Przewodnik po parkach rozrywki

[WIDEO] Park of Poland - realne marzenie poważnego inwestora

Tagi: Park Tematyczny, Adventure World Warsaw, Rollercoaster, Park Of Poland, Aquapark, Mszczonów, Mooky Greidinger, Global Parks Poland, Strefa Aktywności Gospodarczej, PAIiIZ, Radziejowice, Największy W Europie Środkowo-Wschodniej Park Tematyczny, Puszcza Mariańska

[WIDEO] Park of Poland - realne marzenie poważnego inwestora

Na terenie trzech mazowieckich gmin ma powstać w najbliższych latach Strefa Aktywności Gospodarczej Mazowsze Zachodnie. Jest to dla nas o tyle istotna informacja, że w jej ramach wiodącą inwestycją będzie park tematyczny Park of Poland. Dziś, w gmachu Ministerstwa Gospodarki, odbyło się uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego w tej sprawie.

Trzy gminy z Zachodniego Mazowsza: Mszczonów, Radziejowice oraz Puszcza Mariańska powołały Strefę Aktywności Gospodarczej obejmującą 3200 hektarów gruntów przeznaczonych pod inwestycje w usługi turystyczne, handel i rozrywkę. Głównym inwestorem Strefy jest spółka Global Parks Poland należąca do Mookiego Greidingera. GPP wybuduje na terenie Strefy Park of Poland – największy Park Tematyczny w tej części Europy. Według analiz wykonanych na zamówienie gmin tworzących Strefę, powstanie w niej do roku 2015 ponad dwa tysiące nowych miejsc pracy, a łączny napływ inwestycji osiągnie poziom 3,8 miliarda złotych.

Najbardziej znaną z dynamicznego rozwoju była dotychczas Gmina Mszczonów, teraz dołączają do niej Radziejowice i Puszcza Mariańska. Bezpośrednim impulsem do stworzenia Strefy były rozmowy na temat budowy Park of Poland, który zajmując docelowo powierzchnię ponad 200 hektarów, będzie położony na terenie każdej z trzech gmin. 'Ten sen by się nie ziścił, gdyby nie tacy ludzie jak Mooky Greidinger i jego rodzina.' – powiedział burmistrz Mszczonowa Józef Kurek. 

Mooky Greidinger to znany przedsiębiorca, współwłaściciel i dyrektor generalny Cinema City – największej w naszej części Europy sieci multipleksów i udziałowiec firmy developerskiej Ronson Development. Obie spółki są notowane na Warszawskiej giełdzie i są przykładem spektakularnego biznesowego sukcesu. Sam Greidinger ma świadomość, że wszyscy zadają sobie jedno pytanie: 'Czy im naprawdę uda się to zrobić?'. Jednocześnie uspokaja, że kilkanaście lat temu, gdy otwierał Cinema City, również był na początku drogi. Dziś z dumą przyznaje, że ma doświadczenie w przemyśle rozrywkowym, nieruchomościach oraz wizję potrzebną, by kreować nowe przedsięwzięcia.

'W Strefie wybudujemy Park of Polandnajwiększy Park Rozrywki w tej części Europy.' – mówi Mooky Greidinger. – 'Pracujemy nad tym projektem od kilku lat. Teraz przychodzi czas na realizację. Tego rodzaju inwestycja zmieni region i pozwoli na stworzenie wielu nowych stabilnych miejsc pracy.'

Park of Poland to nie tylko park tematyczny i rollercoastery, aquapark czy inne atrakcje, to także hotele, pralnie, oczyszczalnia ścieków, centrum handlowe, różnego typu usługi, kina i wiele innych obiektów. Gminy tworzące strefę są przekonane, że jedna wielka inwestycja przyciągnie inne, które będą jej towarzyszyć. Tak dzieje się zawsze przy budowie dużych kompleksów rozrywkowo-handlowych.Greidinger chce aby wraz ze styczniem 2013 roku rozpoczęły się prace konstrukcyjne. Park miałby zostać otworzony 2-2,5 roku później. Inwestor nie zdradza w szczegółach cen biletów wstępu do parku, natomiast twierdzi, że będą one o ok. 25%-30% niższe od cen w zachodnich parkach tematycznych (normalny bilet wstępu do Europa-Park kosztuje ok. 160 zł, bilet w sezonie do Efteling to koszt ok. 150 zł). Chce, aby ceny były przystępne i umożliwiały wizytę w Park of Poland więcej niż raz w roku.

 


Podpisanie Listu Intencyjnego


W uroczystości podpisania Listu Intencyjnego powołującego do życia Strefę wzięli udział przedstawiciele Gmin, Powiatu Żyrardowskiego, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Global Parks Poland. Wszyscy sygnatariusze deklarują wsparcie dla rozwoju strefy. 'Jest to projekt strategiczny, największy w tej chwili prowadzony przez naszą Agencję. (...) Potwierdzam pełne poparcie i zaangażowanie.' - powiedział Marek Łyżwa, wiceprezes PAIiIZ. Sygnatariusze są zgodni też co do jednego, aby ta inwestycja się udała potrzebne będzie przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej infrastruktury i budowa dróg, tak by Park of Poland mógł być odwiedzany przez ok. 4 milionów gości rocznie. Rozwój infrastruktury opłaci się wszystkim. Z tych inwestycji będą także korzystały same gminy i kolejni inwestorzy, którzy pojawią się w Strefie.

Dlaczego ten projekt ma szanse powodzenia? Stoją za tym realne pieniądze i ogromne doświadczenie Mookiego Greidingera w prowadzeniu biznesu w tej części Europy. Do stworzenia Park of Poland zaangażowano jedną z najbardziej znanych firm w branży parków tematycznych Forrec, z GPP współpracują także inni branżowi eksperci. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców jest ziemia pod tę inwestycję a także są trzy gminy nastawione na rozwój i współpracę. Wygląda na to, że jeszcze nie raz napiszemy o tym co się w najbliższych miesiącach będzie działo pod Mszczonowem. Będziemy też wracać do inwestycji Adventure World Warsaw. Ten park ma aspiracje, by mimo wszystko być pierwszym i największym w regionie.

Autor: Anna Marasek
Parkmania.pl 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title