Przewodnik po parkach rozrywki

Ogród Jana Pawła II

Wystawa „Via Sancta”

Autor wystawy, Czesław Dźwigaj, urodził się w 1950 roku w Nowym Wiśniczu. W 1977 ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof.
A. Hajdeckiego. Profesor nadzwyczajny, kierownik Pracowni Rzeźby w Ceramice Akademii Sztuk Pięknych, kierownik Katedry Sztuki na Uniwersytecie w Rużomberku (Słowacja),
w latach 1994-2011 wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie.

W dorobku ma kilkadziesiąt pomników, m. in.: Grudzień ‘70 w Szczecinie, Synom tej Ziemi w Świątnikach Górnych, Generała Leopolda Okulickiego i Stanisława Fischera w Bochni, Eugeniusza Kwiatkowskiego w Stalowej Woli, Ks. Piotra Skargi, Ofiarom Ludobójstwa na Kresach Wschodnich, Marszałka Józefa Piłsudskiego, I.J. Paderewskiego w Krakowie, Nikifora w Krynicy-Zdroju, Króla Zygmunta Augusta w Augustowie, Króla Łokietka w Tarnowie, Króla Kazimierza III Wielkiego w Skawinie, Księcia Władysława V Wstydliwego w Nowym Brzesku, Henryka Sienkiewicza w Parku Villa Borghese w Rzymie oraz w Szczawnicy, Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Stanisława Lubomirskiego, Tęcza Przymierza w Nowym Wiśniczu, Park i Pomnik Tolerancji w Jerozolimie oraz pomnik Katyńsko-Smoleński w Warszawie.

Zrealizował ponad 70 pomników Jana Pawła II w kraju i za granicą, m.in. w Chicago, Detroit, Wyandotte, Phoenix, Glenwood Springs (USA), Edmonton(Kanada), Posadas (Argentyna), Hanowerze i Herdorf-Dermbach (Niemcy), Rzymie, Dux (Liechtenstein), Fatimie (Portugalia), Lourdes (Francja), Wilnie, Siluvie, Kownie (Litwa), San Cristobal – Teneryfa (Hiszpania).

Autor kompleksowych aranżacji obiektów sakralnych, ponad czterdziestu monumentalnych drzwi ze spiżu, ponad stu witraży oraz licznych małych form rzeźbiarskich i ponad sześciuset medali i plakiet. Jest również twórcą realizacji rzeźbiarskich, takich jak Epitafium Cypriana K. Norwida w Katedrze na Wawelu, płaskorzeźby Dawid w Bazylice Narodzenia w Betlejem, cykli: Dante Alighieri, Lęki i Nadzieje, Via Sancta oraz kilkudziesięciu tablic pamięci i popiersi. Od 1977 roku bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, autor licznych wystaw indywidualnych. Od 2002 roku stałą wystawa jego dorobku artystycznego znajduje się w Muzeum Ziemi Wiśnickiej i od 2008 roku na Zamku Lubomirskich Nowym Wiśniczu. Jego prace znajdują się w muzeach krajowych i zagranicznych oraz wielu kolekcjach prywatnych. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień. Poza dokonaniami rzeźbiarskimi na uwagę zasługują autonomiczne prace rysunkowe, wśród których najbardziej znane są cykle Elegie, Legendy Krakowa, Cytaty z lekcji umierania, a także bogata twórczość poetycka (Poezje wybrane 1970-2010, Dziesięć dziesiątek za 2010 rok, Mój poliptyk sztuki).

Rodzaj atrakcji
Atrakcje dla dzieci
Dokładamy wszelkich starań aby informacje dotyczące parków rozrywki, podane na stronach Przewodnika Parkmania.pl były jak najbardziej aktualne. Może się jednak zdażyć, że będą one niekompletne bądź nieaktualne. Aby sprawdzić aktualne informacje na temat parku należy zawsze kontaktować się bezpośrednio z parkiem lub odwiedzic jego oficjalna strone internetowa.
Ze względów bezpieczeństwa w niektórych atrakcjach w parku obowiązują ograniczenia co do wzrostu i/lub wieku a także osób w szczególnej kondycji medycznej lub inne. Sprawdź to na oficjalnej stronie internetowej parku.
Każdy park zastrzega sobie prawo do zamknięcia, zmodyfikowania, opóźnienia lub odwołania bez wcześniejszego uprzedzenia pokazów, atrakcji, części parku, wydarzeń, sklepów i restauracji.

Galeria zdjęć

Wystawa „Via Sancta”