Przewodnik po parkach rozrywki

Parki Legoland na świecie. Ile ich właściwie jest i co w nich znajdziemy?

Tagi: Park Rozrywki, Legoland, Bilety Do Legolandu, Pobyt W Legoland, Billund, Legoland Windsor, Legoland Niemcy, Dania, Klocki Lego, Bilety Do Dunskiego Legolandu, Ole Kirk Christiansen, Legoland Discovery Center

Parki Legoland na świecie. Ile ich właściwie jest i co w nich znajdziemy?

Trudno wyobrazić dziś sobie dzieciństwo bez klocków LEGO. To już nie tylko zabawki, ale także filmy, gry komputerowe i niezliczone gadżety. Nic dziwnego, że parki rozrywki Legoland można znaleźć w tak wielu zakątkach świata.

Pierwszy Legoland powstał w 1968 r. czyli nieco ponad 20 lat po tym, jak Ole Kirk Christiansen stworzył pierwsze klocki LEGO®. Przez długi czas był to jedyny tego typu park rozrywki na świecie. Wszystko zmieniło się jednak w latach dziewięćdziesiątych – wtedy na miejscu Windsor Safari Park (Wielka Brytania) powstał kolejny Legoland - Legoland Windsor

Historia klocków Lego w formie krótkiego filmu animowanego

 

Gdzie na świecie znajdziemy jeszcze Legolandy?

Do 2002 r. Lego Group udało się utworzyć jeszcze dwa parki: w Kalifornii (Stany Zjednoczone) i Gunzburg (Niemcy). W 2005 r. w efekcie decyzji o sprzedaży parków rozbudowa sieci Legoland nabrała jeszcze większego tempa. Spółka Merlin Entertainments doprowadziła do otwarcia kolejnych parków (Floryda 2011 r., Malezja 2012 r., Dubaj 2016 r.). Jakby tego było mało w latach 2007-2017 powstało 17 obiektów, określanych jako Legoland Discovery Center (8 w USA, 1 w Kanadzie, 3 w Europie, 4 w Azji oraz 1 w Australii). I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od kilku plastikowych cegiełek…

Co może nam zaoferować każdy z parków Legoland?

Atrakcje w poszczególnych Legolandach są do siebie podobne. To adresowane przede wszystkim do dzieci w wieku od 2 do 12 lat karuzele, roller coastery, pokazy i zajęcia warsztatowe. Żaden Legoland nie zasługiwałby na to miano, gdyby nie było w nim kultowych klocków. Tylko w Billund jest ich ponad 65 milionów! Największy pod względem zajmowanej powierzchni jest Legoland w Windsor, który rozciąga się na 150 akrach powierzchni. Pozostałe w niczym jednak mu nie ustępują. Na terenie parków wciąż pojawiają się nowe atrakcje (np. Ninjago w Billund w 2016 roku), a te dotychczasowe na bieżąco się modernizują. Jadąc do jednego z azjatyckich lub amerykańskich parków warto wziąć ze sobą kostium kąpielowy – znajdują się tam bowiem parki wodne.

W poniższej tabeli wymieniliśmy istniejące Legolandy oraz dwa, które wkrótce planują swoje otwarcie.

 

Czym różni się Legoland od Discovery Center?

Bez wczytywania się w szczegółowe opisy atrakcji Legolandu i Discovery Center trudno jest znaleźć między nimi różnice. Skala Legoland i Discovery Center jest jednak nieporównywalna. Parki rozrywki Legoland to ogromne parki na świeżym powietrzu, na które składają się liczne plenerowe atrakcje, punkty gastronomiczne i co równie ważne, hotele. Wyjazd do Legolandu w wielu przypadkach to kilkudniowa rodzinna wycieczka, połączona z pobytem na terenie Legoland Resort w jednym z tematycznych pokoi hotelowych lub na terenie wioski wakacyjnej. Kto nie chciałby by zatrzymać się w pokoju stylizowanym na Ninjago lub LEGO Friends?

Discovery Center to z kolei kryte budynki, które mieszczą w sobie coś w rodzaju centrum rozrywkowo-edukacyjnego. Tam również znajdują się karuzele i kolejki, ale są one znacznie mniejsze niż te w parkach rozrywki. Większy nacisk położono tam za to na warsztaty edukacyjne. To centra rozrywki, które odwiedza się jednego dnia i spędza w nich kilka godzin.

Ta poniższa kolorowa mapka pokazuje rozmieszczenie na świecie parków typu Legoland Discovery Center.

Na całym świecie znajduje się kilkanaście parków typu Legoland Discovery Center
 

Ile kosztuje wizyta w Legolandzie?


Najbliższy Legoland Discovery Center znajduje się w Berlinie. Cena za bilet waha się między 11€ a 18€ w zależności od tego czy kupujemy bilet w kasie czy online. Wizyta w parku Legoland to już nieco większy wydatek. Za pośrednictwem Parkmania.pl zakupimy bilety np. do duńskiego Legolandu w cenie 171 zł za jednodniowy bilet dla osoby dorosłej i 161 zł za bilet wstępu dla dziecka. 

Gdzie będą kolejne Legolandy?

Obecnie w planach jest aż 5 nowych Legolandów! Najbardziej zaawansowana jest budowa parku w Tokio – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem park otworzy się 1 kwietnia tego roku. W podobnym czasie ma zostać udostępniony zwiedzającym Legoland w Korei Południowej. To nie jedyne inwestycje na terenie Azji. W zeszłym roku rozpoczęły się prace na budowie Legolandu w Szanghaju. Rozmiary parku mają być porównywalne do tego znajdującego się w Dubaju i Tokio. Wiadomo też, że spółka planuje zainwestować 50 milionów funtów w Indiach. Cześć funduszy z pewnością zostanie przeznaczona na budowę nowych placówek Legoland Discovery Center, ale spółka nie wyklucza budowy parku rozrywki. Ostatni z zaplanowanych na tą chwilę parków powstanie na terenie USA w stanie Nowy Jork. Na tym z pewnością nie zakończy się jednak światowa ekspansja marki. Kto wie, może kiedyś doczekamy się Legolandu (albo chociaż Legoland Discovery Center) w Polsce?

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.