Przewodnik po parkach rozrywki

Nagrody w przemyśle parków rozrywki, czyli o Oscarach dla parków i atrakcji

Tagi: TEA, IAAPA, Mack Rides, RCDB, Brass Ring Award, Amusement Today, Thea Awards, Golden Ticket Award

Nagrody w przemyśle parków rozrywki, czyli o Oscarach dla parków i atrakcji

Tak jak w świecie filmu wielkie emocje i wyróżnienie dla nagrodzonych przynoszą Oscary, które corocznie przyznawane są przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, tak i w przemyśle parków rozrywki jest podobnie. Kto, komu i za co przyznaje nagrody w tej branży?


Jakiś czas temu pisaliśmy, gdzie szukać informacji o branży parków rozrywki: jak dokopać się do faktów i liczb, znaleźć coś o starych / nieistniejących już wesołych miasteczkach, poczytać o parametrach roller coasterów itp. Kontynuując ten wątek, przyjrzyjmy się wyróżnieniom, którymi nagradzane są parki.

Znaną i cenioną organizacją, która obserwuje to, co dzieje się w branży, jest przede wszystkim IAAPA (ang. International Association of Amusement Parks and Attractions).

Założona w 1918 r., jest największym, międzynarodowym stowarzyszeniem zrzeszającym stacjonarne parki rozrywki. Organizacja reprezentuje interesy ponad 4000 dostawców urządzeń - atrakcji, obiektów i indywidualnych członków z ponad 93 krajów.

Celem IAAPA jest pomoc w poprawie efektywności ich pracy przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych możliwych standardów zawodowych w branży. Brzmi to bardzo poważnie, tak samo jak i kategorie i tytuły ich nagród. Ich celem jest uhonorowanie dążenia do doskonałości w usługach oferowanych przez parki, poczynając od gastronomii, handlu detalicznego i oferty live entertainment, a kończąc na marketingu, zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz innowacyjności.


 

Kategorie nagród przyznawanych przez IAAPA. Po prawej stronie przedstawiciele Europa-Parku z nagrodą w kategorii Zarządzanie Zasobami Ludzkimi.Kategorie nagród przyznawanych przez IAAPA. Po prawej stronie przedstawiciele Europa-Parku z nagrodą w kategorii Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w 2016r.


Odpowiednikiem statuetek-Oscarów są Brass Ring Awards w kształcie mosiężnego pierścienia. Nie bez powodu wybrano taki oryginalny kszałt - jest to nawiązanie do pierścieni, które kiedyś zawieszano na karuzelach. Na tyle nisko, by znajdowały się w zasięgu ręki osób jadących na karuzeli, ale i na tyle wysoko, by złapanie ich stanowiło wyzwanie. Na wprawnych przejażdżkowiczów, którym udało się złapać mosiężny pierścień czekały nagrody w postaci np. bezpłatnej kolejnej przejażdżki.

Tutaj możecie zobaczyć, o co w tym chodzi.


Kolejnym stowarzyszeniem, znanym Wam już z raportów najbardziej popularnych parków, jest Themed Entertainment Association (TEA), które zbiera dane liczbowe i prowadzi badania rynku parków rozrywki na świecie.

Od 2006 r. rokrocznie publikuje raporty zawierające informacje o największych pod względem liczby odwiedzających parkach rozrywki. Nagrody, które przyznają, nazywają się Thea Awards. Podobnie jak w przypadku nagród IAAPA Brass Ring Awards, tutaj również celem jest wyróżnienie najlepszych z najlepszych w branży parków rozrywki.

Tegoroczna gala rozdania Thea Awards odbyła się w kwietniu w Hotelu Disneyland w kalifornijskim Anaheim, czyli kolebce parków tematycznych stworzonych przez Walta Disneya. Wśród nagrodzonych jest m.in. firma Mack Rides, która otrzymała nagrodę w kategorii Wyjątkowe Osiągnięcie (Outstanding Achievement) za podwieszony roller coaster w wersji z napędem elektrycznym (zamiast np. tradycyjnego łańcucha wciągającego kolejkę na górę):


Na koniec najlepsze, naszym zdaniem, nagrody, czyli Golden Ticket Awards przyznawane przez amerykański miesięcznik Amusement Today.

Czasopismo powstało w 1997 r. z inicjatywy trzech miłośników parków, a rok później ustanowiło nagrody Golden Ticket. To, który park bądź która atrakcja zostanie wyróżniona, oceniane jest na podstawie ankiet wypełnianych przez entuzjastów parków na całym świecie - a więc jest to nagroda najbliższa nam, odwiedzającym parki.

Ostatnie rozdanie Golden Ticket Awards miało miejsce w parku Cedar Point we wrześniu 2016. Tegoroczne, dwudzieste już rozdanie, zaplanowane jest również na wrzesień i odbędzie się w parku Lake Compounce Quassy Amusement Park.

Wśród wyróżnionych parków i atrakcji dominują te, które znajdują się w USA. Do europejskich laureatów należą Europa-Park i Blackpool Pleasure Beach.
Poniżej kilka filmików z atrakcji nagrodzonych Golden Ticket Awards.


Najlepszy roller coaster ze stali: Fury 325 w Carowinds, USANajlepsza wodna przejażdżka w parku wodnym - Wildebeest
w Splashin’ Safari, USA

Najlepsza nowa przejażdżka w parku rozrywki - Lightning Rod w Dollywood, USANajlepszy drewniany roller coaster - Boulder Dash w Lake Compounce, USAAutor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title