Przewodnik po parkach rozrywki

Z wizytą w krainie liliputów czyli Little Big City Berlin - nowa atrakcja w stolicy Niemiec

Tagi: Atrakcje W Berlinie, Little Big City Berlin, Merlin Entertainment Group

Z wizytą w krainie liliputów czyli Little Big City Berlin - nowa atrakcja w  stolicy Niemiec

Wystawę Little Big City Berlin można zwiedzać już od ponad kilku miesięcy. Czy nowa atrakcja Merlin Entertainments jest faktycznie tak fascynująca, jak zapowiadali jej twórcy? Co wyróżnia ją pośród setek innych parków miniatur?

 

Merlin Enternainments to międzynarodowa korporacja koordynująca 127 obiektami rozrywkowymi w 24 krajach na całym świecie. Oczkiem w głowie Merlina jest sieć parków Legoland, sieć którą spółka kupiła w 2005 r.

W skład grupy wchodzą jednak również wszystkie muzea figur woskowych Madame Tussauds, Gardaland, Heide Park, Alton Towers Resort i wiele innych parków, o których wielokrotnie mieliście okazje czytać na Parkmania.pl. Mimo ogromu atrakcji, pracownicy Merlina nie ustają w poszukiwaniu nowych konceptów. Little Big City Berlin to ich najnowszy eksperyment.

Jak w kilku słowach opisać, czym jest opisać Little Big City Berlin? To 7 interaktywnych makiet, które opowiadają 700 lat historii Berlina. Każda miniatura odpowiada innemu okresowi w historii miasta:

  1. Najpierw przenosimy się do Berlina z 1100 r. Dzięki czemu możemy zobaczyć, jak wyglądała średniowieczna uczta i budowa City Palace w Berlinie.
  2. Później robimy spory krok w przeszłość i obserwujemy Berlin z czasów rewolucji przemysłowej. Miasto jest nie do poznania: w panoramie pojawiły się nieznane wcześniej fabryczne kominy, a ulice rozświetliło elektryczne oświetlenie. Jeśli dobrze się przypatrzycie, wśród przechodniów zobaczycie również sufrażystki, walczące o prawa kobiet.
  3. Kolejna makieta przedstawia Berlin z czasów Republiki Weimarskiej. Miasto słynęło wówczas z niezwykle intensywnego nocnego życia. Rozświetlają je setki neonów, rewiowe afisze i światła pierwszego w Europie lunaparku.
  4. W 1933 r. do władzy w Niemczech doszli naziści, więc jak nietrudno się domyślić makieta z tego okresu, przedstawia znacznie mniej optymistyczny obraz. Miejsce kolorowych neonów zajęły czerwone flagi z swastyką, a ulicami kroczą oddziały żołnierzy. Dramatyzm sceny wzmacnia pożar Reichstagu.
  5. Berlin bardzo ucierpiał w wyniku alianckich nalotów w czasie drugiej wojny światowej. Dobrze się stało, że ten smutny moment z historii miasta również zdecydowano się odtworzyć. Tym sposobem najmłodsi goście naocznie dowiadują się na czym polega destrukcyjny wpływ wojny.
  6. Zburzenie muru berlińskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii XX wiecznej Europy. Nic dziwnego, że zdecydowano się przedstawić go na wystawie.
  7. Ostatnia makieta przedstawia Berlin, jaki znamy obecnie: barwny, wielokulturowy, rozświetlony przez pokaz sztucznych ogni.

Każda z opisanych makiet jest interaktywna: mamy czynny udział w obaleniu muru berlińskiego, wspólnie ze strażakami gasimy pożar Reichstagu i uczestniczymy w wyścigu konnych zaprzęgów. Wizytę poprzedza też efektowne preshow, podczas którego miniaturowy ludzik informuje, że będzie naszym przewodnikiem po wystawie, a następnie przemienia się w postaci z różnych epok.

Docenić trzeba także dbałość o detale. Wśród 5 000 ludzików, zamieszkujących Little Big City Berlin znalazło się wiele legendarnych i historycznych postaci np. Marlena Dietrich, David Hasselhoff, czy Angela Merkel. Jest też wiele urokliwych scen rodzajowych. Jeśli dokładniej przyjrzycie się makietom, zobaczycie dziewczynę porwaną przez sforę niesfornych psów, pary tańczące charlestona i psa kopiącego dziurę pod ogrodzeniem. Niektóre ze scen są dość niecodzienne. Nie wydaje nam się, aby w historii Berlina kiedykolwiek pojawił powóz ciągnięty przez strusie lub panda dźwigająca na plecach walizki. Takie nierzeczywiste detale wprowadzają jednak do makiet nieco humoru i skutecznie przyciągają spojrzenia najmłodszych gości.

 

Czy warto się tam wybrać?

Ilość wrażeń ze zwiedzania Little Big City Berlin nie może się równać z wizytą w Legolandzie, ale podczas pobytu w Berlinie bez wątpienia warto tu zajrzeć, szczególnie jeśli podróżujecie z dziećmi. Takie wystawy pozwalają im nieco inaczej spojrzeć na historię. Widząc serię rodzajowych scen i anegdot, dzieci dostrzegają, że nie składa się ona wyłącznie z wojennych kampanii i politycznych rozgrywek, których dat muszą uczyć się w szkole, ale że tworzą ją ludzie tacy jak my.

Poza tym wystawa Little Big City Berlin jest położona niedaleko od Legoland Discovery Center (odległość można pokonać pieszo), więc zwiedzanie obu tych miejsc można bez problemu połączyć. Dla osób, które są zainteresowane obydwoma obiektami Merlin przygotował nawet łączony bilet i zniżkę na bilety.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.