Przewodnik po parkach rozrywki

4th Dimension roller coaster

Roller coaster, którego umieszczone z boku toru (a nie nad nim) wagoniki obracają się do przodu i do tyłu, niezależnie od kierunku jazdy.
 

Jeden z bardziej innowacyjnych rodzajów roller coasterów. Przyglądając się konstrukcji jego wagoników można odnieść wrażenie, że to bardziej zaawansowana wersja wing roller coastera. W rzeczywistości było jednak odwrotnie - 4th Dimension roller coaster powstał jako pierwszy i to on stanowi prototyp wing roller coastera, a nie odwrotnie. Wspólną cechą tych dwóch rodzajów roller coasterów jest to, że ich wagoniki nie znajdują się bezpośrednio nad torem, ale są lekko przesunięte na bok.
Wagoniki umieszczone są z obu stron toru. Obserwując taki roller coaster można odnieść wrażenie, że mamy tutaj jak gdyby dwa pociągi, bo to pomiędzy nimi biegnie tor. Umiejscowienie wagoników obok toru skutkuje tym, że ani nad nami, ani pod naszymi nogami nie ma nic oprócz powietrza. Mamy więc przyjemne wrażenie, że fruniemy w powietrzu.
Różnicą pomiędzy omawianymi roller coasterami jest to, że w roller coasterze 4-wymiarowym wagoniki dodatkowo obracają się do przodu i do tyłu, niezależnie od kierunku jazdy.

Znane również jako:Roller coaster 4-wymiarowy
Należy do:Roller coaster
Powiązane:Bobsled roller coaster, Dual-tracked roller coaster, Floorless roller coaster, Flying roller coaster, Giga coaster , Hybrid roller coaster, Hyper coaster, Indoor roller coaster, Inverted roller coaster, Junior coaster, Launched roller coaster, Lift roller coaster, Looping roller coaster, Mine train roller coaster, Motorbike roller coaster, Powered roller coaster, Shuttle roller coaster, Spinning roller coaster, Stand-up roller coaster, Steel roller coaster, Strata coaster, Suspended roller coaster, Vertical drop roller coaster, Water coaster, Wild Mouse roller coaster, Wing roller coaster, Wooden roller coaster

W tych parkach znajdziesz tę atrakcję

X²