Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 10: Najchętniej odwiedzane parki rozrywki w USA w 2015 roku

Tagi: Disneyland, TOP 10, TEA, Najchętniej Odwiedzane Parki Rozrywki, Universal Studios, Universal Studios Hollywood, AECOM, Amerykańskie Parki Rozrywki, Islands Of Adventure, Magic Kingdom, Epcot, Disney's California Adventure, Disney's Animal Kingdom, Seaworld Orlando, Disney's Hollywood Studios

TOP 10: Najchętniej odwiedzane parki rozrywki w USA w 2015 roku

Zestawienia najpopularniejszych parków rozrywki w Ameryce Północnej, czyli de facto w USA, nie obfitują nigdy w zaskakujące zmiany. W TOP 10 parków w 2015 r., w porównaniu do 2014 r., tylko dwa parki zamieniły się lokatami, ale w tym przypadku nie mówimy nawet o ścisłej czołówce. Pomijając ten wyjątek, układ sił pozostaje niezmienny – tak wynika z raportu przygotowanego, jak co roku, przez amerykańskie stowarzyszenie TEA/AECOM.


Gdyby ktoś planował wyjazd do parku rozrywki w USA w oparciu o prezentowane przez nas zestawienie, to wybór miałby dość prosty: albo Floryda, albo Kalifornia. Tylko te dwa obszary skupiają najbardziej popularne parki. Szala zwycięstwa zdecydowanie przechyla się ku Florydzie - aż 7 z pierwszej dziesiątki parków znajduje się właśnie tu. Kontynuując wątek dominacji, nikogo nie zdziwi pewnie fakt, iż aż 6 parków z tego rankingu to parki Disneya. Pozostałe 4 parki to parki filmowego koncernu Universal Studios (3) oraz jeden park sieci SeaWorld. 

 

Ale po kolei. Nieprzerwanie od co najmniej 2005 r. (od kiedy to TEA/AECOM publikują raporty na temat odwiedzalności parków), najczęściej odwiedzanym parkiem w USA i zarazem na całym świecie jest Magic Kingdom. W 2015 r. odwiedziło go aż 20,5 mln osób! Magic Kingdom to pierwszy z 4 parków tematycznych ogromnego kompleksu rozrywkowego Walt Disney Walt Resort niedaleko Orlando na Florydzie. Dla przypomnienia dodajmy, że kompleks składa się również z 2 parków wodnych.

 

 

 

Drugie miejsce zajął starszy brat Magic Kingdom, kalifornijski Disneyland Park, czyli pierwszy park otwarty przez Walta Disneya. Park powstał w miasteczku Anaheim w 1955 r., rewolucjonizując wesołe miasteczka. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że był to kluczowy moment w przemyśle parków rozrywki.

Kolejne trzy lokaty okupują pozostałe parki resortu Walt Disney Walt Resort na Florydzie: 3. Epcot, 4. Disney's Animal Kingdom, oraz 5. Disney's Hollywood Studios. Dokładnie tak samo było w 2014 r.

Za to szóste i siódme miejsce zawierają wspomnianą jedyną roszadę w rankingu: 6. Universal Studios Florida, 7. Disney California Adventure (brat/sąsiad dla Disneyland Parku). W ubiegłym roku te dwa parki zajmowały odwrotne pozycje.

Na 8. miejscu w 2015 r. znalazł się park Islands of Adventure, czyli drugi (obok Universal Studios Florida) park kompleksu Universal Orlando Resort. Zdążyliście już pewnie zauważyć, że budowanie kompleksów kilku parków tej samej sieci jest częstym zjawiskiem w USA. Być może w tym tkwi sekret dominacji dużych koncernów, zwłaszcza Disneya, który rozpoczął taką praktykę.

Dziewiąte miejsce przypadło parkowi-jedynakowi Universal Studios Hollywood. Obiekty Universal Studios skupiają się na wyjątkowo innowacyjnych atrakcjach i zabierają odwiedzających do świata filmów, takich jak np. „Terminator”, „Jurassic Park”, „Harry Potter” czy „Shrek”. W tym roku właśnie w tym parku otwarto krainę tematyczną poświęconą Harry'emu Potterowi.

 

TOP 10 zamyka Seaworld Florida. Jest to jeden z trzech parków w USA, które koncentrują się na zwierzętach zamieszkujących morza i oceany, ale w swojej ofercie zawierają też i roller coastery, i karuzele. I nie są to parki zgrupowane w wielkie resorty (co najwyżej mają oddzielne wodne miasteczka, np. Aquatica Orlando).

Co ciekawe, żaden z parków Six Flags, które słyną z licznych oryginalnych roller coasterów, nie uplasował się w TOP 10. A takich parków w USA mają aż 11, w tym słynny Six Flags Magic Mountain, który oferuje 19 roller coasterów (jest to światowy rekord). Six Flags MM zajmuje dopiero 18. lokatę w raporcie TEA/AECOM z liczbą odwiedzających 3 mln 104 tys. Kto wie, może w przyszłym roku wskoczy do pierwszej dziesiątki? 

 

 

 

Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title