Przewodnik po parkach rozrywki

Legendia na Szlaku Ślonski Godki – trwa głosowanie na figurę straszaka, jaka w maju pojawi się przed bramą

Tagi: Park Tematyczny, Parki Rozrywki W Polsce, Legendia, Szlak Ślonki Godki

Legendia na Szlaku Ślonski Godki – trwa głosowanie na figurę straszaka, jaka w maju pojawi się przed bramą

W maju tego roku przed bramą Legendii stanie figura straszaka ze śląskich legend. O tym, czy będzie to Meluzyna, Chabernica czy Drach zadecydują goście Legendii. Głosowanie online kończy się 1 marca o północy. 

 

Szlak Ślonski Godki – o czym tu właściwie mowa?

Szlak Ślonski Godki to inicjatywa Urzędu Miasta Katowice i Ogrodów Przedsiębiorczości. Projekt zakładał stworzenie figur straszaków ze śląskich legend, rozmieszczenie ich w różnych punktach miasta i opatrzenie napisami w języku polskim i śląskim. Pierwsze cztery figurki pojawiły się na ulicach Katowic już w zeszłym roku, ale mogliśmy się cieszyć ich widokiem zaledwie kilka godzin: dwie zostały skradzione, dwie pozostałe zniszczone. Straszaki były wykonane w technice druku 3D, dlatego wandale nie musieli się nawet zbytnio wysilać, aby je wyrwać.

Po tym wydarzeniu radni Katowic w porozumieniu z pomysłodawcami szlaku uznali, że figurki trzeba odtworzyć w trwalszym materiale. Dwa straszaki, tym razem wykonane z brązu, już wróciły na swoje miejsce. Pozostałe pojawią się na ulicach najprawdopodobniej wiosną. Cały czas trwa też zbiórka kluczy, które mają zostać przetopione na figurkę specjalną.   

Pomysłodawcy figur straszaków nie zamierzają zaprzestać na odtworzeniu zniszczonych figur. W planach jest też dalsza rozbudowa szlaku. Nie jest to jednak takie przedsięwzięcie - koszt wykonania jednej figury to co najmniej 3 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze opłacenie pracy grafików i odlewników. Z tego powodu pomysłodawcy akcji zwrócili się z prośbą o pomoc do śląskich firm i przedsiębiorców. Pierwszą komercyjną firmą, jaka odpowiedziała na ten apel była Legendia. Nietrudno odgadnąć motywy tej decyzji:

 „Nowa odsłona naszego obiektu, który stał się teraz parkiem tematycznym, bazuje na mitach i legendach, w dużej części także śląskich. Stąd obecność u nas chociażby Skarbnika, który był pierwszą postacią parku i patronuje atrakcji Diamond River. Dlatego zaangażowanie w szlak, zwłaszcza po ubiegłotygodniowych zajściach, wydało nam się oczywiste.”

 - mówił Paweł Cebula - dyrektor Legendii na konferencji prasowej, jaka odbyła się we wrześniu ubiegłego roku.

Jaki straszak pojawi się przed Legendią? Wybór należy do Was!

Wciąż nie wiadomo, który straszak stanie przed bramami parku. Zdecydować mają o tym goście parku. Głosy można składać online na stronie szlaku (https://www.szlakgodki.eu/ankieta-legendia). Do wyboru są trzy legendarne stwory:

  • Chabernica – demon wyobrażany pod postacią młodej, wysokiej kobiety. Pilnuje zbóż i zasiewów i surowo karze wszystkich ich niszczycieli. Ślązacy straszyli nią dzieci, które zbierały chabry w dojrzałym zbożu.
  • Meluzyna – kobieta z wężowym ogonem, która oślepiała mężczyzn swoim wzrokiem, wabiąc ich swoim pięknym głosem. Jedna ze śląskich legend mówi, że Meluzyna miała mieszkać w fontannie na jednym ze śląskich zamków. Jej ofiarą padł niejaki książę Bogumił - on szczęśliwie odzyskał jednak wzrok. 
  • Drach – w śląskiej gwarze oznacza smoka. Drachy dawniej budziły na Śląsku postrach: porywały zwierzęta z pastwisk i ziały ogniem. Ten, jaki może stanąć przed Śląskim Wesołym Miasteczkiem, nie wydaje się jednak zbyt groźny.

Głosowanie zakończy się 1 marca o północy. Czasu na decyzję nie zostało więc już zbyt wiele, ale oddanie głosu nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy wejść na wspomnianą wcześniej stronę i kliknąć w postać, która najbardziej Wam się podoba. Kto wie, może dzięki temu w maju zobaczycie przed parkiem swojego ulubionego straszaka?

Przypominamy, że figurka przed wejściem to nie jedyna nowość, jaka pojawi się w Legedii w zbliżającym się sezonie. Właśnie trwa montaż Bazyliszka -  przejażdżki typu Interactive Dark Ride, która pozwoli gościom zmierzyć się z legendarnym potworem. Jej premiera będzie miała prawdopodobnie miejsce już na początku sezonu.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.