Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 10: Najchętniej odwiedzane europejskie parki rozrywki w 2015 roku

Tagi: Disneyland Paris, Europa-Park, Disneyland Paryż, Gardaland, Europejskie Parki Rozrywki, PortAventura, TOP 10, Alton Towers, TEA, Najchętniej Odwiedzane Parki Rozrywki, Legoland Windsor, Liseberg, AECOM, The Smiler, Smiler

TOP 10: Najchętniej odwiedzane europejskie parki rozrywki w 2015 roku

Który europejski park rozrywki przyciągnął w 2015 r. największą liczbę odwiedzających? Jakie parki depczą mu po piętach? Znamy już odpowiedzi na te pytania - jak co roku, począwszy od 2008 r., amerykańskie stowarzyszenie TEA/AECOM opublikowało kolejne zestawienie podsumowujące wyniki branży parków rozrywki na kilku kontynentach. Jak myślicie, czy któryś park prześcignął paryski Disneyland?

 

Od razu zdradzimy Wam, że odpowiedź brzmi "nie". W porównaniu do zeszłorocznego rankingu, tylko dwa parki (9. i 10. pozycja) zamieniły się miejscami. Pierwsza lokata, jeśli chodzi o najpopularniejsze parki w Europie, niezmiennie od co najmniej 8 lat (od kiedy to mamy takie dane dla Europy) należy do Disneyland Parku pod Paryżem.

Nikogo to pewnie nie zaskoczyło, dużo bardziej szokującą informacją byłaby utrata latami wypracowanej przez park pozycji. W 2015 r. bramy tego parku przekroczyło ok. 10,3 mln osób. Łącznie pierwsza dziesiątka europejskich parków zanotowała 43,4 mln osób, czyli Disneyland Park jest odpowiedzialny za blisko 1/4 tego wyniku!

 

 

Różnica między pierwszym a drugim parkiem rankingu jest znacząca, niemiecki Europa-Park odwiedziło "tylko" 5,5 mln osób. Ostatnie miejsce na podium należy do wesołego miasteczka Tivoli Gardens w Kopenhadze, a czwarte - do holdenderskiego parku De Efteling. Na piątym miejscu uplasował się młodszy brat i zarazem sąsiad Disneyland Parku, czyli Walt Disney Studios Park.

Szósta lokata przypadła słonecznemu hiszpańskiemu parkowi PortAventura; siódma - szwedzkiemu parkowi Liseberg (pamiętacie naszą relację z tego parku, którą publikowaliśmy w 2014 r.?).

Ósme miejsce zajął włoski Gardaland, a dziesiątkę zamykają dwa angielskie parki.

Na dziewiąte miejsce w 2015 r. wspiął się (z 10. miejsca) Legoland Windsor. Tym samym, Alton Towers stracił swoją pozycję i to w ciekawym stylu.

Spadek liczby odwiedzających o ok. 0,5 miliona to dość osobliwy wynik. Być może miało to związek z niezadowoleniem odwiedzająych ze świetnie zapowiadającej się, ale niezbyt sprawnej technicznie, kolejki The Smiler? Ten jakże oryginalny roller coaster o 14 inwersjach (światowy rekord) od samego (opóźnionego) otwarcia w 2013 r. sprawiał kłopoty techniczne. W 2015 r. doszło wręcz do wypadku, w wyniku którego 11 osób doznało urazów, z czego 6 osób zostało poważnie rannych. Kolejkę zamknięto do końca roku; w tym sezonie już działa normalnie. Zobaczymy w kolejnym rankingu TEA/AECOM, czy parkowi uda się nadrobić pozycję, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających...


 

Jednak teraz sezon 2016 rozpoczął się na dobre, jeśli zastanawiacie się, do którego europejskiego parku wybrać się w tym roku, sprawdźcie koniecznie nasze podsumowanie najnowszych atrakcji. 

Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title