Przewodnik po parkach rozrywki

Gry komputerowe (i nie tylko), które musi znać każdy miłośnik parków rozrywki

Tagi: Park Rozrywki, Wesołe Miasteczko, Gra, Rollercoaster Tycoon, Mobile, Theme Park, Windows, Steam Park

Gry komputerowe (i nie tylko), które musi znać każdy miłośnik parków rozrywki

Gdy za oknem szaro i ciemno, a karuzele i kolejki odpoczywają po całym sezonie, co można zrobić, żeby poczuć się jak w wesołym miasteczku? Włączyć komputer i samemu zbudować park! Wybrać karuzelki, dobudować ścieżki, postawić budki z jedzeniem, ustawić ceny i gotowe, można wpuszczać gości. Znacie takie gry? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie.


1. Rollercoaster Tycoon
Obowiązkowa gra dla każdego fana parków rozrywki. Któżby nie chciał wcielić się w rolę menedżera/dyrektora parku, który zajmuje się wszystkim, od planowania i budowy obiektu począwszy, a na wybieraniu kolorów atrakcji i cenach waty cukrowej czy hot doga skończywszy.
Gra składa się z kilkunastu scenariuszy, a każdy z nich to inny park i inne cele (typu "przyciagnąć do parku 500 gości w ciągu 3 lat", "osiągnąć miesięczne zyski na poziomie 20 tys. dolarów" itp).
Gra powstała w 1999r. dla środowiska Windows i doczekała się 2 dodatków do oryginalnej wersji oraz 4 nowych, w tym jednej, najnowszej - Rollercoaster Tycoon 4 Mobile - na urządzenia mobilne.

Pierwsza i druga odsłona gry były do siebie bardzo zbliżone, dopiero 3. część przyniosła innowację - widok 3D. Niedługo po niej wypuszczono RollerCoaster Tycoon 3D na konsolę Nintendo. Potem powstała gra na smartfony i tablety (iOS i Android).
Na 2015 r. planowana jest kolejna wersja na PC. Oby ten powrót był strzałem w dziesiątkę, bowiem wersja na Nintendo oraz ta na smartfony uzyskały negatywne opinie, a przecież sam koncept gry jest świetny i pierwsze wersje zdecydowanie miały w sobie to coś.Rollercoaster Tycoon

2. Theme park
Jeszcze zanim na rynku pojawił się Rollercoaster Tycoon, już w 1994r. powstała gra Theme Park, dostosowana do MS-DOS. Koncept był taki sam, jak powyżej, czyli budujemy park, osiągamy założone cele, możemy przejść dalej. Znacznie skromniejsza niż RCT, spotkała się z mniejszym entuzjazmem niż jej następca, choć doczekała się kolejnych dwóch części (już na Windowsa), a w 2007 r. również wersji na Nintendo.

3. My Fantastic Park
To darmowa gra przeglądarkowa, która powstała w 2012 r. O co tutaj chodzi? O to, co poprzednio - budowanie, planowanie i rozwijanie wesołego miasteczka. Żeby móc to zrobić, potrzebujemy funduszy (lunodolarów), które zdobywamy, gdy ktoś odwiedza nasz park i korzystając z atrakcji, zostawia nam pieniądze.

4. Rollerocoaster Mania
Coś podobnego do My Fantastic Park znajduje się też na Facebooku, znowu powoli się wzbogacamy się i budujemy park. Przyda się tu pomoc innych graczy - znajomych, aby wzajemnie wysyłać sobie pieniężne prezenty, móc kupować kolejne atrakcje i rozwijać park.

Poza tymi dwiema internetowym grami, które nawiązują do RCT i Theme Park (budowanie parku), istnieją jeszcze podobne (np. Happy Park), a także różne wariacje gierek osadzonych w wesołych miasteczkach, ale te wymienione wydają się najlepiej rozwinięte i najpopularniejsze.
 
Tyle w temacie PC/konsoli/urządzeń mobilnych, jeśli chodzi o gry planszowe, to również coś się znajdzie.

Niedawno weszła na rynek gra Steam Park, która troszkę przypomina Monopoly, ale osadzone w parkowych realiach. Zabawa przeznaczona jest dla 2-4 osób, każdy jest właścicielem parku. Jest plansza, kostki, karty do losowania oraz papierowe atrakcje, które budujemy, a także pionki - goście odwiedzający nasze parki. Jak w prawdziwym parku, musimy dbać o czystość, o fajne kolejki, jak również o finanse. Zwycięża ten, kto na koniec ma najwięcej denarów. Recenzenci chwalą tę grę za przyjemną grafikę i rozsądny stopień skomplikowania zasad.

A propos Monopoly jeszcze, na stronie DisneyStore można kupić specjalną edycję Monopoly, gdzie zarządzanymi nieruchomościami są parki Disneya.

I co Wy na to? Znacie te gry? Podzielcie się wrażeniami!

Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title