Przewodnik po parkach rozrywki

Disneyland – zniżki na bilety do parku i dostępność dla niepełnosprawnych

Tagi: Park Rozrywki, Disneyland, Pobyt W Disneyland Resort, Disneyland W Paryżu, Bilety Do Disneylandu, Disneyland Dla Niepełnosprawnych, Znizki Dla Niepelnosprawnych W Disneylandzie, Biletu Do Disneylandu Dla Niepełnosprawnych

Disneyland – zniżki na bilety do parku i dostępność dla niepełnosprawnych

Disneyland to miejsce dla wszystkich miłośników baśni. Niepełnosprawność nie jest tu żadnym ograniczeniem. Park jest doskonale przygotowany do potrzeb osób niewidomych, niedosłyszących i z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Jakby tego było mało opiekunowie osób niepełnosprawnych wchodzą do parku za darmo.

Co zrobić, aby uzyskać darmowe wejściówki dla opiekuna osoby niepełnosprawnej

Kupowanie biletów do Disneylandu w kasie parku jest zazwyczaj mało opłacalne. Bilety wstępu dostępne online są bowiem zawsze tańsze od tych, które znajdziemy w kasie. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły – niepełnosprawni goście Disneylandu mogą liczyć na 10% zniżki na bilety w cenie regularnej. Ich opiekunowie (maksymalnie 1 osoba) wchodzą natomiast do parku zupełnie za darmo. Rodzic niepełnosprawnego dziecka zapłaci więc za jednodniowy pobyt w parku nie 172 euro (90€ za bilet dla osoby dorosłej + 82€ za bilet dla dziecka), lecz 73€ (cena dziecięcego biletu – 10%). Daje to nam 36€ za osobę. Tak takich biletów do Disneylandu nie gwarantuje nawet największa promocja. Nie można ich jednak kupić za pośrednictwem żadnych serwisów online.  

Zaświadczenie o niepełnosprawności - bez niego ani rusz

Jeśli jesteś rodzicem niepełnosprawnego dziecka lub sam zmagasz się z niepełnosprawnością, przed wyjazdem powinieneś postarać się o przetłumaczenie na francuski lub angielski swojego zaświadczenia o niepełnosprawności. Będzie ono niezbędne zarówno do wydania zniżkowych biletów, jak i karty uprawniającej do wstępu do atrakcji poza kolejką.         

City Hall - miejsce gdzie uzyskasz wszystkie potrzebne informacje

Gdy miniesz już bramy Disneylandu w pierwszej kolejności udaj się do City Hall. Budynek mieści się tuż za bramą do parku i raczej trudno jest go nie zauważyć. Następnie opisz pracownikom recepcji swoją sytuację. Powinni udzielić ci wiele cennych wskazówek, dotyczących dostępności różnych atrakcji. W City Hall wydawane są też specjalne karty, które znacznie skracają czas oczekiwania w kolejkach do atrakcji lub pozwalają całkowicie je pominąć. O ich szczegółach piszemy poniżej.

Przywileje dla osób niepełnosprawnych: Priority Card i Easy Access Card

Osoby tymczasowo lub stale niepełnosprawne mogą otrzymać specjalne karty, które dają im szereg przywilejów. Istnieją dwa rodzaje takich kart:

  1. Priority Card – karta jest przyznawana osobom niepełnosprawnym ruchowo i umysłowo, niewidomym, niesłyszącym oraz osobom autystycznym. Karta gwarantuje swobodny wstęp do wszystkich atrakcji, bez konieczności stania w kolejkach. Niepełnosprawnemu może towarzyszyć maksymalnie 4 opiekunów.
  2. Easy Access Card – karta przysługuje osobom, które są tymczasowo osłabione na skutek różnych chorób oraz kobietom w ciąży. Upoważnia do korzystania ze specjalnych wejść dla niepełnosprawnych. Znajdziemy je wszędzie tam, gdzie zwykły dostęp do atrakcji jest utrudniony. Karta nie stanowi jednak podstawy do ominięcia zwykłej kolejki. Niepełnosprawnemu, który otrzyma Easy access card może towarzyszyć tylko jedna osoba.

Opiekunowie niepełnosprawnego powinni mu pomagać w przemieszczaniu się po parku i czuwać nad jego bezpieczeństwem podczas korzystania z atrakcji. W razie ewakuacji lub innych nieprzewidzianych zdarzeń to oni odpowiadają też za jego bezpieczeństwo. Jeśli niepełnosprawny nie uczestniczy w danej atrakcji, opiekunowie muszą się ustawić w zwykłej kolejce do wejścia.

Do Disneylandu mają wstęp także psy-przewodnicy. Mogą towarzyszyć niepełnosprawnemu podczas przemieszczania się między atrakcjami oraz zwiedzania zamku Śpiącej Królewny, pasażu Alladyna, labirytu Alicji w Krainie Czarów i innych atrakcji typu Walkthrough. Podczas przejażdżek na karuzelach lub kolejkach górskich, psem musi się zająć któryś z opiekunów.

Na miejscu można też wypożyczyć wózek inwalidzki. Udostępnienie wózka na jeden dzień kosztuje 15 Euro. Trzeba też się przygotować na wpłacenie zwrotnej kaucji w wysokości 150 Euro. W awaryjnych sytuacjach możesz też liczyć na profesjonalną pomoc medyczną. Na terenie każdego z parków znajdują się punkty pierwszej pomocy, gdzie stale dyżurują pielęgniarki.

Dostępność samych atrakcji dla niepełnosprawnych

Poruszanie się po parku zazwyczaj nie sprawia niepełnosprawnym żadnych problemów. Alejki są utwardzone, pozbawione stopni i nierówności, jakie mogą stanowić przeszkodę dla niepełnosprawnych. Podobnie jest z większością atrakcji, znajdujących się w parku. 

Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre atrakcje mogą narażać osobę niepełnosprawną na zbyt dużą ilość wrażeń. Osobom cierpiącym na epilepsję odradza się np. wizytę w miejscach, gdzie wykorzystywane są intensywne efekty świetlne, natomiast niesłyszący powinni zachować ostrożność w zaciemnionych pasażach. Obsługa może też odmówić niepełnosprawnemu skorzystania z atrakcji, jeśli uzna że zagraża to jej bezpieczeństwu. Czasem zabronione jest także, aby z jednej atrakcji korzystało jednocześnie kilka osób niepełnosprawnych. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby w pierwszej kolejności zgłosić się do City Hall – pracownicy wyjaśnią, jakie atrakcje możesz odwiedzać oraz dostępność których może sprawiać Ci problem.

Informacja o dostępności poszczególnych atrakcji podana jest również w specjalnej broszurze dla niepełnosprawnych. Warto do niej zajrzeć przed wyjazdem! 


Disneyland przygotował specjalną 32-stronicową broszurę by pomóc niepełnosprawnym jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w parku.

Zapytaj pracowników Parkmania.pl o broszurę z informacjami dla niepełnosprawnych

Broszura dla niepełnosprawnych zawsze dostępna jest m. in. u pracowników portalu Parkmania.pl. Tekst broszury jest w języku angielskim, ale radzimy do niej zajrzeć przed wyjazdem, nawet jeśli nie znacie języka. Dostępność atrakcji jest oznaczona przy pomocy specjalnych piktogramów, dzięki czemu jest ona czytelna dla wszystkich. 

Komentarze