Przewodnik po parkach rozrywki

W którym europejskim parku znajdziemy najwięcej roller coasterów?

Tagi: Roller Coaster, Europa Park, Europa-Park, Kolejka Górska, Wodan, Europa, Blue Fire, Rust, Najwiecej Roller Coasterow W Europie, Arthur, Hersheypark, Silver Star

W którym europejskim parku znajdziemy najwięcej roller coasterów?

Najwięcej roller coasterów w jednym parku znajdziecie naturalnie w ich ojczyźnie - w Stanach Zjednoczonych. Do USA mamy jednak trochę daleko, dlatego przyjrzyjmy się naszemu kontynentowi. W którym europejskim parku znajduje się najwięcej roller coasterów? Czytajcie dalej.

Światowym rekordzistą pod względem liczby roller coasterów jest słoneczny kalifornijski park Six Flags Magic Mountain. Na 106 hektarach ulokowano tam 19 kolejek. Po piętach od lat depcze mu Cedar Point, który swoje 17 kolejek wkomponował w półwysep położony na jednym z pięciu Wielkich Jezior Północnoamerykańskich. Jakiś czas temu porównywaliśmy te dwa parki, sprawdźcie tutaj.

Trzecie miejsce w rankingu piastują ex aequo Canada's Wonderland i Kings Island (16 roller coasterów). Tuż za podium plasują się kolejne dwa amerykańskie parki (znów ex aequo, po 14 kolejek), aż wreszcie na piątym miejscu, wśród 6 parków, ulokował się europejski reprezentant. O jakim parku mowa?

Trzynastoma roller coasterami może pochwalić się niemiecki Europa-Park, drugi najpopularniejszy park starego kontynentu. Sprawdźmy, jak wypada w porównaniu z dwoma amerykańskimi parkami, które również mają 13 kolejek i które znacie z Parkmanii: Six Flags over Texas i Hersheypark.

 

 

 

Jak widzicie powyżej, wszystkie trzy parki cechuje podobny poziom atrakcyjności roller coaster'ów. Wygląda na to, że niemiecki park nie odstaje poziomem od Hersheyparku czy Six Flags over Texas.

Warto wiedzieć, że 11 spośród 13 kolejek Europa-Parku zostało zbudowanych przez firmę Mack Rides. Tylko Silver Star powstał w Bolliger & Mabillard, a Wodan Timbur Coaster dzięki Great Coasters International. Co ciekawe, Mack Rides to rodzinna firma, która nie tylko konstruuje roller coastery, ale jest też właścicielem i zarządcą Europa-Parku. Historia tej firmy sięga XVIII w., kiedy to młody przedsiębiorca Paul Mack zajął się konstruowaniem karet i powozów. Pierwszą drewnianą kolejkę górską pod szyldem Mack Rides otwarto w 1921 r.

Ale wróćmy do teraźniejszości, flagową kolejką Europa-Parku jest wspomniany Silver Star, drugi najwyższy coaster w Europie. Tytuł lidera należał do niego przez 10 lat, aż do 2012 r., kiedy to Shambala z PortAventura pobiła go o 3 metry. Jest to też jedna z szybszych kolejek w Europie (4. miejsce).

Najdłuższą przejażdżkę oferuje spinning coaster o nazwie Euro Mir - aż 4 minuty i 33 sekundy. Zdradzę Wam jednak, że to dlatego, że prawie 3 minuty jedzie się pod górę... :) Posłuchajcie, jaka muzyka towarzyszy przejażdżce.

 

Bardzo efektowną kolejką jest niewątpliwie blue fire Megacoaster, który do 100 km/h rozpędza się w 2,5 sekundy.

Co ciekawe, pierwszej i jedynej do tej pory drewnianej kolejki (Wodan Timbur Coaster) park doczekał się dopiero w 2012 r.

Najnowszym nabytkiem parku jest kolejka dedykowana najmłodszym - Ba-a-a-Express.  Kolejną rodzinną przejażdżkę stanowi podwieszony coaster Arthur, nawiązujący do bajki "Artur i Minimki". Cała rodzina może też wspólnie bawić się na kolejce Pegasus.

Najstarszą kolejkę otwarto w 1984 r. pod nazwą Grottenblitz. Dziś jej nazwa brzmi Alpenexpress Enzian, od 2015 r. atrakcja dostępna jest również w wersji 4D - zakładamy specjalne gogle i jedziemy! Podobnie możemy też bawić się na kolejce Pegasus.

Niezłą zabawę na licznych profilowanych zakrętach zafundują Wam bobsleje, czyli Schweizer Bobbahn. Z kolei na upały świetnie sprawdzą się dwa wodne coastery: Poseidon oraz Atlantica SuperSplash.

W cieniu, a dokładniej w zamkniętym pomieszczeniu, biegnie tor kolejki Eurosat. Ulokowano ją w charakterystycznej kuli, a cała przejażdżka odbywa się po ciemku.

Z kolei Matterhorn Blitz na początku Was zaskoczy... a później pomkniecie po torze małymi wagonikami.

 

Powyższy kolaż zdjęć wybranych kolejek Europa-Parku przedstawia te najatrakcyjniejsze - galeria poniżej zawiera zdjęcia wszystkich. I co Wy na to? Zachęceni do odwiedzenia Badenii-Wirtembergii, a dokładniej miasteczka Rust?

Pamiętajcie, że bilety do Europa-Parku możecie kupić tutaj. Już wkrótce dostępna będzie zimowa oferta promcyjna.

 

Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title