Przewodnik po parkach rozrywki

Park(i) rozrywki z największą liczbą roller coasterów - Six Flags Magic Mountain vs Cedar Point

Tagi: Park Rozrywki, Roller Coaster, Kolejka Górska, Six Flags Magic Mountain, Cedar Point, Revolution, Goliath, Viper, Scream, Najwięcej Na świecie, Full Throttle

Park(i) rozrywki z największą liczbą roller coasterów - Six Flags Magic Mountain vs Cedar Point

Choć park rozrywki z największą na świecie liczbą roller coasterów jest tylko jeden i jest to kalifornijski Six Flags Magic Mountain, to trudno nie wspomnieć w tym temacie o parku, który od lat depcze mu po piętach... Mowa o Cedar Point w stanie Ohio. Niestety to nie Europa - kolebka wesołych miasteczek - może pochwalić się takimi parkami, ale USA.

Co ciekawe, to Cedar Point (CP) lubi tytułować się Roller Coaster Capital of the World, czyli roller coasterową stolicą świata, choć jest to trochę naciągana nazwa... Skromny Six Flags Magic Mountain (SFMM) nie pozostaje dłużny i preferuje nazwę Thrill Capital of the World; trzeba jednak przyznać, że CP ciężko pracuje na to miano, otwierając już od 1870 r. same wyjątkowe roller coastery (no, od 1964 r., kiedy to powstał pierwszy z nich - Blue Streak). Na 147 ha należących do parku powstało łącznie 31 kolejek, z czego 16 działa również dziś. Pozostałe 15 zamknięto i w ich miejsce otwierano nowe atrakcje. Praktycznie wszystkie kolejki, jakie tu powstały, swego czasu były naj-wyższe/szybsze/bardziej zakręcone.

SFMM z kolei otworzył swoje bramy w 1971 r. i na 106 ha powierzchni posiadał łącznie 25 roller coasterów, z czego dziś funkcjonuje 18.

Żeby trochę zamieszać: latem 2015 SFMM będzie liczył 19 kolejek, gdy jedna z głównych atrakcji parku, drewniany coaster Colossus zamknięty w 2014 roku, w imponującym stylu powróci jako stalowy Twisted Colossus o podwójnym - choć tak naprawdę pojedynczym - torze, z prawie 4 minutami jazdy oraz 2 inwersjami.
CP również ma ambitne plany na ten sezon: standing coaster Mantis (modliszka) przepoczwarzy się w Rougarou, czyli... wilkołaka. Jest to taki jakby generalny remont, przy czym będzie to już "siedzący" floorless coaster.

Teraz trochę konkretów odnośnie stanu obecnego w parkach - Six Flags Magic Mountain (po lewej) vs Cedar Point (po prawej)...... i pojedynek na zdjęcia - nadal SFMM po lewej, a CP po prawej.

1. Goliath vs Magnum XL-200
2.  The Riddler's Revenge vs Maverick3. Viper vs Corkscrew
Nie da się ukryć, że to SFMM dominuje w kategorii "najciekawsze kolejki" - znajdziecie tu takie coastery, jak:

Park doceniają również producenci reklam i filmów, wybierając ten obiekt na ich scenerię. Viper'a zobaczymy w reklamie Taft z Heidi Klum, Goliath - usłyszymy w radiowej reklamie parku, Revolution - o mały włos nie został wystrzelony w powietrze przez bombę podłożoną przez szalonego łowcę okupu (film Rollercoaster, 1977), wreszcie Clark Griswold właśnie do SFMM (w filmie nazwanego Walley World) zabiera swoją rodzinkę (Wakacje w krzywym zwierciale, 1983 r.).

 

najszybszy


I co Wy na to? Myślicie, że warto wybrać się do SFMM? Niezdecydowanych przekona kompilacja ujęć z wybranych kolejek.

Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title