekawostka: jedyna europejska drewniana kolejka z inwersjami, i to aż trzema.


6. Big One, Blackpool Pleasure Beach, 1994 r., 118,4 km/h
Hypercoaster malowniczo usytuowany przy granicy parku, prawie że wrzucający nas do Morza Irlandzkiego. Jego kolory nawiązują do długoletniego sponsora - Pepsi.

5. iSpeed, Mirabilandia, 2009, 119,3 km/h
Prawie że 120 km/h na liczniku, kolor: oczywiście czerwony. Roller coaster wystrzeliwany, który wznosi nas na wysokość 55 metrów.

5. Expedition GeForce, Holiday Park Plopsa, 2001 r., 119,3 km/h
Również na piątym miejscu niemiecki czerwony (a jakże!) coaster, który zafunduje Wam air-time aż 7 razy, gładko sunąc po swoim stalowym torze. 

4. Silver Star, Europa-Park, 2002 r., 126,2 km/h
Tuż za podium, ex aequo plasują się dwie kolejki. Obie niemieckie, przy czym jedna troszkę starsza, druga młodsza. Silver Star to 2. najwyższy coaster w Europie (15. na świecie)...

4. The Oath of Karnan (Schwur des Kärnan), Hansa Park, 2015 r., 126,2 km/h
... zaś "Przysięga Kärnan" to najszybsza kolejka w Hansa Parku, otwarta w lipcu 2015. Tak samo "wysoka" i tak samo szybka jak Silver Star.


3. Stealth, Thorpe Park, 2006 r., 128 km/h
Najszybsze przyspieszenie w Europie. Od 0 do 129 km/h w 1,9 sekundy.

2. Shambhala, PortAventura, 2012 r., 133,2 km/h
Najwyższy roller coaster w Europie (13. miejsce na świecie), młodszy brat...

1. Furius Baco, PortAventura, 2007 r., 134,2 km/h
... Najszybszej kolejki na Starym Kontynencie. Furius Baco nosi ten tytuł od 9 lat, ale wygląda na to, że jego pozycja jest zagrożona... I znów będzie to bratobójczy pojedynek, ale nie uprzedzajmy faktów! Jedyne, co możemy Wam szepnąć na razie to: "Ferrari Land Europe".
Ciekawostka: tak naprawdę najszybszym, ale nie funkcjonującym (tzw. SBNO - standing but not operating) roller coasterem w Europie jest ring°racer (160 km/h), który powstał obok toru wyścigowego Formuły 1 w miejscowości Nürburg w Niemczech.
Na torze tym odbywały się m.in. Grand Prix Niemiec.

 Początkowo Ring Racer miał osiągać 217 km/h, jednak kłopoty techniczne przyhamowały projekt budowy swego czasu najszybszej kolejki na świecie i ostatecznie jego prędkość wynosi 160 km/h, co czyniłoby go chociaż najszybszym coasterem w Europie (a 6. na świecie). Niestety dalsze testy wykazały, że jego eksploatacja jest nieefektywna/niemożliwa i w rezultacie kolejka tylko stoi... A w międzyczasie powstał jeszcze szybszy roller coaster, światowy lider w tym względzie -  Formula Rossa (240 km/h, Ferrari World w Abu Dhabi). Na pocieszenie filmik:
Czy po lekturze TOP 13 (a dokładniej 18) najszybszych roller coasterów w Europie zauważyliście pewne prawidłowości?


Co ciekawe, tak jak w przypadku USA, większość roller coasterów tutaj stanowią nie roller coastery wystrzeliwane (5), ale właśnie te "normalne", mozolnie wspinające się pod górę, by za chwilę mknąć w dół. Często też pojawia się czerwony kolor (6). Wygląda na to, że sprzyja on osiaganiu dużych prędkości. :)

W dodatku w przypadku roller coasterów, najszybsze = najwyższe. 12 z wymienionych tu kolejek zawiera się w pierwszej piętnastce najwyższych roller coasterów Europy.


I co Wy na to, wiecie już gdzie znaleźć roller coastery kipiące adrenaliną?
Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title