Przewodnik po parkach rozrywki

Disneyland Paris: 25 ciekawostek na 25. urodziny paryskiego parku

Tagi: Disneyland, Bilety Do Disneylandu, Disneyland W Paryżu, Ciekawostki O Disneylandzie, 25 Rocznica Disneyland, Najpopularniejszy Park W Europie

Disneyland Paris: 25 ciekawostek na 25. urodziny paryskiego parku

Disneyland rozpoczął świętowanie 25. urodzin! Z tej okazji zebraliśmy dla was 25 ciekawostek o Disneylandzie. O większości z tych faktów z pewnością nie mieliście pojęcia. A może się mylimy? Sprawdźcie, co już wiecie o najpopularniejszym europejskim parku rozrywki.

 1. Na świecie znajduje się łącznie 6 Disneylandów – 2 w USA: w Aneheim (Kalifornia) i Orlando (Floryda), 3 w Azji: w Tokio, Hong Kongu i Szanghaju oraz jeden w Europie, w Paryżu.
 2. Zamek Śpiącej Królewny nigdy nie jest taki sam. W Orlando znajduje się np. ukryta komnata, gdzie można się zatrzymać na noc, ale jedynie na specjalne zaproszenie (otrzymali je np. Tom Cruise z córką Suri oraz Maria Carey). W normalnych warunkach pokoju nie da się zarezerwować za żadne pieniądze. Krążą jednak pogłoski o tym, że noc w tym miejscu kosztuje 40 tys. dolarów!

   

 3. Wyłącznie w paryskim Disneylandzie można spotkać smoka. Należy się w tym celu udać do podziemi.
 4. Największy pod względem zajmowanej powierzchni jest Disneyland w Orlando na Florydzie – park rozciąga się na  12 732 ha – to nie wiele mniej niż Lublin!
 5. Budowa pierwszego Disneylandu w Kalifornii zajęła zaledwie rok – rozpoczęto ją w lipcu 1954, a 365 dni później odbyło się oficjalne otwarcie.
 6. W Kalifornijskim Disneylandzie Walt Disney miał swój prywatny apartament na Main Street. Pomieszkiwał tam aż do śmierci w 1966 r.

   

   

 7. Początkowo europejski Disneyland wcale nie miał się znajdować w Paryżu. Ze względu na cieplejszy klimat Hiszpania wydawała się inwestorom lepszym miejscem na park rozrywki. Ostatecznie wybór padł jednak na Paryż, ponieważ jest tu stosunkowo blisko niemal z każdego zakątka Europy.
 8. W Disneylandzie zawsze ładnie pachnie – na terenie całego parku są rozmieszczone specjalne dyfuzory zapachowe.
 9. Cały kompleks spowijają podziemne tunele, którymi przemieszczają się Myszka Mickey, Kaczor Donald i wszystkie pozostałe postaci z Drużyny Disneya.

   

  Disneyland w Paryżu w początkowej fazie budowy - 1988 r.

   

 10. Budynki na Main Street U.S.A. są zaprojektowane tak, by zamek Śpiącej Królewny sprawiał wrażenie położonego dalej niż jest w rzeczywistości.
 11. Najdroższy cheeseburger w paryskim Disneylandzie kosztuje... 50€ (znajdziecie go w Walt’s – an American Restaurant – wspominaliśmy o tym lokalu w jednym z artykułów z serii: „Restauracje w Disneylandzie”).
 12. Na fladze USA w butiku Emporium znajduje się tylko 48 gwiazdek ponieważ była ona inspirowana okresem, kiedy Hawaje i Alaska nie należały jeszcze do Stanów Zjednoczonych.
 13. Lilly’s Boutique to jeden ze sklepów na Main Street. Zawdzięcza swoją nazwę żonie Walta Disneya Lilly. Wewnątrz oprócz pamiątek, znajdziecie wiele wspólnych zdjęć państwa Disney.

   


  Lilly's Boutique na Main Street U.S.A.  

   

 14. Najstarszy gość Disneylandu w Paryżu miał 106 lat – to najlepszy dowód na to, że Disneyland nie jest miejscem wyłącznie dla dzieci.
 15. Fioletowa filiżanka na karuzeli Mad Hatter’s Tea Cups obraca się szybciej niż pozostałe. Mimo wszystko wciąż jest to jednak atrakcja dla najmłodszych. Przejażdżka bez wątpienia będzie więc emocjonująca, ale nie ekstremalna.
 16. W żadnym sklepie w Disneylandzie nie dostaniecie gumy do żucia. Decyzja była podyktowana głównie względami estetycznymi. Zarząd parku nie chciał, aby goście znajdowali gumy do żucia pod siedzeniami atrakcji albo na chodniku.
 17. Jeden z koszy na śmieci w paryskim Disneylandzie potrafi mówić. Nazywa się PUSH i bardzo chętnie wdaje się w dyskusje z gośćmi. Wydaje się być bardzo sympatyczny, ale mówi wyłącznie po francusku.

   

   

 18. W magazynach paryskiego Disneylandu jest aż 250 tys. różnych kostiumów – to największy zbiór w Europie.
 19. Utwór „Love on a Roller Coaster” zespołu Aerosmitsh został stworzony specjalnie z myślą o Rock n Roll Coaster - nie można go usłyszeć w żadnym innym miejscu.
 20. Witraże w zamku śpiącej królewny były wykonywane metodą średniowiecznych mistrzów. To niezwykle pracochłonna technika. Wykonanie jednego witrażu zajmuje miesiąc.
 21. Limuzyna usytuowana przed wejściem do Studio Tram Tour: Behind the Magic w Walt Disney Studios to ten sam samochód, którym poruszała się Cruella de Mon w filmie „102 dalmatyńczyki”.
 22. W każdym Disneylandzie znajduje się męski zakład fryzjerski. To hołd dla ojca Walta Disneya, który wykonywał właśnie ten zawód.  

   


  Wnętrze Dapper Dan's Hair Cuts wygląda dokładnie tak, jak salony fryzjerskie na początku XXw.

   

 23. Wśród pracowników Disneylandu znajduje się ponad 100 kotów. Ich podstawowym zadaniem jest tropienie myszy. Dla Myszki Mickey i przyjaciół Kopciuszka zrobiono oczywiście wyjątek ;)
 24. Disneyland Paris jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Europie – rocznie odwiedza go ok. 14 mln osób. Ani Luwr ani wieża Eiffla nie mogą pochwalić się tak dużą frekwencją.
 25. W Disneylandzie wizerunki Myszki Mickey są wszędzie! Nawet na końskiej uprzęży! Tzw. hidden Mickeys (ukryte Myszki Mickey) rozsiane są po całym parku i wielu fanów tej postaci Disneya za cel obiera właśnie ich odnajdywanie.

   

 

Chcecie poznać jeszcze więcej tajemnic Disneylandu? Nie pozostaje wam nic innego, jak pojawić się tam osobiście. Może odwiedzicie park właśnie podczas jego 25. urodzin? Trudno o lepszy moment na wycieczkę do Disneylandu, zwłaszcza że czekają na was nowe parady i nowe pokazy oraz odnowione atrakcje.

→ Paryski Disneyland kończy 25 lat! Szykuje się wielka feta

Sprawdź promocyjne ceny biletów! Na Parkmania.pl kupisz bilety taniej niż w kasach parku i nie będziesz musiał w stać w kolejkach na miejscu.

→ Bilety do Disneylandu 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.