Przewodnik po parkach rozrywki

Kolejne wyróżnienie dla założyciela Europa-Parku

Tagi: Europa Park, IAAPA, Roland Mack, Stowarzyszenie Parkow Rozrywki, Park Rozrywki Niemcy, Najwiekszy Niemiecki Park Rozrywki, Golden Ticket

Kolejne wyróżnienie dla założyciela Europa-Parku

15 listopada 2016 r. Roland Mack został uhonorowany przez IAAPA (International Association of Amusement Parks and Attractions) statuetką Hall of Fame. Tym samym fundator Europa-Parku dołączył do prestiżowego grona osób zasłużonych dla branży rozrywki. Jest już w nim Walt Disney i zmarły przed 6 laty Franz Mack – ojciec Rolanda.

 

Najbardziej rozrywkowa rodzina w Europie

Rodzina Mack jest nierozerwalnie związana z historią parków rozrywki. Produkcja urządzeń markowanych ich nazwiskiem ruszyła już w XVIII w. czyli w momencie, gdy w Europie zaczęły powstawać parki rozrywki (np. wiedeński Prater). Na początku XX w. do oferty firmy „Mack Rides” dołączyły roller coastery. Zatrudnieni w niej inżynierowie nigdy nie zadowalali się jednak kopiowaniem cudzych pomysłów, czego dowodem jest powstały w 1951 r. pierwszy tor bobslejowy przeznaczony nie dla profesjonalnych saneczkarzy, lecz spragnionych rozrywki młodych ludzi.

 

Kim właściwie jest Roland Mack?

Roland należy do siódmej generacji rodziny Mack, która od lat działa w branży rozrywkowej. Studiował na Uniwersytecie Technicznym w Karlsruhe z myślą o kontynuowaniu rodzinnej tradycji. W 1972 r. udał się wraz z ojcem na dwumiesięczną podróż po Stanach Zjednoczonych. Wizyty w tamtejszych parkach rozrywki zainspirowały ich do tego aby otworzyć własny park. Plan udało się zrealizować już rok po ukończeniu przez Rolanda studiów. Bramy Europa-Parku otworzyły się w 1975 r. Inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę. Rozwojowi parku nie przeszkodził nawet konkurent w postaci otwartego w 1992 roku paryskiego Disneylandu. Roland Mack od początku miał własny pomysł na rozwój parku, za co został pochwalony podczas gali „Hall of Fame” w Orlando. Jury doceniło też wysoką jakość urządzeń Mack Rides oraz ich innowacyjność (wystarczy przypomnieć sobie powstający obecnie „Project V”). Uwadze jurorów nie uszedł też fakt, że Mack Rides jest jedyną na świecie firmą, która produkuje urządzenia do własnego parku rozrywki. 

 


Roland Mack (w środku) podczas gali IAAPA w Orlando

 

Lista zasług Rolanda Macka

Włączenie Rolanda Macka do prestiżowego grona „Hall of Fame” to nie jego pierwsze wyróżnienie. Był on już wcześniej dyrektorem amerykańskiego stowarzyszenia IAAPA (podobnego zaszczytu nie dostąpił jeszcze żaden inny Niemiec), a we wrześniu tego roku do Europa-Parku trafił trzeci z rzędu „Golden Ticket” czyli Oskar branży rozrywkowej. Jego dokonania zostały też docenione przez niemiecki rząd i samorządy. Europa-Park bez wątpienia przyczynił się do rozwoju całego regionu, stąd wyróżnienia od BTW (Niemieckie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Turystycznych), regionu Badenia-Wittenberga oraz Uniwersytetu w Karlsruhe, który nadał Rolandowi tytuł doktora honoris causa.

 

Klucz do spełnienia marzeń

Roland Mack nie traktuje Europa-Parku wyłącznie w kategoriach rodzinnego biznesu. To jego dzieło życia i spełnienie dziecięcych marzeń. Odbierając nagrodę Mack powiedział, że jego sukces opiera się na kilku kluczowych dla niego wartościach. To pragmatyzm, pracowitość, dyscyplina i odwaga. Nie bez znaczenia jest też kreowania nowych rozwiązań. Mack twierdzi, że powielając pomysły poprzedników z pewnością nie zdziałałby tak wiele. Tymczasem on wciąż chce zaskakiwać swoich gości i choć przekazał już cześć obowiązków swoim następcom, nie zamierza spocząć na laurach.    

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.