Przewodnik po parkach rozrywki

Najciekawsze atrakcje w Disneylandzie dla rodzin z małymi dziećmi

Tagi: Park Rozrywki, Disneyland, Disneyland Paris, Pobyt W Disneyland Resort, Bilety Do Disneylandu, Disneyland W Paryżu, Bilety Wstępu Do Disneylandu, Walt Disney Studios, Bilety Na Dwa Parki, Atrakcje W Disneylandzie Dla Dzieci, Najciekawsze Atrakcje, Mapa Disneylandu

Najciekawsze atrakcje w Disneylandzie dla rodzin z małymi dziećmi

Paryski Disneyland, choć rozmiarami znacząco ustępuje parkom amerykańskim, cały czas pozostaje ogromnym kompleksem. Warto zatem zawczasu zastanowić się jakie atrakcje chcielibyśmy odwiedzić. Zwłaszcza gdy podróżujemy z małymi dziećmi. Dzięki temu oszczędzimy im zbędnych kilometrów i rozczarowań, spowodowanych np. przez atrakcje niedostosowane do ich wieku. Karuzele i kolejki, które opisaliśmy poniżej, na pewno nie sprawią im zawodu.

 


Dwa parki Disneya - ponad 50 atrakcji

Na początek przypomnienie: Disneyland® Paris to ogromny kompleks rekreacyjno-rozrywkowy, w którym znajdziemy nie jeden, a dwa parki Disneya: Disneyland® Park oraz Walt Disney Studios® Park. Pisząc w poniższym artykule o Disneylandzie, mamy na myśli odwiedziny w obu parkach.

Na terenie obu tych parków znajduje się bowiem około 50 atrakcji. Większość z nich przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi i większość jest kryta, zatem można je odwiedzać praktycznie przez cały rok. 

Sprawdź jak wyglądaja mapy parków jeszcze przed wizytą [KLIK]


Czy warto z małymi dziećmi jechać do Disneylandu…

Ponieważ paryski Disneyland najchętniej jest odwiedzany przez rodziny z dziećmi postanowliśmy w pierwszej kolejności przedstawić atrakcje, które warto odwiedzić, będąc z najmłodszymi dziećmi w Disneylandzie.

 

Wiele osób zastanawia się, czy jak ma kilkuletnie dzieci to czy skorzystają one z wielu atrakcji w parku.

 

Odpowiedź jest: tak, większość atrakcji w paryskim parku jest bowiem bez ograniczeń wzrostu. Jedynie te najbardziej ekstremalne wymagają, by osoby na nie wchodzące miały conajmniej 120 cm wzrostu.

Jeśli zatem macie dzieci, które mają około 4-5 lat i które mają około 100 cm wzrostu to są one już wystarczająco duże, by skorzystać z wielu atrakcji w obu parkach. Jeśli chcecie przekonać się czy warto z takimi maluchami pojechać do Disneylandu, przeczytajcie koniecznie nasz poniższy przewodnik po atrakcjach dla rodzin z małymi dziećmi. Dowiecie się, które atrakcje warto zobaczyć i w czym pomogą wam usługi: FASTPASS®, SINGLE RIDER oraz Baby Switch.

Przygotuj się dobrze zanim wejdziesz do parku

Zwiedzanie najlepiej zacząć możliwie jak najwcześniej, kiedy w parku jest jeszcze nieco luźniej, a kolejki do atrakcji mniejsze. Przygotowania do wizyty warto zacząć już dzień wcześniej. Oto co polecamy zrobić:

  1. Pobrać na telefon bezpłatną aplikację Disneylandu. Znajdziemy tam zarówno interaktywny plan parku, jak i na bieżąco aktualizowane informacje odnośnie aktualnych wydarzeń (spektakle, parady) i kolejek do atrakcji. Należy pamiętać, by sprawdzić czy operator telekomunikacyjny nie nalicza nam opłat za korzystanie z aplikacji za granicą.
  2. Zadecydować, czy będziecie jeść na terenie parku czy stawiacie na własny prowiant. W Disneylandzie jest wiele restauracji (swego czasu poświęciliśmy im cykl artykułów), ale w porze lunchowej bywają zatłoczone. Nie wszystkim rodzicom (zwłaszcza tym, którzy żywią się bardzo zdrowo i warzywnie) odpowiada też menu tych najłatwiej dostępnych. Warto zatem zastanowić się, czy nie przygotować prowiantu dla siebie i dla dzieci.
  3. Zadbać o odpowiednie ubrania. Będziecie cały dzień na zewnątrz, warto być na to przygotowanym. Czeka was też sporo chodzenia – buty sportowe u wszystkich uczestników wycieczki to podstawa.
  4. Sprawdzić, co dzieje się aktualnie w parku. Karuzele i rollercoastery to nie jedyne atrakcje, jakie czekają na was w parku. Oprócz tego organizowanych jest tam też wiele pokazów, podczas których postaci Disneya tańczą i śpiewają w rytm piosenek z filmów. Takie show nie trwa zazwyczaj dłużej niż pół godziny, dlatego warto włączyć je do programu zwiedzania, o ile tematyka was interesuje.
  5. Poczytać, jak działa FASTPASS® oraz SINGLE RIDER. Wizyta w Disneylandzie niestety będzie się wiązać z wielokrotnym oczekiwaniem w kolejkach do atrakcji. Dzięki opcji FASTPASS® oraz SINGLE RIDER można skrócić czas czekania w kolejce do atrakcji. Opisaliśmy szczegółowo te usługi w tym artykule.

 

 

Od czego zacząć zwiedzanie? Przegląd najciekawszych atrakcji rodzinnych


Wizyta w pierwszym parku czyli Disneyland Park i Main Street U.S.A.

Przygoda z Disneylandem zawsze rozpoczyna się na tej ulicy. Main Street U.S.A.® znajduje się tuż za bramą parku. Można tam znaleźć mapy parku (polecamy wziąć jedną, nawet jeśli macie zainstalowaną aplikację), informację turystyczną oraz liczne sklepy z pamiątkami. Wizytę w tych ostatnich warto jednak zostawić sobie na koniec. Chyba że wybitnie zależy wam na tym, aby zwiedzać park w opasce z uszami Myszki Mickey.


Odwiedzamy pierwszą krainę: Discoveryland

Po minięciu Main Street U.S.A.® waszym oczom ukaże się zamek Śpiącej Królewny. Jego zwiedzanie polecamy jednak zostawić na później. Zamiast tego skręcamy w prawo – prosto do Discoveryland. To jedna z czterech krain znajdujących się w Disneylandzie, jej tematem przewodnim są szeroko pojęte odkrycia i eksploracje.→ Buzz Lightyear Laser Blast (nie ma ograniczeń wzrostu)

Warto zacząć od tych najbardziej obleganych atrakcji, ewentualnie zostawić je na ostatnie godziny pobytu w parku, kiedy część z gości postanowi już udać się do hoteli albo będzie szukać pamiątek. Na początek proponujemy zatem przygodę w świecie Toy Story. Atrakcja o tyle fajna, że interaktywna. Podczas przejażdżki zdobywamy punkty, zestrzeliwując nieprzyjaciół laserem.→ Orbitron (nie ma ograniczeń wzrostu)

Orbitron to klasyczna karuzela gondolowa. Naszym środkiem transportu będą statki kosmiczne inspirowane XIX-wiecznymi ilustracjami.→ Autopia (atrakcja dla osób o wzroście min. 81 cm)

Maluchom powinna spodobać się też Autopia, czyli tor samochodowy stylizowany na amerykańskie miasteczko z lat 50. Momentami można się tam poczuć jak na prawdziwej autostradzie. Uwaga! Z atrakcji mogą skorzystać dzieci, które mają co najmniej 81 cm. wzrostu - ale w towarzystwie osoby, która ma minimum 132 cm wzrostu. Weźcie to pod uwagę, by nie było zawodu, że maluch sam nie będzie mógł kierować autem. Samodzielne kierowanie pojazdem możliwe jest bowiem dopiero wtedy, gdy mierzymy minimum 132 cm.


Czas na przygodę w kolejnej krainie: czas na Adventureland

Kierujemy się do kolejnek krainy parku - do Adventureland. Zamiast iść tam spacerem, korzystamy jednak z kolejki parowej Disneyland Railroad. Tym sposobem powinniśmy dostać się tam znacznie szybciej, przy okazji zahaczając o dodatkową atrakcję, jaką jest podróż pociągiem. Wycieczka po parku rozrywki byłaby bowiem niekompletna bez podróży kolejką. 

 

→ Pirates of the Caribbean (nie ma ograniczeń wzrostu)

Kultowa atrakcja, która w ubiegłych latach przeszła sporą metamorfozę. Scenariusz przejażdżki jest jednak podobny – wsiadamy do łódki, która zabiera nas do fascynującego świata piratów. Są wśród nich również ci znani z filmowej sagi: Jack Sparrow czy kapitan Barbarossa.

W tym miejscu warto skorzystać z opcji FASTPASS®, ponieważ przed wejściem do atrakcji może być już spora kolejka. Zamiast w niej stać, możemy iść zobaczyć plażę Piratów z „Piotrusia Pana” (Pirate's Beach), znajdującą się nieopodal i wrócić, jak będzie nasza kolej wejścia na atrakcję.

Przeczytaj też: Co to jest FASTPASS® i czy jest on darmowy? Czym różni się od usługi SINGLE RIDER?


Fantasyland: raj dla małych dzieci

Z Adventureland kierujemy się do kolejnej krainy - Fantasyland, gdzie jest najwięcej atrakcji dla małych dzieci. To w tej krainie rezydują też księżniczki Disneya, można nawet zrobić sobie zdjęcie z którąś z nich odwiedzając Princess Pavillon. Wiąże się to jednak z koniecznością stania w długiej kolejce, dlatego jeżeli wasze pociechy nie są szczególnymi fanami którejś z księżniczek, ze spotkaniem z nimi lepiej wstrzymać się do parady (więcej o paradzie poniżej). W międzyczasie odwiedzamy kolejne atrakcje:

 

→ Peter Pan's Flight (nie ma ograniczeń wzrostu)

Wejście do atrakcji znajduje się tuż przy granicy z Adventureland. Jest to dość popularne miejsce, gdzie o tej porze może być tłoczno - po raz kolejny warto skorzystać z opcji FASTPASS®.

Atrakcja Peter Pan's Flight przenosi nas do magicznej Nibylandii. Najpierw przelatujemy nad rozświetlonym Londynem, a potem napotykamy na coraz to nowych bohaterów animacji.


→ Dumbo the Flying Elephant (nie ma ograniczeń wzrostu)

Dumbo to rodzinna karuzela w kształcie przesłodkich słoni, unosząca się w górę i w dół. Idealna dla maluchów i uwielbiana przez nich.

→ Alice Curious Labyrinth (nie ma ograniczeń wzrostu)

Spacer po labiryncie z “Alicji w Krainie Czarów” to dobry sposób na chwilę odpoczynku od kolejek i karuzeli. Można tam też ciekawie spędzić czas w oczekiwaniu na wejście do innej atrakcji.→ Mad Hatter’s Tea Cups (nie ma ograniczeń wzrostu)

Skoro jesteśmy już w Krainie Czarów, warto odwiedzić też Szalonego Kapelusznika. Nie zaserwuje nam on jednak herbatki lecz zwariowaną jazdę na karuzeli w kształcie kolorowych filiżanek.


→ Le Pays des Contes de Fées (nie ma ograniczeń wzrostu)

Ta przejażdżka zazwyczaj bardzo podoba się najmłodszym gościom Disneylandu, dlatego proponujemy udać się tam zaraz po szaleństwie na karuzeli. Podczas rejsu łódkami będziecie mieli kolejną okazję do tego, aby chwilę odsapnąć. Po drodze zobaczycie miniaturowe budowle i postaci z bajek Disneya np. kopalnię krasnoludków z „Królewny Śnieżki” czy zamek księcia Eryka z „Małej Syrenki”.→ Casey Jr. – le Petit Train du Cirque (nie ma ograniczeń wzrostu)

Roller coaster Casey Jr. – le Petit Train du Cirque to okazja do tego, aby z powrotem nieco przyspieszyć tempo. Nie musicie jednak obawiać się o bezpieczeństwo pociech. To okazja także stworzona z myślą o najmłodszych, nie ma tu żadnych graniczeń wzrostu więc maluchy będą się cieszyć!→ It’s a Small Word (nie ma ograniczeń wzrostu)

Parę kroków dalej znajduje się kolejna wolniejsza przejażdżka, tym razem nie pod odkrytym niebem, a we wnętrzu. Trasa wiedzie przez różne kraje świata – poznajemy ich kulturę, najważniejsze zabytki i stroje narodowe.


→ Zamek Śpiącej Królewny (nie ma ograniczeń wzrostu)

To bez wątpienia najważniejsza atrakcja Disneylandu. Zdjęcie na jego tle to obowiązkowa pamiątka wszystkich gości. Warto jednak zajrzeć także i do środka. Tylko uważajcie! Wewnątrz wciąż kryje się smok...


Dziki Zachód czyli Frontierland

Czwarta, ostatnia kraina Disneylandu, jaka pozostała nam do odwiedzenia to Frontierland, czyli świat rodem z Westernu. Znajdujące się tu atrakcje adresowane są raczej do starszych gości, dlatego czekają nas tu głównie spacery.→ Pocahontas Indian Village (nie ma ograniczeń wzrostu)

Wioska indiańska, która tak naprawdę jest placem zabaw dla najmłodszych. Rodzice mogą tu chwilę odpocząć, a dzieci pobaraszkować na drabinkach i zjeżdżalniach. W międzyczasie można wyciągnąć też z torby lunch.


Wchodzimy do Walt Disney Studios Park

Drugi park Disneya jest sporo mniejszy od pierwszego, jest tu mniej atrakcji, ale wcale to nie znaczy, że jest on mniej ciekawy. Znajdziemy tam atrakcje, które są dumą paryskiego Disneylandu. Celowo zostawiliśmy je na koniec – dzięki temu kolejki do wejścia powinny być sporo mniejsze.

 

→ Crush’s Coaster (atrakcja dla osób o wzroście min. 107 cm)

Dość łagodny, pozbawiony ekstremalnych zjazdów roller coaster, na który bez obaw możecie zabrać dzieci, które mają minimum 1,07 m wzrostu. Waszym środkiem transportu będzie wagonik w kształcie żółwiej muszli – popłyniecie nim wraz z nurtem Prądu Wschodnioaustralijskiego. Atrakcja jest bardzo popularna, więc mogą do niej ustawiać się długie kolejki. Niestety nie obowiązuję tu FASTPASS®, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość i ustawić się w kolejce do wejścia.→ Toy Soldiers Parachute Drop (atrakcja dla osób o wzroście min. 81 cm)

Jeśli marzyliście kiedyś o skoku ze spadochronem, tu nadarza się ku temu okazja. Gondole najpierw wznoszą się wysoko w górę, a potem niczym spadochron gwałtownie opadają w dół. Nad prawidłowym przebiegiem misji czuwają żołnierze z Toy Story.→ Ratatouille: The Adventure (nie ma ograniczeń wzrostu)

Atrakcja, której absolutnie nie możecie przegapić. Jest to jak dotąd jedyna w Disneylandzie przejażdżka 3D. Wraz ze szczurkiem Remim przenosimy się do kuchni restauracji Gusteau i staramy się uciec przed polującym na nas kucharzem. A to wszystko z niecodziennej, mysiej perspektywy.

W tym miejscu można skorzystać z opcji FASTPASS® i zamiast czekać bezczynnie w kolejce, pospacerować chwilę po Walt Disney Studios, iść na lody albo skorzystać z innej atrakcji.Prawie 20 atrakcji – tyle w sumie zobaczyliśmy jednego dnia

Przedstastawiliśmy wam dziewiętnaście atrakcji. Wciąż nie są to wszystkie kolejki i karuzele, jakie znajdują się na terenie parków, ale na to, że zdążymy zobaczyć wszystko w czasie jednego dnia, nie ma co liczyć. Trzeba dokonać jakiegoś wyboru. Trzeba też mieć na uwadze, że jak dzieciom spodoba się jakaś atrakcja, to mogą chcieć wrócić na nią kilkukrotnie. To oznacza, że może się nam nie udać zobaczyć niektórych atrakcji, jakie zaplanowaliśmy bo zwyczajnie nie starczy nam już na nie czasu.

 

Nie ma co liczyć na to, że będąc z dziećmi w Disneylandzie zdążymy zobaczyć wszystko w czasie jednego dnia

 

Najlepiej więc zapoznać się z ofertą parków jeszcze przed wyjazdem, sprawdzić mapki, obejrzeć zdjęcia, filmy. Dokonać wyboru, jeszcze przed wejściem do parku. Niektóre atrakcje w Disneylandzie są na przykład do siebie podobne – zarówno „Blanche Neige et les Septs Nains”, jak i „Le Voyages de Pinocchio” to przejażdżki typu dark ride, podczas których spotykamy postaci z filmów. Jeśli dziecko nie jest więc fanem żadnej z tych animacji, można je sobie odpuścić i spędzić czas na atrakcjach, które lepiej odpowiadają jego zainteresowaniom.

Na co jeszcze warto zarezerwować czas?


→ Spotkania z postaciami Disneya

W Disneylandzie można spotkać wiele postaci Disneya. Donald, Pluto czy Goofy zwykle spacerują po Main Street U.S.A., Kubusia Puchatka spotkamy za to w Fantasyland. Warto zaopatrzyć się w notes, gdzie dzieciaki będą mogły zbierać ich autografy.


Wizyta w parku nie byłaby kompletna bez autografu ulubionego bohatera

 

→ Parada

Najlepsza okazja do spotkania z postaciami Disneya. Będzie tam Anna i Elsa, Roszpunka, Kopciuszek, a nawet ziejący ogniem smok. Parada rozpoczyna się punktualnie o 17:00. Warto być wtedy w okolicach zamku Śpiącej Królewny albo na Main Street U.S.A.


→ Sezonowe pokazy i wydarzenia

W Disneylandzie cały czas coś się dzieje. Niektóre wydarzenia to już niemalże tradycja (np. festiwal Halloween, który zawsze odbywa się jesienią), inne nawiązują do aktualnych kinowych premier. Przykładowo tego lata w Disneylandzie organizowany będzie Festiwal Króla Lwa, w związku z którym w programie pojawi się nowy spektakl oraz koncerty muzyki afrykańskiej. Wszystkie aktualne pokazy oraz godziny, w jakich się odbywają, są opisane w aktualnym programie wydarzeń, którt możemy otrzymać przy wejściu.

 

→ Atrakcje „spacerowe”

Część atrakcji w Disneylandzie nie wiąże się z żadnymi aktywnościami. Spacerując, po prostu podziwiamy scenerie z różnych baśni. W powyższym zestawieniu uwzględniliśmy tylko jedną tego typu atrakcję, czyli labirynt z „Alicji w Krainie Czarów”. Jest ich jednak znacznie więcej. Możemy zwiedzić statek Kapitana Nemo, arabską uliczkę z „Alladyna” czy kowbojską osadę. Nie jest wykluczone, że traficie tam przypadkiem, przemieszczając się z miejsca na miejsce. Możecie też je dopisać do planu, jeśli okaże się, że zmuszeni będziecie zaczekać chwilę na wejście do innej atrakcji.

 

→ Atrakcje ekstremalne

Pisząc ten artykuł skupiliśmy się na atrakcjach, które są głównie przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Jeśli jednak jesteście fanami mocnych wrażeń, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście skorzystali również z kilku ekstremalnych atrakcji na terenie parku, jeśli czas (i dzieci!) wam na to pozwolą. Co ciekawe, o dzieci nie musicie się martwić. Specjalne z myślą o was, powstała usługa „Baby Switch”. Jeśli obydwoje będziecie chcieli przejechać się na “Big Thunder Mountain” czy “Space Adventure”, nie musicie stać dwa razy w kolejce. Wystarczy, że ustawicie się w niej raz. Po tym, jak jeden rodzic zejdzie z atrakcji, natychmiast może zastąpić go drugi.   

Czas oczekiwania w kolejce może też być krótszy, jeśli zdecydujecie się na usługę SINGLE RIDER. Aby z niej skorzystać, wystarczy ustawić się do kolejki oznaczonej tym hasłem - najczęściej jest znacznie krótsza, ponieważ osoby, które decydują się na tę opcję, są usadzane na wolnych miejscach w wagonikach zajętych przez np. trzyosobowe rodziny.  

 

→ Pokaz sztucznych ogni

Każdy dzień w Disneylandzie kończy spektakularny pokaz sztucznych ogni, podczas którego na fasadzie zamku Śpiącej Królewny wyświetlany jest mapping, składający się ze scen z różnych filmów. Po wizycie w Walt Disney Studios radzimy zatem skierować się z powrotem do Disneyland Park, aby nie przegapić tego wydarzenia. Będąc pierwszy raz w Disneylandzie, szkoda byłoby go nie zobaczyć. W sezonie pokaz rozpoczyna się tuż przed jego zamknięciem, czyli o 21:00.


Nadal zastanawiasz się czy warto jest odwiedzić Disneyland? Zanim kupisz bilety, sprawdź koniecznie co jest w ich cenie. 
Przeczytaj też artykuł: Bilety wstępu do Disneylandu: co dokładnie jest w ich cenie? 

 

Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powższe dane mogą ulec zmianie, nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić informacje na oficjalnej stronie danego parku.