Przewodnik po parkach rozrywki

[WIDEO] Kto czuwa nad bezpieczeństwem w polskich parkach rozrywki?

Tagi: Parki Rozrywki, Bezpieczeństwo W Parkach Rozrywki, Bezpieczenstwo W Lunaparkach

[WIDEO] Kto czuwa nad bezpieczeństwem w polskich parkach rozrywki?

Czy polskie parki rozrywki są bezpieczne? Czy nad bezpieczeństwem gości ktoś czuwa? Czym w kwestii bezpieczeństwa parki rozrywki różnią się od obwoźnych lunaparków, które w okresie letnim pojawiają się w całym kraju?


Lato kojarzy się nam z beztroską i dobrą zabawą. To czas, kiedy chętniej wybieramy się z rodziną do parku rozrywki. I mimo iż statystyki pokazują, że parki rozrywki są bepieczne a wypadki zdarzają się bardzo rzadko warto dowiedzieć się jak parki rozrywki dbają o bezpieczeństwo gości. 

→ Czy przejażdżki na karuzelach i kolejkach w parkach rozrywki są bezpieczne?

Normy bezpieczeństwa w dużych parkach rozrywki

W takich parkach rozrywki jak Energylandia czy Legendia bezpieczeństwo gości jest priorytetem. Wszystkie znajdujące się w nich atrakcje powinny spełniać wymogi europejskiego certyfikatu jakości i bezpieczeństwa TÜV oraz podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego.

Ponadto każda nowa atrakcja przed oddaniem do użytku jest poddawana licznym testom. Podobne rutynowe kontrole mają miejsce codziennie rano, jeszcze zanim goście przekroczą bramy parku. Sprawdzane jest działanie śrub mocujących, hamulców i zabezpieczenia foteli. W Energylandii jest za to odpowiedzialnych 500 mechaników, konserwatorów i operatorów urządzeń. Obawa o to, że pasy bezpieczeństwa rozepną się w trakcie jazdy jest całkowicie bezpodstawna.

Aby dowiedzieć się więcej, warto zobaczyć poniższy film, przygotowany przez kanał YT Fabryki w Polsce, a dotyczący parku Energlandia. 

W parku rozrywki my też musimy przestrzegać zasad!

Każdy stacjonarny park rozrywki przy każdej atrakcji podaje jakie są ograniczenia wzrostu lub/i wieku. To szczegół, którego absolutnie nie wolno bagatelizować. Osoby, które nie spełniają oczekiwanych kryteriów (są za niskie albo nawet czasem za wysokie lub też są za młode) nie mogą skorzystać atrakcji. Ponadto kobiety w ciąży bądź osoby chore, niepełnosprawne też nie mogą skorzystać z niektórych atrakcji. Te ograniczenia są po to, by każdy czuł się bezpiecznie w parku rozrywki i po prostu nie zrobił sobie krzywdy.

Czy obwoźne wesołe miasteczka są również bezpieczne?

Co do zasady także i obwoźne wesołe miasteczka powinny być bezpieczne. Także i one przechodzą kontrole UDT. Niestety ostatni, tragiczny wypadek w Szczytnie zwrócił uwagę na kwestię bezpieczeństwa w obwoźnych lunaparkach i zakwestionował jakość znajdujących się w nich urządzeń.

Lunaparkom, które przenoszą się z miejsca na miejsce zarzuca się bowiem pośpiech i niedbalstwo podczas montażu urządzeń. Problemem jest także źle wyszkolona kadra, którą najczęściej stanowią pracownicy sezonowi nie znający się na obsłudze tego typu urządzeń. 

Świadectwem tego, że urządzenie przeszło kontrolę techniczną i zostało dopuszczone do eksploatacji jest zielona naklejka z datą ostatniej inspekcji. Tego typu oznaczenia nie są obowiązkowe (to oddolna inicjatywa UDT), ale większość inspektorów UDT je stosuje. Zanim kupisz więc dziecku bilet na karuzelę w objazdowym lunaparku upewnij się, czy jest ona bezpieczna. Jeśli na urządzeniu nie ma naklejki, nie bój się też pytać operatorów o to, jaki jest stan techniczny karuzeli w obwoźnym lunaparku.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.