Przewodnik po parkach rozrywki

Szlaki turystyczne a szlaki rozwoju dziecka

Tagi: Park Dinozaurów, Dinozaury, Wycieczka Do Parku Rozrywki, Wycieczki Szlakami Historycznymi

Szlaki turystyczne a szlaki rozwoju dziecka

Kiedy najlepiej wybrać się z dzieckiem po raz pierwszy na wycieczkę do parku lub centrum rozrywki? Oczywiście, nigdy nie jest na to za wcześnie. Na różnych etapach życia malucha warto organizować wspólne wypady z bardzo różnych powodów.

Już kilkutygodniowe niemowlę powinno wychodzić na małe spacery, wydłużane każdego dnia. Głównie dla potrzeby „hartowania” organizmu i odpowiedniego dotlenienia na świeżym powietrzu. Jednak kilkunastomiesięcznemu dziecku zwykły spacer po miejskim parku może nie wystarczać. Już na tym etapie potrzebuje ono większej ilości bodźców. Idealne staje się zoo lub chociaż karmienie kaczek czy gołębi w dobrze znanym parku (jeśli nigdy wcześniej tego nie robiło).

Wybierając miejsce wycieczki najważniejsze jest to, by dobrać je odpowiednio do wieku i zainteresowań szkraba. Jeśli dwulatek wykazuje zainteresowania związane z dinozaurami, dlaczego nie zabrać go właśnie do parku dinozaurów? Z pewnością nie przyswoi całej wiedzy, jaką starają się przekazać ekspozycje, ale chociaż zobaczy naturalnej wielkości figury gadów. Warto wycieczkę powtórzyć za rok lub dwa, by dziecko miało szansę zapamiętać i poznać więcej faktów. Tym bardziej, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ten dwulatek nie będzie pamiętał wyprawy sprzed roku.


Dinozatorland / Jeśli dwulatek wykazuje zainteresowania związane z dinozaurami,
dlaczego nie zabrać go właśnie do parku dinozaurów?


Zupełnie inaczej sprawa ma się z w przypadku starszych dzieci – około dziesięcioletnich. W takiej sytuacji zamiast co roku powtarzać te same wycieczki, które i tak już nic nowego nie wniosą, lepiej jest za każdym razem nie tylko wybierać nowe miejsca, ale także podnosić poziom, proponując coraz poważniejszą tematykę wypraw. Świetnie nadają się do tego wycieczki szlakami historycznymi.

Dobrym pomysłem jest organizować je zgodnie z tokiem nauczania w szkole. Jest to jeden z powodów, dla których warto interesować się tym, o czym uczy się nasze dziecko. Jeśli przykładowo, na biologii omawiane są owady, można odwiedzić park z owadami, a jeśli na lekcjach języka polskiego omawiana jest lektura Sienkiewicza, warto wybrać się do muzeum Sienkiewicza itd.


Park Mikrokosmos / Czemu nie uczyć się biologii na łonie natury?
Warto organizować wycieczki zgodnie z tokiem nauczania w szkole.


Czasami nie trzeba na siłę wymyślać kierunków wyjazdów, bo podpowie je nam albo nasze dziecko albo aktualny tok zajęć w szkole. Wystarczy dobrze wsłuchiwać się w to, co mówi nasza pociecha.

Autor: Aleksandra Galus

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.