Przewodnik po parkach rozrywki

Hyper coaster

Roller coaster nie posiadający inwersji, który wznosi się na wysokość od 61 do 91,1 m (200-299 stóp). Dodatkowym kryterium jest tor stanowiący zamknięty obwód.
 

Należy również pamiętać, że osiągana przez roller coaster wysokość to niekoniecznie to samo, co jego spadek. Wysokość roller coaster'a mierzy się od najwyższego punktu na jego torze do poziomu podłoża pionowo pod tym punktem.

Spadek jest zazwyczaj (ale nie zawsze!) parę metrów mniejszy niż osiągana wysokość, bowiem roller coaster raczej nie dojeżdża do samej ziemi, tylko jego tor znajduje się choćby jeden metr nad nią.
Zdarza się jednak, że spadek jest większy niż wysokość kolejki. Dzieje się tak, gdy kolejka wjeżdża do podziemnego tunelu lub gdy w miejscu "zakończenia spadku" występuje obniżenie terenu.

Pierwszym roller coaster'em, który przekroczył wysokość 61 m był Magnum XL-200 z Cedar Point, który otwarto w 1989 r. Jego wysokość to 62 m. Kolejkę stworzyła firma Arrow Dynamics. Później takie kolejki zaczęły budować i inne firmy, w szczególności Bolliger & Mabillard oraz Intamin.

Warto zaznaczyć, że Intamin dla tego rodzaju kolejek używa nazwy megacoaster.

 

Hypercoaster'y to głównie kolejki wykonane ze stali - jednak jedynym wyjątkiem od tej reguły był nieczynny już roller coaster Son of Beast (2000-2009) w parku Kings Island. Kolejna ciekawostka na temat tej kolejki: był to pierwszy na świecie wooden roller coaster z inwersjami. Tym ciekawym elementem na jego torze była pionowa pętla - de facto jednak wykonana ze stali, bardzo popularny rodzaj inwersji.

Znane również jako:Mega coaster, megacoaster
Należy do:Roller coaster
Powiązane:4th Dimension roller coaster, Bobsled roller coaster, Dual-tracked roller coaster, Floorless roller coaster, Flying roller coaster, Giga coaster , Hybrid roller coaster, Indoor roller coaster, Inverted roller coaster, Junior coaster, Launched roller coaster, Lift roller coaster, Looping roller coaster, Mine train roller coaster, Motorbike roller coaster, Powered roller coaster, Shuttle roller coaster, Spinning roller coaster, Stand-up roller coaster, Steel roller coaster, Strata coaster, Suspended roller coaster, Vertical drop roller coaster, Water coaster, Wild Mouse roller coaster, Wing roller coaster, Wooden roller coaster

W tych parkach znajdziesz tę atrakcję

Mako

Mako

Nitro

Nitro

Titan

Titan