Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 11: najszybsze roller coastery w Ameryce Północnej

Tagi: Roller Coaster, USA, Kingda Ka, Fastest, Najszybszy, TOP, Kanada, Ameryka Północna

TOP 11: najszybsze roller coastery w Ameryce Północnej

Zestawienie najszybszych roller coasterów w Ameryce Północnej to de facto lista kolejek zlokalizowanych w USA, z małą wzmianką o Kanadzie - 2 coastery z parku Canada's Wonderland. Jeśli szukacie maksymalnej adrenaliny, poniżej znajdziecie wskazówki, gdzie się udać, by doświadczyć prędkości 120 km/h, a nawet więcej (update: maj 2016 r.). Prezentujemy Wam czołową 11-tkę, a że jest kilka miejsc ex aequo, to ranking zawiera łącznie 16 kolejek.11. Bizarro, Six Flags New England, 2000 r., 123,2 km/h
Rozpoczynamy od megacoastera pod szyldem Six Flags. Mkniemy po torze wraz z Bizarro, czyli "złym odpowiednikiem" Supermana.
11. Behemoth, Canada's Wonderland, 2008 r., 123,2 km/h
Pierwsza z dwóch kanadyjskich kolejek na liście. Do czasu otwarcia młodszego brata, Leviathana, był najszybszym i najwyższym roller coasterem w Kanadzie.

10. Nitro, Six Flags Great Adventure, 2001 r., 128 km/h
Kolejny megacoaster, wyprodukowany przez znaną firmę Bolliger & Mabillard. Stoi w cieniu innej szybkiej kolejki... ale o tym później.

10. Diamondback, Kings Island, 2009 r., 128 km/h
Czerwona kolejka, która na trasie posiada taki element jak 'splashdown', czyli mimo że nie jest to wodna przejażdżka, zostaniemy (lekko) pochlapani wodą.

10. Desperado, Buffalo Bill's Resort & Casino, 1994 r., 128 km/h
W chwili otwarcia był to najwyższy i najszybszy coaster na świecie. Ta masywna konstrukcja z pewnością zapewnia nieźle trzęsącą przejażdżkę.


9. Xcelerator, Knott's Berry Farm, 2002 r., 131,2 km/h
To dopiero przyspieszenie - w 2,3 sekundy od 0 do 131,2 km/h.

8. Phantom's Revenge, Kennywood, 1991 r., 136 km/h
Zielona, wyjątkowa kolejka: pierwszy spadek rozkręca się bardzo długo, a drugi jest dłuższy niż pierwszy (zwykle to pierwszy spadek jest tym największym).
8. Goliath, Six Flags Magic Mountain, 2000 r., 136 km/h
Jedna z 19 kolejek w SFMM. Zobaczcie, jak wykorzystano Goliath do reklamy parku:8. Titan, Six Flags Over Texas, 2001 r., 136 km/h
Brat bliźniak (choć nie jednojajowy) dla Goliath. Titan jest krótszy o 10 m i ma dwie serpentyny. Kolory za to mają takie same.

7. Intimidator 305, Kings Dominion, 2010 r., 144 km/h
Jeden z pięciu tylko giga coasterów, jakie dotychczas powstały. Przejażdżka trwa aż 3 minuty.

6. Leviathan, Canada's Wonderland, 2012 r., 147,2 km/h
Niebieski potwór, który porywa nas na 3,5 minuty rzekomo gładkiej i przyjemnej jazdy... Najszybszy i najwyższy roller coaster Kanady.

5. Millennium Force, Cedar Point, 2000 r., 148,8 km/h
I jeszcze jedna gładka i płynna przejażdżka. Przy dobrej widoczności podobno można ujrzeć stąd leżącą po drugiej stronie jeziora Erie Kanadę (a tam Leviathana)! 

4. Fury 325, Carowinds, 2015 r., 152 km/h
Najnowsza kolejka wśród uwzględnionych w tym rankingu. Lazurowy kolor, a jaki pierwszy spadek... Robi wrażenie!3. Superman: Escape from Krypton, Six Flags Magic Mountain, 1997 r., 160 km/h
Całe amerykańskie podium zajmują roller coastery wystrzeliwane. Intensywny roller coaster, gdy dojedziemy do końca trasy... zaczynamy jechać tyłem! A wraz z nami wieża spadania Drop of Doom, którą zainstalowano na tych samych podporach.

2. Top Thrill Dragster, Cedar Point, 2003 r., 192 km/h
"Miniaturka" i zarazem pierwowzór kolejki z pierwszego miejsca zestawienia.TTD nie cieszył się zbyt długo z tytułu najszybszego (i najwyższego) roller coastera w Ameryce Północnej (i na całym globie przy okazji). Jest o 13 km/h wolniejszy i o 11 metrów niższy niż... Ale najpierw najlepsza/najgorsza część przejażdżki, jaka się może przytrafić na kolejce tego typu, czyli tzw. rollback.
1. Kingda Ka, Six Flags Great Adventure, 2005 r., 204,8 km/h
Drugi najszybszy roller coaster na świecie, ale za to 1. najwyższy. Jego panowanie jako world's tallest & fastest skończyło się w 2010 r. wraz z otwarciem Formula Rossa (240 km/h, Ferrari World w Abu Dhabi).

I co Wy na to? Te kolejki robią wrażenie, prawda?
A czy zauważyliście może pewne prawidłowości? Co ciekawe, tak jak w przypadku Europy, większość roller coasterów stanowią nie coastery wystrzeliwane (4), ale właśnie te "normalne" - wciągane na górę standardowym łańcuchem/kablem. Co ciekawe, dość często pojawia się czerwony kolor (4), a 3 razy pomarańczowy. Wygląda na to, że takie ciepłe barwy sprzyjają osiaganiu dużych prędkości. Niebieski jednak też jest mocny... ;)
W dodatku w przypadku roller coasterów, najszybsze [bardzo często] = najwyższe. Prawie wszystkie z wymienionych tu kolejek zawierają się w pierwszej 15-tce najwyższych coasterów Ameryki Północnej.


Do którego parku i na którą kolejkę wybralibyście się najchętniej?

Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title