Przewodnik po parkach rozrywki

Wooden roller coaster

Klasyczne roller coastery były wykonywane właśnie z drewna. Takie kolejki sprawiają wrażenie urządzeń ciężkich i topornych, a przejażdżka nimi jest jak gdyby 'szorstka' (rough), „trzęsąca”. Można powiedzieć, że taki roller coaster nieźle nas wytrzęsie w czasie jazdy.

 

Jego konstrukcja zaś, choć masywna, sprawia często (pozorne) wrażenie, jakby miała za chwilę runąć. Drewniane kolejki, ze względu na ograniczenia związane z tym rodzajem materiału, nie posiadają inwersji ani bardzo stromych spadków. Są jednak odstępstwa od tej reguły. Przykładowo, roller coaster Son of Beast w amerykańskim parku Kings Island posiadał co prawda pętlę (przez pewien czas tylko – do 2006 r.), ale ze stalowymi podporami (Son of Beast, powstały w 2000 r., został zamknięty w 2009 r.).

W marcu 2013 r. otwarto kolejny roller coaster, który ma na swoim torze inwersje - i to aż trzy! Outlaw Run to wyjątkowa drewniana konstrukcja, którą możemy wypróbować w parku Silver Dollar City w stanie Missouri.

Kolejki drewniane lubiane są zwłaszcza za tzw. air-time, czyli przeciążenia ujemne powstające na szczytach wzniesień, wywołujące w nas wrażenie wypadania z siedzenia, ponieważ zostajemy wtedy lekko uniesieni w powietrze.

Istnieją również roller coastery, które stanowią kombinację/połączenie drewna i stali - tzw. hybrid roller coasters. W takich roller coasterach często tylko podpory są drewniane, a tor zbudowany jest ze stali. Gdy widzimy taką kolejkę, wydaje się nam, że jest to roller coaster drewniany, ale tylko częściowo jest to prawdą. Dzięki temu, że tor wykonany jest ze stali, przejażdżka jest bardziej płynna i gładka niż w przypadku kolejki w całości zbudowanej z drewna.

Znane również jako:Roller coaster drewniany
Należy do:Roller coaster
Powiązane:4th Dimension roller coaster, Bobsled roller coaster, Dual-tracked roller coaster, Floorless roller coaster, Flying roller coaster, Giga coaster , Hybrid roller coaster, Hyper coaster, Indoor roller coaster, Inverted roller coaster, Junior coaster, Launched roller coaster, Lift roller coaster, Looping roller coaster, Mine train roller coaster, Motorbike roller coaster, Powered roller coaster, Shuttle roller coaster, Spinning roller coaster, Stand-up roller coaster, Steel roller coaster, Strata coaster, Suspended roller coaster, Vertical drop roller coaster, Water coaster, Wild Mouse roller coaster, Wing roller coaster

W tych parkach znajdziesz tę atrakcję

InvadR

InvadR