Przewodnik po parkach rozrywki

Historyland w Krakowie – doskonały pomysł na zimowy wypad z rodziną

Tagi: Legoland, Polskie Parki Rozrywki, HistoryLand

Historyland w Krakowie – doskonały pomysł na zimowy wypad z rodziną

W Krakowie nigdy nie brakowało atrakcji turystycznych. Hejnał, sukiennice, Wawel – nigdzie w Polsce nie można zobaczyć tak wielu śladów historii. Pod koniec września do tej listy dołączył Historyland – interaktywne centrum naukowe, którego główną atrakcją są makiety z klocków LEGO®, ilustrujące najważniejsze momenty z historii Polski. 

Historyland – temu miejscu pisany był sukces

 

Na pierwszy rzut oka, Historyland może wydawać się przereklamowany. W wystawie klocków LEGO® nie ma przecież nic innowacyjnego - podobne ekspozycje niejednokrotnie były prezentowane w różnych miastach Polski. Nie brakuje też parków miniatur, gdzie możemy podziwiać najważniejsze polskie zabytki w mini skali.

Historyland jest jednak czymś znacznie więcej. To połączenie Little Big City Berlin i Legolandu. Skojarzenia z Legolandem są oczywiste – choć centrum nie jest formalnie związane z siecią parków Legoland, klocki LEGO® wykorzystane do budowy makiet przywołują skojarzenia z Minilandem – sercem duńskiego Legolandu.  

Dlaczego przywołujemy jednak przykład Little Big City? Podobnie jak w Berlinie, poszczególne makiety Historyland odpowiadają najważniejszym wydarzeniom z historii Polski, z tą różnicą, że wykonano je z klocków LEGO®. Wystawa jest zaprojektowana tak, by można było jej doświadczać, a nie wyłącznie oglądać. Każdej makiecie towarzyszy zadanie do wykonania - może to być zagranie hejnału krakowskiego lub wciągnięcie żagla na maszt statku biorącego udział bitwie pod Oliwą. W jednej z makiet wykorzystano też technologię Virtual Reality – dzięki okularom mamy możliwość odbycia wirtualnego lotu nad obleganym przez Szwedów klasztorem w Jasnej Górze.

Łącznie w Historylandzie jest 10 makiet. Oprócz wspomnianych już scen prezentowane są tam makiety, które przedstawiają Biskupin, drzwi gnieźnieńskie w skali 1:1, rynek krakowski atakowany przez smoka, bitwę pod Grunwaldem, obronę Westerplatte, bitwę pod Monte Cassino, a także strajki w stoczni gdańskiej.  

Do zbudowania makiety Bitwy pod Grunwaldem wykorzystano aż 12 tys. figurek plastikowych koni.

 

Tak powinno uczyć się historii

Wszyscy dotychczasowi goście muzeum jednogłośnie twierdzą, że Historyland to idealne miejsce do tego, by zainteresować dziecko historią. Dzięki nietypowej, kojarzącej się z zabawą formie prezentacji, dzieci z zainteresowaniem zapoznają się z historycznymi ciekawostkami. Wszystkie interaktywne gry i zabawy, jakie oferuje każda z części ekspozycji, dodatkowo utrwalają w ich głowach nowo pozyskaną wiedzę i sprawiają, że w przyszłości będzie im łatwiej kojarzyć pewne fakty z danymi wydarzeniami historycznymi. Tym sposobem historia zamiast z wkuwaniem nudnych pojęć i dat, zaczyna kojarzyć się z przygodą.

 


Każdej makiecie w Historyland towarzyszy jakieś zadanie do wykonania.

 

Zimowy wypad do Krakowa? Czemu nie!

Historyland mieści się w budynku starego dworca w Krakowie. Jeśli zdecydujecie się więc przyjechać do miasta pociągiem, na wystawę możecie się udać chwilę po tym jak wysiądziecie z wagonu. Wizytę w Historyland warto połączyć ze zwiedzaniem miasta. Po wystawie możecie udać się na obiad albo kawę w jednej z restauracji na Starym Mieście i, jeśli planujecie wycieczkę przed Świętami, zrobić zakupy na jarmarku świątecznym, który już rozstawił się na rynku. Nachodząca zima nie jest żadną przeszkodą w organizacji wyjazdu. Wystawa mieści się przecież pod dachem. Poza tym podczas spaceru zawsze można się rozgrzać gorącą herbatą lub grzanym winem z jednego ze stoisk na jarmarku.

Wszystkim fanom LEGO® polecamy lekturę naszych tekstów o Legolandzie. Może zainspirują was one do kolejnych podróży?

→ Czy uwierzysz, że Legoland w Billund ma już pół wieku?

→ Tego jeszcze nie wiesz o Legolandzie.15 zaskakujących faktów.

Tutaj znajdziecie natomiast promocyjne bilety do Legolandów w Billund (Dania) i Günzburg (Niemcy).

→ Bilety do Legolandu w Billund (Dania)

→ Bilety do Legolandu w Günzburg (Niemcy)

Komentarze