Przewodnik po parkach rozrywki

Oko w oko z gwiazdami w Muzeum Grevin w Paryżu.

Tagi: Disneyland Paris, Parki Rozrywki We Francji, Grevin Museum, Muzeum Figur Woskowych, Madame Tussaud

Oko w oko z gwiazdami w Muzeum Grevin w Paryżu.

Muzeum Grevin w Paryżu to drugie po Muzeum Madame Tussaud najstarsze muzeum figur woskowych na świecie. Obecnie jest tam prezentowanych ok. 400 figur. Są wśród nich podobizny aktorów, gwiazd muzyki popularnej, polityków, projektantów mody, a nawet słynnych francuskich szefów kuchni. Zgromadzenie ich wszystkim w jednym miejscu nie było łatwą sztuką.

 

Niecodzienne okoliczności powstania muzeum figur woskowych Grevin

Muzeum Grevin w Paryżu to jedno z najstarszych muzeów figur woskowych na świecie. Jego historia sięga końca XIX w., kiedy redaktor naczelny magazynu „Le Goulois” Artur Meyer postanowił pokazać Paryżanom, jak wyglądają osoby, o których czytają w gazetach. W XIX wieku nie było Internetu i telewizji, a prasa była ilustrowana jedynie mało szczegółowymi rycinami.

Naturalne było zatem, że ludzie czuli potrzebę zobaczenia, jak wyglądają osoby, które decydują o losach współczesnego im świata. Meyer bardzo dobrze wyczuł te nastroje, zapewniając swojemu przedsięwzięciu olbrzymi sukces. Na oficjalnym otwarciu muzeum w 1882 r. pojawiły się tłumy. Goście mogli wówczas zobaczyć m.in. ówczesnego prezydenta Republiki Francuskiej, papieża Leona XIII, królową Wiktorię i Ludwika Pastera w swoim laboratorium. Nie brakowało też krwawych scen z historii Francji (śmierć Marata, noc św. Bartłomieja), których zadaniem było wywołanie strachu u publiczności.

 


Na pierwszej ekspozycji w Grevin Museum goście zobaczyli m.in. Śmierć Marata

 

Ponad dwa tysiące figur stworzonych na potrzeby muzeum!

Od tego czasu, artyści pracujący dla Grevin Museum stworzyli ponad 2 tysiące figur woskowych. Na aktualnej ekspozycji mieści się ich nieco ponad 400. To zarówno celebryci z pierwszych stron gazet, jak i figury, jakie można było podziwiać w Grevin w momencie otwarcia.

Co dzieje się z figurami, dla których zabrakło miejsca na głównej ekspozycji? Część jest przetapiana po ok. 40 latach od powstania (w magazynach przechowuje się jedynie ich głowy). Bardzo często zdarza się również, że figury wędrują pomiędzy filiami Grevin Museum na całym świecie. Grevin ma dziś bowiem jeszcze dwa zagraniczne odziałyh. Pierwszy znajduje się w Montrealu, a drugi w Seulu. W ostatnich latach powstała też specjalna fila Grevin w Szwajcarii, która mieści się w dawnym domu Charliego Chaplina i poświęcona jest głównie jego dziedzictwu.

Pozostało wyjaśnić jeszcze jedną kwestię. Skąd wzięła się nazwa muzeum i dlaczego nie nosi ono nazwiska swojego założyciela? Alfred Grevin zasłużenie patronuje placówce. To on był autorem pierwszych figur woskowych, jakie pojawiły się w muzeum i do dziś stanowią jego największą atrakcję. Zanim rozpoczął pracę przy figurach woskowych, był karykaturzystą w gazecie redagowanej przez Artura Meyera. Dzięki temu doskonale znał paryską socjetę i śmiało mógł się podjąć uwieczniania jej w wosku.

 


Wnętrze siedziby Grevin Museum w Paryżu

 

Co oprócz figur woskowych można zobaczyć w Grevin Museum w Paryżu

Ronaldo, George Clooney, Monica Belluci, Angelina Jolie, Brad Pitt, Ryan Gosling, Lady Gaga, Celine Dion – w muzeum Grevin spotykają się wszystkie największe sławy muzyki, filmu, sportu i polityki. Oprócz nich spotkamy tam też wiele postaci historycznych takich jak: Jean de la Fontaine, Ludwik XIV, Leonardo da Vinci, wspomnianą już królową Wiktorię, a także słynnych francuskich malarzy i ich dzieła. Do najsłynniejszych grup z tej kategorii należy Eugene Delacroix i jego słynny, znajdujący się obecnie w Luwrze obraz „Wolność wiodąca lud na barykady”.

W ostatnich latach w muzeum pojawiły się też dwie nowe galerie: „Świat mody”, gdzie obok siebie spotykają się słynni, współcześni projektanci tacy jak Karl Lagerferd czy Chantal Tommas i dawni wielbiciele mody np. madame Pompadur. Kolejną nowością jest sala, gdzie spotkamy jurorów i uczestników francuskiej wersji telewizyjnego show „The Voice”.

Każdego roku w Muzeum Grevin powiększa się także o kolejnych bohaterów kreskówek, tak aby dzieci odwiedzające muzeum mogły stanąć twarzą w twarz ze swoimi ulubionymi postaciami. Wśród bajkowych postaci wyraźnie dominują bohaterowie francuskich komiksów (Asterix i Obelix, Lucky Luke),ale spotkamy tam też bohaterów międzynarodowych hitów np. wiewiórkę Scrat z „Epoki Lodowcowej”.

Kup bilety do Parc Asterix bez wychodzenia z domu

 


Na pierwszym planie Papież Franciszek, dalej od lewej: Mahatma Ghandi, królowa Elżbieta II, Władimir Putin, Angela Merkel, Francois Hollande, Barack Obama

Spektakularny pokaz świateł w Muzeum Grevin

Tym co wyróżnia paryskie muzeum Grevin od pozostałych est nie tylko duża reprezentacja francuskich postaci, ale także zabytkowe wnętrza. Najbardziej spektakularne są bez wątpienia marmurowe schody, które prowadzą do sali lustrzanej, gdzie wyświetlany jest pokaz świateł „Palais de Mirage”.


Ten spektakl to kolejny powód, dla którego warto kupić bilet do Grevin Museum. Trójwymiarowa projekcja przenosi widza do Indii. Najpierw naszym oczom ukazuje się hinduistyczna świątynia, potem dżungla, a na końcu pałac radży. Jak cudem scenografia może zmieniać się tak dynamicznie? To zasługa licznych luster znajdujących się w tym pomieszczeniu: rzucany z projektora obraz zyskuje dzięki nim trójwymiarowość. Spektakl w obecnej wersji wyświetlany jest począwszy od 2006 r., ma on jednak znacznie dłuższą historię. Pierwszy pokaz miał miejsce w 1906 r. w Pałacu Trocadero podczas Wystawy Światowej w Paryżu. Po tym wydarzeniu przeniesiono go do Grevin, gdzie jest wyświetlany po dziś dzień. W 2006 r. w stulecie powstania show unowocześniono nieco efekty specjalne i poprawiono jakość dźwięku. Scenariusz pozostaje jednak niezmienny od ponad 100 lat.

 


Uwierzycie, że to to samo miejsce tylko w innym oświetleniu?

 

Czy zwiedzanie Grevin Museum można połączyć z wizytą w Disneylandzie?

Siedziba Grevin Museum w Parużu znajduje się przy ulicy Boulevard Montmartre 10. Łatwo tam trafić podróżując metrem – budynek mieści się tuż przy wyjściu ze stacji Grands Boulevards. Jeśli potrzebujecie więcej rad odnoście organizacji wyjazdu do Paryża, odsyłamy was do artykułu => Jak tanio na własną rękę zorganizować wyjazd do Disneylandu. Opisaliśmy tam przykładowy program rodzinnej wycieczki do stolicy Francji. W tym wypadku główną atrakcją wyjazdu jest Disneyland, ale dzieciaki na pewno się nie obrażą, jeśli dodacie do programu Grevin Museum. Przy odpowiedniej organizacji powinno wam starczyć czasu na obie atrakcje, zwłaszcza jeśli zamiast tracić czas w kolejkach po bilety, kupicie je przez internet za pośrednictwm Parkmania.pl.

=>  Sprawdź ceny biletów do Disneylandu

=>  Sprawdź ceny biletów do Grevin Museum

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title