Przewodnik po parkach rozrywki

Magiczna strona rodzinnych „wypadów” za miasto

Tagi: Parki Rozrywki, Parki Dinozaurów, Parki Miniatur, Rodzinne Wypady

Magiczna strona rodzinnych „wypadów” za miasto

Dlaczego dzieci tak bardzo lubią odwiedzać parki rozrywki? Odpowiedź niby oczywista – bo mogą się tam świetnie bawić. Jednak tak naprawdę nie chodzi tylko o to, ale także o kilka innych kwestii, o których my dorośli coraz częściej zapominamy. A przecież każda pasja od czegoś się zaczyna i z kimś bezpośrednio wiąże...

Jak często w ciągu dnia słyszymy prośby typu: „Mamo, tato pobaw się ze mną w chowanego”, albo „porysujmy razem” – dotyczy to szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Gorzej, jeśli nasza dorastająca pociecha zaczyna wchodzić w wiek nastoletni i zamyka się w pokoju, spędzając całe dnie przy komputerze. A przecież świat jest taki ciekawy. Niby banał, ale pamiętajmy, że dzieci wcale nie muszą mieć takiej świadomości.

Bądźmy dla naszych pociech legendarnymi przewodnikami po świecie. Każdy z nas ma przecież kogoś takiego w swojej pamięci. Przypomnijmy sobie, kto uczył nas jeździć na rowerze bez dodatkowych kółek, albo pływać, albo pierwszy raz zabrał na przejażdżkę motorem? Wszyscy świetnie pamiętamy te momenty i z westchnieniem je wspominamy. Pozwólmy przeżyć takie także naszym dzieciom.  


Zachęcaj dzieci by zobaczyły z bliska rzeczy, które do tej pory widziały jedynie w telewizji


Dobrą okazją na zainicjowanie takich wspomnień są wspólne (koniecznie wspólne!) wyjazdy do parków rozrywki – dinoparków, parków miniatur czy modnych ostatnio miasteczek westernowych.


Pozwól dzieciom na niczym nieskrępowaną zabawę


Parki, których atrakcje są skupione wokół określonego tematu, dają szansę nie tylko poznać i zobaczyć z bliska rzeczy, które do tej pory dziecko widziało jedynie w telewizji, ale także daje nieocenioną możliwość dzielenia się swoimi emocjami z najbliższymi. To bardzo ważne dla jego rozwoju psychicznego. W ten sposób budujemy w nim poczucie bezpieczeństwa, a także świadomość, że rodzice zawsze są obok, wspierają w zainteresowaniach i pokazują świat. Poza tym, wzmacnia to więzi pomiędzy dziećmi a zabieganymi na co dzień rodzicami.

Pamiętajmy, że żadna, nawet najdroższa zabawka, nie zastąpi wspólnie spędzonego czasu. „Zgadza się. Ciekawą alternatywą dla zabawek-gadżetów są wycieczki, najlepiej rodzinne. Warto odwiedzać różne miejsca, by dziecko mogło w bezpieczny dla siebie - i ciekawy - sposób odkrywać świat, dotykać, oglądać, smakować, wąchać, pytać i otrzymywać odpowiedzi. Każde zainteresowanie, pasja, marzenie ma swój początek - może nim być wspólna wycieczka do dinoparku albo... na grzyby. Im więcej czasu spędzamy z dzieckiem, im więcej ruchu mu dajemy - tym lepiej.” – mówi Paulina Piechaczyk, psycholog.

Wspierajmy zatem rozwój dzieci, dając im jednocześnie poczucie bezpieczeństwa i niezwykłe wspomnienia podczas wspólnych wycieczek.

Autor: Aleksandra Galus

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.