Przewodnik po parkach rozrywki

Amerykański specjalista od parków rozrywki będzie zarządzał Adventure World Warsaw

Tagi: Park Tematyczny, Adventure World Warsaw, AWW, Grodzisk Mazowiecki, Peter Jan Mulder, Universal Studios, Las Palm, JoraVision, Adventure World Abu Dhabi, Ewa Woroszył, Vecoma, Gdzegorz Benedykciński, Steven Shaiken, Pierwszy Park Tematyczny

Amerykański specjalista od parków rozrywki będzie zarządzał Adventure World Warsaw

W dniu dzisiejszym na konferencji prasowej AWW firma Las Palm ogłosiła oficjalnie plan budowy parku Adventure World Abu Dhabi, potwierdzając tym samym informacje jakie pojawiły się w zagranicznych mediach. Jednocześnie spółka podsumowała ostatnie pół roku prac nad projektem Adventure World Warsaw a także przedstawiła Dyrektora Zarządzającego i Wykonawczego oraz Dyrektora Finansowego AWW.

Adventure World Warsaw ma nadal ambicje stać się pierwszym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej w pełni tematycznym parkiem rozrywki. Otwarcie parku planowane jest na 15 października 2014 roku a jego twórcy mają pełną determinację aby dotrzymać tego terminu i otworzyć park przed konkurencją (Park of Poland planuje otwarcie w 2015 roku).

Spółka Las Palm poinformowała, że kompletuje wszystkie niezbędne decyzje i pozwolenia konieczne do rozpoczęcia budowy parku rozrywki Adventure World Warsaw. Pierwsze wyzwanie wiąże się z zabezpieczonymi przez inwestora gruntami. - 'Dzięki ogromnemu zaangażowaniu burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego decyzji w sprawie odrolnienia gruntów spodziewamy się w lutym przyszłego roku'. - powiedział prezes Las Palm Peter Mulder podczas spotkania. Kwestia ta jest kluczowa dla uchwalenia, a następnie uprawomocnienia się miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Według wszelkich zapewnień firmy nie zapadły dotychczas żadne negatywne opinie na szczeblu urzędowym, a decyzja odnośnie odrolnienia gruntów leży w tej chwili w rękach Ministra Rolnictwa. Las Palm przewiduje, iż po zakończeniu tych formalności już w czerwcu uda się uzyskać pozwolenie na budowę, co oznacza rozpoczęcie prac ziemnych na terenie inwestycji w lipcu 2012 roku. Do końca tego roku mają zostać również podjęte decyzje odnośnie skomunikowania inwestycji z autostradą A2, Urząd Miasta wraz z GDDKiA opracowują porozumienie w tej sprawie. Peter Jan Mulder wierzy, że do tego porozumienia dojdzie. Jeśli tak by się nie stało, spółka ma plan awaryjny dotyczący obsługi wzmożonego ruchu samochodowego w rejonie inwestycji.

Las Palm powoli kompletuje zespół zarządzający parkiem Adventure World Warsaw. Dyrektorem Wykonawczym i Zarządzającym parku został Steven Shaiken. 


Shaiken posiada ponad 40-letnie doświadczenie w branży rozrywki i rekreacji, zdobyte w największych międzynarodowych koncernach, takich jak Universal Parks&Resorts czy Royal Caribbean International oraz sieciach hotelarskich Starwood i Hilton. Jako Wiceprezes Universal Parks&Resorts w latach 1999-2005 odpowiadał za parki w Orlando i Japonii, łącznie generujące ponad miliard dolarów przychodów rocznie. W Adventure World Warsaw Steven Shaiken będzie odpowiadał m.in. za koordynowanie prac projektowych i produktowych, a także tworzenie kluczowych dla przyszłości parku struktur organizacyjnych, m.in. rekrutację dyrektorów do spraw produktu, zasobów ludzkich czy zarządzania przychodami. - 'Moje korzenie są w Polsce, moi pradziadkowie i dziadkowie urodzili się w Białymstoku, dlatego udział w tak ogromnym projekcie związanym z Polską uważam za wyjątkowy zaszczyt i niezwykle inspirujące wyzwanie zawodowe. Kiedy za dwa lata będziemy otwierać park, rozpoczniemy nowy rozdział w historii tego kraju.' – mówił  podczas konferencji Steven Shaiken. 'Chcę, aby odwiedziny w AWW były wspomnieniem wartym zapamiętania od pierwszego dnia otwarcia parku. Jednocześnie każdego roku odwiedzając park poraz kolejny goście powinni mieć możliwość przeżyć coś nowego i ekscytującego, chcemy im tych wrażeń w AWW dostarczyć.' - dodał.

Do zespołu dołączyła także wieloletnia Dyrektor PricewaterhouseCoopers w Dubaju Ewa Woroszył. Z dniem 12 grudnia została powołana na stanowisko Dyrektora Finansowego Adventure World Warsaw. Woroszył posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu audytów i systemu kontroli wewnętrznej dla największych koncernów medialnych oraz firm z sektora hotelarskiego i produktów powszechnego użytku w rejonie Bliskiego Wschodu. 


Las Palm podpisał również umowę o współpracy z firmą Imtech, zajmującą się projektowaniem i wykonywaniem rozwiązań zmniejszających zapotrzebowanie energetyczne obiektów. Obecny na spotkaniu prezes firmy, Jacek Andrzejewski zapowiedział, że Adventure World Warsaw będzie jednym z najbardziej przyjaznych środowisku parków rozrywki na świecie. Ma to osiągać dzięki utylizacji odpadów w ten sposób, aby tworzyły biomasę, która posłuży parkowi jako paliwo grzewcze. Dodatkową energię park ma także pozyskiwać z paneli solarnych. W planach jest też wykorzystanie tzw. 'szarej wody' do ponownego użytku, na przykład w toaletach znajdujących się na terenie parku. 

Na koniec przedstawiono plany hoteli, szczegółowy plan parku oraz plan zagospodarowania terenu. Jak powiedział Peter Jan Mulder do dnia dzisiejszego ukończone zostało około 45% prac projektowych, w których zaangażowanych jest około 200 specjalistów z takich firm jak: JoraVision, Vecoma, Imtech czy Tebodin. W sumie spółka w ostatnich miesiącach wydała około 45 milionów złotych na inwestycje.

Podczas konferencji prasowej potwierdzono także powstanie parku Adventure World Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. – 'Park powstawać będzie równolegle do inwestycji w Polsce, ale Adventure World Warsaw zostanie otwarte jako pierwsze.' - powiedział Peter Jan Mulder. - 'Koncepcja rodzinnego parku, który stworzyliśmy wraz z partnerami – JoraVision, AGS, Imtech, Vekoma – ma ogromny potencjał. W Abu Dhabi zostanie on uzupełniony o elementy lokalnej kultury i historii, tworząc niepowtarzalną kombinację, która przyciągać będzie miliony turystów rocznie i stworzy tysiące nowych miejsc pracy, dając impuls do dalszego rozwoju gospodarczego tego regionu.' – dodał. Adventure World Abu Dhabi, podobnie jak park w Grodzisku, składać się będzie z pięciu wysp tematycznych z 25 atrakcjami, strefy rozrywki z kinami, restauracjami i pasażem handlowym, a także Aquaparku. To co różnić go będzie od siostrzanego AWW to brak strefy zimowej. Ta, ze względu na klimat jaki panuje w ZEA, będzie przekształcona w letnią strefę. Adventure World Abu Dhabi będzie największym tematycznym rodzinnym parkiem rozrywki na Bliskim Wschodzie. Jego powierzchnia to 80 hekatarów.

Opracowanie: Anna Marasek
Parkmania.pl 

 

 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title