Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 10: Najchętniej odwiedzane europejskie parki rozrywki w 2014 roku

Tagi: Europa-Park, Disneyland Paryż, Gardaland, Europejskie Parki Rozrywki, TOP 10, PortAventura, TEA, Alton Towers, Najchętniej Odwiedzane Parki Rozrywki, Legoland Windsor, Liseberg, AECOM

TOP 10: Najchętniej odwiedzane europejskie parki rozrywki w 2014 roku

Znamy już wyniki rywalizacji europejskich parków rozrywki, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających parki w 2014 r.! Jak co roku, począwszy od 2008 r., amerykańskie stowarzyszenie TEA opublikowało kolejne zestawienie. Niezmiennie od 7 już lat to francuski Disneyland Park króluje na szczycie zestawienia TOP europejskich parków. Rok temu zaskoczyła nas wiadomość, że drugi park Disneya spadł z drugiego na trzecie miejsce. W tym roku Walt Disney Studios Park spada jeszcze niżej...Nikogo chyba nie dziwi już, że - nieprzerwanie od 2008 r. - najpopularniejszym parkiem rozrywki w Europie w 2014 r. pozostaje Disneyland Park pod Paryżem. Teraz troszkę historii: przez długi czas po piętach deptał mu niemiecki Europa-Park; to trwało do 2010 r., kiedy na jego miejsce wskoczył drugi park Disneya (dotychczas zajmujący trochę dalsze lokaty w pierwszej 10-tce). Mocna pozycja obydwu siostrzanych parków nie trwała jednak za długo, bo tylko dwa lata. Rok temu informowaliśmy, że Europa-Park odzyskał srebrny medal i "zrzucił" Walt Disney Studios Park na 3. miejsce.

W tym roku ten park znalazł się jeszcze niżej... dopiero na piątym miejscu! To niezłe zaskoczenie, w dodatku spośród TOP 10 parków w Europie tylko parki Disneya odnotowały mniejszą liczbę gości niż rok wcześniej... Disneyland Park nie przekroczył tym razem magicznej granicy 10 milionów gości, co udało mu się rok wcześniej, zaś Walt Disney Studios oddalił się od 5 milionów odwiedzających.

 
Lepiej powiodło się natomiast Europa-Parkowi, który nadal okupuje drugą lokatę z równo 5 milionami odwiedzających. Tuż za nim ustawił się Tivoli Gardens w Kopenhadze (prawie 4,5 mln). Na czwarte miejsce zaś podciągnął się najpopularniejszy park w Holandii, De Efteling (4,4 mln).

Pozostałe miejsca pozostały identyczne, jak w 2013 r. PortAventura z 3,5 milionami odwiedzających znajduje się na miejscu szóstym, tuż za nim na siódnym ulokował się szwedzki Liseberg (3,1 mln; o którym to szerzej pisaliśmy rok temu). Dalsze miejsca zajmują kolejno włoski Gardaland oraz brytyjskie parki Alton Towers i Legoland Windsor, których liczba gości zawierała się w przedziale 2,2-2,75 miliona osób.

I co Wy na to? Też jesteście zaskoczeni? Dajcie znać, do którego parku wybieracie się w te wakacje!


Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title