Przewodnik po parkach rozrywki

Dobre oceny, wycieczka i pozytywna motywacja

Tagi: Park Rozrywki, Park Dinozaurów, Park Miniatur, Wakacje, Zakonczenie Roku Szkolnego

Dobre oceny, wycieczka i pozytywna motywacja

Zakończenie roku szkolnego już za chwilę. Dla wszystkich dzieci oznacza to rozdanie świadectw i zwieńczenie ich całorocznej pracy. Wprawdzie większość rodziców uważa, że pochwała i nagroda należy się tylko za najlepsze – bardzo dobre i celujące – oceny, to jednak nie można zapominać, że każde dziecko w ciągu roku stara się dobrze uczyć. Jak zatem wzmocnić pozytywną motywację i chęć do dalszej nauki? Czy parki rozrywki mogą nam w tym pomóc?

Rola motywacji w procesie uczenia się dzieci i młodzieży ma ogromne znaczenie i wpływa na ich szkolne wyniki. Najlepszą motywacją jest motywacja wewnętrzna polegająca na samodzielnej chęci zdobywania i poszerzania swojej wiedzy. Jednak nie każde dziecko jest tak ambitne i wewnętrznie wytrwałe, by nie potrzebować pomocy oraz stymulacji w nauce ze strony rodziców.

Nie od dziś wiadomo, że na większość dzieci (i także dorosłych) zdecydowanie lepszy wpływ wywiera motywacja pozytywna (pochwały i nagrody) niż negatywna (kary). Widząc, że nasze dziecko bardzo się starało przez cały rok, by osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce, nie można odmówić mu pochwały. Szczególnie, jeśli oceny są lepsze niż poprzednie (nawet jeśli nie są celujące), wówczas trzeba w dziecku wzmocnić przekonanie, że wysiłek się opłaca.

Oczywiście nie można pozwolić, by nasza pociecha myślała, że uczy się tylko dla nagród. Nie można zatem przesadzać z nagradzaniem i kupowaniem prezentów. Trzeba dziecku pokazać, że przede wszystkim uczy się dla siebie. Dlatego tak ważne jest, by z nim rozmawiać o tym czego się nauczyło i pokazywać w swoim otoczeniu przykłady na to, że nauka jest dookoła nas.

Fantastycznym sposobem na utrwalenie nie tylko nabytej wiedzy, ale także wewnętrznej motywacji są wspólne spacery i wyjazdy np. do parków miniatur, gdzie można zobaczyć budowle, które pojawiały się na lekcjach historii czy geografii lub do parku dinozaurów, owadów, flory i fauny morskiej, gdzie utrwali się wiedzę z zakresu przyrody.

Nieocenioną nagrodą, utrwaleniem wiedzy i sposobem na poznanie nowych faktów jest też wizyta w centrum nauki czy w krainie baśni. Taka wycieczka jest fantastyczną nagrodą za dobre oceny i, co najważniejsze, rozwija wyobraźnię, kształtuje wiedzę, buduje pozytywną motywację oraz wzmacnia więzi rodzinne.

Autor: Aleksandra Galus

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.