Przewodnik po parkach rozrywki

Park Miniatur na Złotej Górze - już jutro otwarcie!

Tagi: Park Rozrywki, Park Miniatur, Złota Góra, Park Atrakcji, Otwarcie Parku Na Złotej Górze, Miniatury Budowli Sakralnych, MTK Morion, Prezydent Częstochowy, Park Miniatur Sakralnych Koło Częstochowy, Miniatury W Skali 1:25, Lilianna Kolber, Krzysztof Matyjaszczyk

Park Miniatur na Złotej Górze - już jutro otwarcie!

11 sierpnia na Złotej Górze otwarty zostanie dla publiczności Park Miniatur Sakralnych z miniaturami najbardziej znanych sanktuariów świata chrześcijańskiego. W niedalekiej przyszłości właściciel terenu i inwestor - Spółka MTK Morion – ma plany budowy na Złotej Górze kompleksu rekreacyjno-sportowo-edukacyjnego.

16 ha wokół położonego na wzgórzu na wschód od centrum Częstochowy nieczynnego wapiennika, ma zostać przeznaczone na park atrakcji o charakterze kulturalno-edukacyjno-sportowym. Pierwsza inwestycja w postaci Parku Miniatur Sakralnych została oficjalnie zaprezentowana przedstawicielom mediów w pierwszych dniach sierpnia.

Już w tej chwili na terenie parku znajdują się wykonane przez polskich artystów i rzemieślników w skali 1:25 miniatury: Bazyliki Narodzenia Pańskiego z Betlejem (Palestyna), Świątyni Grobu Pańskiego z Jerozolimy (Izrael), Domu Maryi Dziewicy z okolic Efezu (Turcja), Bazyliki św. Jana na Lateranie, Bazyliki Niepokalanej w Lourdes (Francja), Bazyliki św. Jakuba z Santiago de Compostela (Hiszpania), Ostrej Bramy z Wilna (Litwa), Bazyliki św. Franciszka z Asyżu, Bazyliki Matki Bożej z Montserrat w Hiszpanii, Kościoła św. Jakuba Starszego z Medjugorie (Bośnia i Hercegowina), Sanktuarium Maryjnego z Mariazell w Austrii, Sanktuarium Matki Bożej z niemieckiego Alttöting, oraz ormiańskiego Watykanu - Katedry z Echmiandzin.

 

 


Miniatury Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (Portugalia), Sanktuarium Maryjnego w Loreto (Włochy) oraz Bazyliki Naszej Pani z La Salette we francuskich Alpach zostaną ustawione w parku jeszcze w tym sezonie.

W przyszłym roku park wzbogaci się o miniaturę Bazyliki św. Piotra w Rzymie, natomiast ewentualność pojawiania się kolejnych obiektów – zdaniem – Lilianny Kolber – prezesa MTK Morion – będzie uzależniona od zainteresowania publiczności i opinii zbieranych od odwiedzających park.

Na terenie parku w momencie jego otwarcia ma działać już punkt gastronomiczny, obok którego usytuowana jest platforma widokowa. Do dyspozycji zwiedzających będą też animatorzy parkowych atrakcji i przewodnicy po parku. Miniatury rozlokowane są na nierównej przestrzeni ok. 3,2 ha. Prowadzące do nich ścieżki zajmą łącznie ok. 1,6 km. W przyszłym roku miejsce części naturalnej roślinności ma zająć ogród z roślinami biblijnymi, a w nim między innymi: dyptam jesionolistny, winorośl, cedr atlaski i migdałowiec karłowaty. Także w przyszłym sezonie, na terenie obiektu – wg planów inwestora - znajdą się place zabaw nawiązujące do wydarzeń biblijnych - 'Arki Noego' i 'Wieloryba Jonasza'. Planowane są także dalsze inwestycje ukierunkowane na dzieci i młodzież. Spółka Morion planuje ożywienie Parku licznymi imprezami koncertami, przedstawieniami czy jarmarkami. Przygotowuje się również do inwestycji sportowo-rekreacyjnych z uwzględnieniem sportów letnich i zimowych. W tym celu zabiega o dofinansowanie z projektów unijnych.

Spółka MTK Morion zainteresowała się terenem Złotej Góry między innymi w wyniku rozmów prowadzonych z Wydziałem Rozwoju Miasta UM Częstochowy. Po wykupieniu terenów od firmy Cemex i załatwieniu niezbędnych formalności w tym roku rozpoczęła prace związane z jego zagospodarowaniem. - Mamy nadzieję, że – zgodnie z zapowiedziami inwestora - Park Miniatur Sakralnych to początek budowy w tym miejscu całego kompleksu rekreacyjno-turystycznego – mówił zaproszony na konferencję prasową prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Będziemy jako miasto trzymać kciuki za realizację tych planów, gdyż bardzo ważna jest dla nas każda nowa inwestycja lokalizowana na terenie miasta, dzięki której powstają nowe miejsca pracy i każda nowa atrakcja, która może zainteresować mieszkańców oraz na dłużej zatrzymać turystów i pielgrzymów odwiedzających nasze miasto.

Cały teren Parku Miniatur znajduje się blisko terenów częstochowskiej jury, w pobliżu słynnego Szlaku Orlich Gniazd, który w ubiegłym roku zwyciężył w głosowaniu internautów na Najlepszy Produkt Turystyczny 2010 i został wyróżniony specjalnym certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej.
 

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title

Komentarze