Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 8: Roller coastery z największą liczbą inwersji

Tagi: Roller Coaster, Alton Towers, Inwersja, The Smiler, Pętla, Steel, Loop, Colossus, Corkscrew

TOP 8: Roller coastery z największą liczbą inwersji

Roller coastery mogą być drewniane, mogą być wykonane ze stali. Mogą być super wysokie, mogą być ekstremalnie szybkie; albo i jedno, i drugie. Mogą także wywracać nas do góry nogami - nawet kilkunastokrotnie podczas jednej przejażdżki! Te wywrotki to tzw. inwersje. Do najbardziej popularnych należą pionowe pętle, korkociągi (corkscrew) i kobra (cobra roll - pół pętli, korkociąg i jeszcze raz pół pętli, czyli de facto dwa razy do góry nogami).

Sprawdźcie z nami, gdzie szukać takich kolejek.
Przeważnie roller coastery mają 3-5 inwersji (jeśli w ogóle). Nie każdy rodzaj kolejki pozwala na użycie takiego elementu, np. z reguły drewniane kolejki nie mają - ale to już się zmienia ostatnio i są wyjątki od tej zasady. Kolejki wykonane ze stali również nie muszą mieć inwersji. Roller coastery, które osiągają znaczne wysokości (hyper coastery, giga coastery i strata coastery) skupiają się właśnie na dużych spadkach, rezygnując z wywrotek. W pozostałych przypadkach, inwersje są bardzo popularne. Zobaczmy zatem, które kolejki mają ich najwięcej.


8. Avalancha (Gwatemala), 8 inwersji
Zestawienie otwiera biały jak śnieżna lawina roller coaster z parku Xetulul w Gwatemali. Park, który podobno jest bardzo malowniczy i podzielony na kilka stref tematycznych (m.in. Hiszpanię, Francję, Włochy oraz Niemcy i Szwajcarię) otwarto w 2002 r., tak samo jak flagową kolejkę obiektu, czyli Avalancha.


7. Flight of the Phoenix (Chiny), 8 inwersji
Również 8 inwersji posiada kolejka z chińskiego parku Harborland, powstała w 2006 r. Nie wiem jak Wy, ale mnie te chińskie roller coastery zawsze wydają się bardzo niepewne, jeśli chodzi o konstrukcję...6. Dragon Khan (Hiszpania), 8 inwersji
Pierwszy przedstawiciel europejskich roller coasterów, z pewnością dobrze Wam znany - Drgon Khan z parku PortAventura. Wybudowany w 1995 r., mknący nawet 105 km/h, a w międzyczasie te 8 wywrotek. 


5. Altair (Włochy), 10 inwersji
Czarny koń tego zestawienia: kolejka z 2014 r. (Cinecitta World Italy, 25 km od centrum Rzymu), pięknie niebieska i to z 10 inwersjami. Sam park również zapowiada się bardzo obiecująco...4. Crazy Coaster (Chiny), 10 inwersji
Też niebieski, też 10 inwersji, ale o rok starszy (2013 r.) - chińska kolejka z parku Loca Joy Holiday Theme Park.


3. 10 Inversion Roller Coaster (Chiny), 10 inwersji
I jeszcze raz Chiny, kolejka o stosownej nazwie, rocznik 2006 r. Przejażdżka trwa 1,5 minuty.


2. Colossus (Anglia), 10 inwersji
Długoletni lider (2002 r.), a potem współ-lider, dobrze znany z ekstremalnych obrazków. Wydaje się niepozorny... Znajdziecie go w Thorpe Parku.

 


 

1. The Smiler (Anglia), 14 inwersji
Absolutny rekord - 14 inwersji! Taką kolejką od 2013 r. może pochwalić się Alton Towers. Lista inwersji jest imponująca:
Heartline Roll, korkociąg x5, pętla nurkująca (dive loop) x3, Sidewinder, Rollover i Cobra Roll (pamiętacie, kobra = 3 elementy).
Zobaczcie sami, że ta kolejka jest naprawdę zakręcona! A jej czarny, poplątany tor przypomina trochę pająka ;)
Bez wątpienia inwersje to bardzo efektowne elementy...


Na zdjęciu Olympia Looping na Oktoberfest w Monachium, jest to największy "przenośny" roller coaster, zbudowany w 1989 r (zdjęcie: Bernhard J. Scheuvens (Wikipedia)).Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title