Przewodnik po parkach rozrywki

Powstała Fundacja Questingu

Tagi: Baltow, Questing

Powstała Fundacja Questingu

Questing w Polsce wkracza w nowy etap. Jego propagowaniem, rozwojem i ekspansją na pozostałe kraje europejskie zajmować się będzie Fundacja Questingu, której powstanie oficjalnie ogłoszono 30 września w Warszawie.

Questy to nieoznakowane szlaki, których opisy zawarte są w dostępnych dla każdego ulotkach.  Ich tworzenie jest okazją do odkrywania dziedzictwa własnego regionu, a pokonywanie – do aktywnego poznawania świata. Turyści wyposażeni w wierszowane wskazówki wędrują takimi trasami, a żeby zdobyć ukryty na końcu „skarb”, po drodze rozwiązać muszą liczne zadania i łamigłówki, związane z danym miejscem, jego topografią, historią czy kulturą. 

Questing w swojej obecnej postaci zawędrował do nas zza oceanu. W USA od 1995 r. działa Valley Quest w stanie Vermont, gdzie w okolicach blisko 50 miasteczek wytyczono już około 200 ścieżek. W Polsce questing trafił na podatny grunt. "Pomogła popularność, jaką w naszym kraju cieszą się podchody i miejskie gry terenowe." – wyjaśnia Łukasz Wiliczyński, trener i prezes powstającej Fundacji Questingu. "Gdy dodamy do tego narastającą modę na poznawanie lokalnego dziedzictwa, mamy odpowiedź, skąd taka popularność questingu w Polsce." 

W całym kraju przybywa szlaków tego rodzaju. Ich zagłębie stanowi województwo świętokrzyskie, a nieformalną stolicą questingu jest Bałtów. Działa tu już 21 szlaków – w tym tak oryginalne, jak kajakowy czy pierwszy w kraju quest nocny. Najnowsze powstały w ramach realizacji projektu Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej, który stał się bezpośrednim impulsem powołania Fundacji. Kolejna wielki projekt questingu realizowany jest właśnie w woj. łódzkim, gdzie do końca roku dostępnych będzie 35 nowych ścieżek, wytyczonych głównie na terenach wiejskich w ramach projektu QUIZ. 

"Questing może być doskonałym narzędziem promocyjnym. Dobrze zrealizowany szlak przyciąga turystów, co daje szansę na rozwój społeczny i gospodarczy regionu, w którym funkcjonuje." – wyjaśnia Jarosław Kuba z Bałtowa, który wszedł do Rady Fundacji. Prócz niego w Radzie znaleźli się również m.in. Steve Glazer, twórca sukcesu Valley Quest, oraz Barbara Kazior, promotorka m.in. questingu i ekomuzeów. W jej skład weszło też kilkoro polskich trenerów questingu. – "A wkrótce nasza Rada rozszerzy się o grono znanych podróżników i odkrywców." – zapowiada Łukasz Wilczyński.

Kierowana przez niego Fundacja ma ujednolicić questingowe standardy, prowadzić edukację na temat questingu i popularyzować tę metodologię. Zapowiada również ekspansję zagraniczną. Fundacja działalność prowadzić będzie z dwóch miejsc: Bałtowa, będącego questingową stolicą Polski, oraz Krakowa, gdzie na co dzień urzęduje większość certyfikowanych trenerów. W internecie Fundacja obecna będzie pod adresem www.questing.pl, gdzie już dziś bezpłatnie dostępne są ulotki większości polskich questów.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.