Przewodnik po parkach rozrywki

Chaplin’s World – obowiązkowy kierunek dla wszystkich fanów starego kina

Tagi: Szwajcaria, Museum Grevin, Chaplin's World

Chaplin’s World – obowiązkowy kierunek dla wszystkich fanów starego kina

Większość filii muzeum figur woskowych Grevin jest do siebie bardzo podobna. Ale nie Chaplin’s World – tam figury woskowe posłużyły szczególnym celom. Położone u brzegu Jeziora Genewskiego muzeum to tak naprawdę autentyczny dom Charliego Chaplina. Będąc na miejscu, można się zatem poczuć, jakby się było jego gościem.

 

Co skłoniło Chaplina do przeprowadzki z Beverly Hills na szwajcarską riwierę?

Filmowe dokonania Charliego Chaplina są powszechnie znane. Praktycznie każdy kojarzy niezdarnego włóczęgę w meloniku, w jakiego wcielał się we wielu swoich filmach. O szczegółach z jego życia prywatnego wiedzą jednak tylko nieliczni. Już sam fakt, że ostatnie 25 lat swojego życia spędził w Szwajcarii, jest dla wielu bardzo zaskakujący.

Szwajcarskie krajobrazy oczarowały Chaplina, gdy promował w Europie film „Światła Rampy”. W normalnych okolicznościach pewnie po prostu spędziłby tam wakacje. Problem w tym, że podczas europejskiego tournée Chaplin dowiedział się, ze względu na jego lewicowe poglądy nie przedłużono mu amerykańskiej wizy (Chaplin był Brytyjczykiem). Wtedy postanowił na stałe osiedlić się w Szwajcarii – kupił urokliwą starą rezydencję na wybrzeżu Jeziora Genewskiego (Manoir de Ban) i przeprowadził się tam wraz z żoną i dziećmi. Podobno Chaplinowie wiedli tam bardzo spokojne i szczęśliwe życie. Mieszkańcy pobliskiego miasteczka (Vevey) twierdzą, że można było ich było spotkać na lokalnym targu i szkole, do której uczęszczały ich dzieci. Odstępstwem od reguły były jedynie wizyty sław z Hollywood. W Manoir de Ban gościli Marlon Brando, Truman Capote i wiele innych gwiazd filmu lat 50. i 60.

 


Manoir de Ban otacza obszerny ogród


Wnętrze jest bardzo ciepłe i przytulne. Prezentowanych jest tam wiele pamiątek po Chaplinie

 

Najważniejsze atrakcje Chaplin’s World

Uroczyste otwarcie Chaplin’s World miało miejsce w kwietniu 2016 r. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był tamtejszy przedsiębiorca Yves Durand – to on zebrał fundusze i sponsorów oraz zaangażował do współpracy paryskie muzeum figur woskowych Grevin. Naturalnej wielkości figury posłużyły do otworzenia scen z najsłynniejszych filmów Charliego Chaplina. Zobaczymy tam m.in. kwiaciarkę ze „Świateł Wielkiego Miasta”, uroczego Jackiego Coogan, który zdobył sławę dzięki filmowi „Brzdąc” i słynną scenę w salonie fryzjerskim z filmu „Dyktator”. W czasie zwiedzania można się też natknąć na figury, teoretycznie niemające nic wspólnego z dorobkiem filmowym Chaplina. Okazuje się jednak, że ich obecność nie jest przypadkowa. Albert Einstein był prywatnie przyjacielem komika, a Michael Jackson jego wielkim fanem.

 


Kwiaciarka z filmu „Światła Wielkiego Miasta”

Oprócz figur woskowych w muzeum prezentowane są autentyczne kostiumy z filmów i prywatne pamiątki po Chaplinie. Wystawę można zwiedzać, wykorzystując stworzoną specjalnie w tym celu aplikację. Znajdują się tam nie tylko opisy poszczególnych postaci i pomieszczeń domu, ale także nigdzie indziej niepublikowane zdjęcia Chaplina i jego rodziny wykonane w Manoir de Ban.

Ponadto w odrestaurowanych budynkach gospodarczych mieści się klimatyczna restauracja w stylu rustykalnym. Jej twórcy twierdzą, że Charlie Chaplin na pewno bardzo by ją polubił. Aktor wychował się bowiem w bardzo ubogiej rodzinie i w swoich filmach bardzo często wracał do obrazów z dzieciństwa.

Po zobaczeniu wystawy warto zajrzeć też do sklepiku z pamiątkami. Jego bestsellerem jest biografia Chaplina, jaką pisał właśnie w Manoir de Ban. Twórcy muzeum twierdzą, że popularność książki jest dla nich największą nagrodą i to nie tylko przez wzgląd na zyski ze sprzedaży. „To po prostu najlepszy dowód na to, że dobrze wykonaliśmy swoją pracę” – mówi Jean-Pierre Pigeon, dyrektor zarządzający Chaplin’s World – „Goście czują się zaciekawieni historią opowiedzianą w muzeum i chcą się dowiedzieć o tym fascynującym człowieku jeszcze więcej”.


Salon fryzjerski z filmu 'Dyktator'

 

Chaplin’s World to dobry powód, by spędzić urlop w Szwajcarii

Szwajcaria to doskonały kierunek na wakacje i to bez względu na to, czy wybieracie się tam przez wzgląd na Charliego Chaplina, czy po prosto chcecie zobaczyć Alpy. Okolice Jeziora Genewskiego zauroczą absolutnie każdego. Nie tylko Chaplin był miłośnikiem tych stron, bywał tu także Hemingway, Nabokov i Freddie Mercury. Ostatnią wolą tego ostatniego było nawet, by jego prochy zostały rozsypane nad brzegiem jeziora.

Co można jeszcze robić w okolicach Lozanny? Spacer po górach to dość oczywista propozycja. Równie dobrze możecie jednak wypożyczyć rower i zwiedzać okolicę na dwóch kółkach albo zdecydować się na rejs po jeziorze. Okolica słynie też z wybornego wina i licznych wydarzeń kulturalnych. Od 1967 r. jest tam m.in. organizowany festiwal jazzowy.

→ Kup bilety do Grevin Museum w Paryżu

Wszystkim tym którym nie uda się dotrzeć do Chaplin’s World w Szwajcarii, polecamy natomiast wizytę w Grevin Museum w Paryżu. Tam również można spotkać Charliego Chaplina. Bilety są oczywiście dostępne na Parkmania.pl

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.