Przewodnik po parkach rozrywki

[AKTUALIZACJA] Czy to koniec Adventure World Warsaw?

Tagi: Park Rozrywki, Adventure World Warsaw, AWW, Imtech, Największy Park Rozrywki, Oszustwo Aww

[AKTUALIZACJA] Czy to koniec Adventure World Warsaw?

Z jednej strony Adventure World Warsaw składa niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę dokumenty w Urzędzie w Grodzisku Mazowieckim, z drugiej zagraniczne media informują, że generalny wykonawca inwestycji, firma Imtech, oskarża park o straty sięgające milionów Euro i wycofuje się z inwestycji. Czy powstanie największy w Europie środkowo-wschodniej park rozrywki?

Prace w Wydziale Architektoniczno-Budowlanym Starostwa Powiatu Grodziskiego nad wydaniem pozwolenia na budowę parku i hoteli trwają. Setki segregatorów z szczegółową dokumentacją, które złozono do Urzędu, weryfikowane sa przez urzędników. Jesienią zeszłego roku park otrzymał pierwsze pozwolenia, między innymi na przebudowę sieci melioracyjnej oraz prace porządkowe takie jak: wycinka drzew, utwardzanie dróg oraz rozbiórka istniejących zabudowań. Na wiosnę tego roku park ma otrzymać kolejne pozwolenia na budowę.

Z kolei w dniu dzisiejszym holenderskie media podały, że lokalne (polskie - red.) władze firmy Imtech, generalnego wykonawcy inwestycji Adventure World Warsaw, zostały zawieszone oraz że prowadzone jest dochodzenie w sprawie potencjalnego oszustwa. Imtech twierdzi, że stracił 100 milionów Euro w 2012 roku. Chodzi o pieniądze za 3 projekty związane z parkiem AWW oraz o te związane z planowaną budową spalarni śmieci. Adventure World Warsaw dotychczas nie zapłacił za częściowo wykonane prace, mimo iż takie płatności zostały zaplanowane.

Powraca więc pytanie, które od początku trapi wszystkich zainteresowanych tematem, jakie są źródła finansowania inwestycji, która miała być największą taką inwestycją w tej części Europy? Dodać warto, że kontrakt, jaki został podpisany między AWW a Imtechem był również największym w historii firmy Imtech.

[AKTUALIZACJA]
Adventure World Warsaw wydało specjalne, dość lakoniczne, oświadczenie w związku z informacją prasową firmy Imtech:

'W nawiązaniu do informacji prasowej przekazanej mediom 4 lutego 2013 r. przez zarząd spółki Royal Imtech, zarząd Adventure World Warsaw oświadcza, co następuje.

Ze smutkiem przyjmujemy ostatnie informacje dotyczące wewnętrznych problemów spółek grupy kapitałowej Imtech obejmujących zawieszenie w obowiązkach członków zarządu Imtech Polska i doniesienia o postępowaniu w sprawie nieprawidłowości w tejże spółce.

Nie powinno dziwić, że budowa parku rozrywki Adventure World Warsaw, która jest wymieniona w powołanej wyżej informacji prasowej, nie doprowadziła jeszcze do pozyskania długoterminowego finansowania projektowego. Pomimo tego, że park AWW cieszy się wsparciem organów administracji publicznej i jasnym jest, że budowa parku jest atrakcyjnym projektem inwestycyjnym, w którym dojdzie do wydania właściwych pozwoleń na budowę jeszcze w lutym 2013 roku, proces budowlany w fazie project development jest prowadzony przy użyciu finansowania pochodzącego od wspólników. Zważywszy, że faza project development winna zostać zakończona jeszcze w tym miesiącu, zarząd AWW jest przekonany, że długoterminowe finansowanie zostanie pozyskane nie później niż w drugim kwartale 2013 roku.

W chwili obecnej sytuacji stało się jasne, że sytuacja spółek grupy Imtech nie pozostanie bez wpływu na budowę parku rozrywki AWW. Niemniej jednak, zarząd AWW pozostaje przekonanym, że spółka Imtech Polska będzie prawidłowo wykonywała obowiązki generalnego wykonawcy w związku z budową parku AWW i oferuje wszelkie niezbędne wsparcie w postępowaniu dotyczącym wyjaśnienia nieprawidłowości, które zostały ogłoszone w odniesieniu do spółki Imtech Polska.' 

 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title