Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 10: Najchętniej odwiedzane parki rozrywki w Europie

Tagi: Park Rozrywki, Legoland, Adventure World Warsaw, Europa Park, AWW, Disneyland Paryż, Efteling, Heide Park, TOP 10, Hansa Park, Najchętniej Odwiedzane Parki, Leasure Beach, Parki Europejskie

TOP 10: Najchętniej odwiedzane parki rozrywki w Europie

Planowany pod Grodziskiem Mazowieckim park rozrywki Adventure World Warsaw ma być odwiedzany przez 2 miliony osób rocznie. Zobaczmy jak ten wynik wyglądałby na tle dostępnych statystyk. Przedstawiamy ranking najchętniej odwiedzanych parków w Europie.

Co roku międzynarodowe Stowarzyszenie TEA (Themed Entertainment Assotiation) tworzy specjalny ranking podsumowujący wyniki branży parków rozrywki na kilku kontynentach. Przedstawiane w nim są liczby odwiedzających parki rozrywki oraz parki wodne, analizowane są zmiany w stosunku do lat ubiegłych i trendy na najbliższe lata. Liczby przedstawiane w raporcie są imponujące.

W 2010 roku 10 największych parków europejskich odwiedziło w sumie prawie 40 350 000 osób! To tak jakby każdy Polak pojechał do jednego z nich. Liderem wśród europejskich parków rozrywki jest podparyski Disneyland, który zajmuje dwa pierwsze miejsca. We wszystkich zestawieniach TEA parki Disneya są podzielone na poszczególne parki tematyczne (a więc oddzielnie przedstawiany jest wynik dla Disneyland Park i dla Walt Disney Studios). Co ciekawe, we wcześniejszych latach (2007-2009) Walt Disney Studios ledwo co mieścił się w rankingu, piastując odpowiednio 10., 9. i 8. miejsce.


Co ciekawe, jeszcze w 2007 roku na drugim miejscu w rankingu z imponującą liczbą 5 500 000 odwiedzających znajdował się jeden z najstarszych parków rozrywki w Europie, znany praktycznie każdemu Brytyjczykowi, Pleasure Beach. W 2010 nie ma go nawet wśród 20. najchętniej odwiedzanych parków. 

Chętnie odwiedzany przez Polaków Europa-Park znajduje się na 3. miejscu rankingu (w ostatnich dwóch latach był drugim odwiedzanym parkiem Europy). Inny popularny wśród Polaków park Heide-Park pojawia się w rankingu ale bliżej 20. miejsca.


Na uwagę zasługuje również duński Tivoli, założony w 1843 roku. Od lat zajmuje miejsce w pierwszej piątce. Innym ciekawym przykładem jest holenderski Efteling, który odwiedziło w zeszłym roku 4 000 000 osób. Mówi się, że jest to park, który statystycznie odwiedzany jest przez każdego Holendra przynajmniej 4 razy w ciągu jego życia. 

Choć Legoland wydaje się kojarzyć jednoznacznie z Danią i miejscowością Billund, miejscem założenia firmy Lego, to w rankingach parków rozrywki pojawia się jego brytyjski brat, Legoland Windsor. Legoland Billund znajduje się na 15. miejscu rankingu.

W pierwszej dziesiątce znajdują się parki z największych zachodnioeuropiejskich krajów, zatem spędzając wakacje w Hiszpani, Włoszech, Niemczech czy w Wielkiej Brytanii można z powodzeniem zaplanować dodatkowo wycieczkę do parku rozrywki.

Dotychczas żaden z polskich parków nie kwalifikował się do tego rankingu. Czy zmieni się to po otwarciu AWW? Gdyby tak się stało, grodziska atrakcja zajęłaby prawodpodobnie jedno z ostanich miejsc w TOP 10. Całkiem nieźle jak na dobry początek :)

Opracowanie: Anna Marasek 
Parkmania.pl 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.