Przewodnik po parkach rozrywki

Jak buduje się tematyczne parki rozrywki. Część 2: rollercoastery i inne atrakcje

Tagi: Adventure World Warsaw, Rollercoaster, AWW, Grodzisk Mazowiecki, Efteling, Vekoma, Parque Warner Madrid, Rollercoaster Rodzinny, Stunt Fall, Villa Volta, Giant Inverted Boomerang

Jak buduje się tematyczne parki rozrywki. Część 2: rollercoastery i inne atrakcje

Pisaliśmy już o tematyzacji parku. Pierwszy krok to była wizja, pomysł i rozwiązania, mające przenieść nas w krainę magii. Kolejny to tak dobrane atrakcje, które w połączeniu z historią opowiedzianą za pomocą tematyzacji, tworzą niezapomniane przeżycie.

W dużym, tematycznym parku rozrywki jedną z głównych atrakcji, magnesem przyciągającym spragnionych wrażeń i adrenaliny, są rollercoastery. Założona w 1926 roku w Holandii firma Vekoma Rides Manufacturing jest jednym z większych producentów rollercoasterów na świecie. Produkują różnorodne kolejki, od rodzinnych atrakcji i rollercoasterów (family coasters) po zaawanasowane tzw. mega coastery. Na temat rollercoasterów i prac przy Adventure World Warsaw rozmawiamy z Charlotte Van Etten, z firmy Vekoma.

Parkmania.pl: Jaka jest rola firmy Vekoma w tworzeniu parku rozrywki Adventure World Warsaw?
Charlotte Van Etten: Vekoma Rides Manufacturing jest jednym z głównych dostawców atrakcji do parku.

Jak to uczucie być zaangażowanym w tworzenie pierwszego tematycznego parku rozrywki w Polsce?
Od samego początku Vecoma Rides uczestniczyła w procesie tworzenia parku i wspierała właścicieli AWW w doradztwie, kontaktach. To był długi i czasochłonny proces, mimo to, osiągneliśmy pozytywne rezultaty. Obok wielu dostawców współpracujących z AWW, Vekoma będzie głównym dostawcą przejażdżek. Bardzo cieszymy się z postępu jaki AWW poczyniło w pracy nad stworzeniem parku tematycznego.

Jakiego typu atrakcje produkuje Vekoma?
Vekoma Rides projektuje i wykonuje wiele coasterów i atrakcji, w tym atrakcje ekstremalne jak i rodzinne coastery, a także atrakcje na specjalne zamówienie. Siłą Vekomy jest fakt, że cały proces tworzenia atrakcji - od pomysłu, projektu po prace inżynieryjne aż do powstania atrakcji i obsługi już po sprzedaży możemy przeprowadzić w naszej firmie.


Rollercoaster typu Swinging Suspended Family Coaster


Proszę powiedzieć jak wygląda proces powstawania rollercoastera? Ile osób zaangażowanych jest w prace? Czym się zajmują?
Możliwe są dwie opcje: standardowy coaster, przy którym większość prac inżynieryjnych została już wcześniej przez nas wykonana, albo kompletnie nowy pomysł, który musimy rozwinąć, pracując ściśle z parkiem i jego projektantami. W każdym przypadku nowy projekt przechodzi przez różne działy naszej firmy, od sprzedaży, przez inżynierów i dział techniczny do produkcji, nadzoru instalacji, działu testowania. Następnie park jest szkolony z obsługi atrakcji i atrakcja jest instalowana na miejscu. Jest też dział, który zajmuje się obsługą, na wypadek awarii, wymiany części etc. Oczywiście proces ten jest znacznie bardziej złożony w przypadku skrojonych na miarę rozwiązań, zajmuje też znacznie więcej czasu a także całkowicie zależy jest od typu i wielkości tworzonej atrakcji.

Czy rollercoaster może być atrakcją dla całej rodziny?
Rollercoaster to zdecydowanie odpowiednia atrakcja dla całej rodziny. Taka przejażdżka jest projektowana w taki sposób by mogły w niej usadowić się małe dzieci (odpowiednio przygotowane siedzenia dla osób o niższym wzroście etc. – przyp. red.), jednocześnie nadal zapewnia ekscytujące doznania jak prędkość czy zaskakujące elementy, które pojawiają się podczas przejażdżki. Nasze atrakcje typu Family Boomerang, podwieszany rodzinny coaster, Mine Train czy Junior Coaster są tego przykładami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tematyzacja, którą w przypadku AWW zajmuje się JoraVision, odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu przeżycia związanego z przejażdżką coasterem.

 


Junior Coaster dla najmłodszych

 


Mine Train - powrót do Dzikiego Zachodu


W 1996 roku stworzyliście w holenderskim Efteling atrakcję typu Madhouse. Villa Volta, bo o niej mowa, w tamtym czasie była unikalna na skalę światową, za co Efteling dostał później nagrodę THEA. W 2004 roku powstała kolejna Wasza unikalna atrakcja – Booster Bike rollercoaster w Toverland. Czy planowane jest coś równie unikalnego dla parku AWW?
W Adventure World Warsaw będzie wiele atrakcji, bazujących zarówno na istniejących pomysłach jak i zupełnie skrojonych na miarę. Oczywiście na tym etapie AWW chce zachować jeszcze pewne pomysły w tajemnicy, aby móc zaskoczyć przyszłych gości i sprawić by ekscytacja związana z otwarciem parku wraz z postępem prac rosła. Biorąc pod uwagę unikalność i wysoki stopień tematyzacji parku na zewnątrz jak i wewnątrz, a także tematyzacji samych atrakcji, każda z atrakcji, która powstanie, nie tylko będzie sprawiała przyjemność z samej jazdy ale pozwoli gościom na przeżycie czegoś nowego, ekscytującego.W jakich znanych parkach tematycznych można znaleźć atrakcje stworzone przez Vekoma?
Atrakcje Vekomy można znaleźć na całym świecie, od USA po Holandię, Gwatemalę, Chiny czy Koreę. Stworzyliśmy między innymi Mine Train w Disneyland w Orlando, w Stanach Zjednoczonych, rollercoaster w parku Tibidabo, w Barcelonie, Madhouse w Phantasialand w Niemczech, kilka atrakcji w nowootwartym parku rozrywki Rainbow MagicLand pod Rzymem.

Jaka jest najbardziej ekstremalna atrakcja jaką zbudowała Vekoma?
Myślę, że jest to Giant Inverted Boomerang. Można się na nim przejechać między innymi w Parque Warner Madrid w Hiszpanii (atrakcja nazywa się Stunt Fall - przyp. red.). Drugi taki coaster stoi od zeszłego roku w Shanghaju w Jin Jian Park (nazywa się Mountain Peak). Giant Inverted Boomerang to rollercoaster powstały na bazie znanego fanom rollercoasterów Boomerangu. Ma 367 metrów długości i aż sześć inwersji. Maksymalna prędkość jaką osiąga to 105 km / h. 


 

Jak dbacie o bezpieczeństwo Waszych atrakcji?
Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Vekoma Rides kontroluje jakość i bezpieczeństwo na poziomie projektowania, produkcji i instalacji wszystkich atrakcji. Dodatkowo gdy atrakcja ustawiona jest już w parku w przypadku jakichkolwiek problemów, operator atrakcji może się z nami skontaktować a my możemy zdalnie szybko przeanalizować problem. Vekoma Rides posiada certyfikat zgodny z międzynarodową normą ISO 9001:2008, przyznawany przez instytucję certyfikującą Lloyd's Register Quality Assurance. Norma ISO w szczegółach określa wszelkie standardy jakości, jakie muszą być zachowane przy budowie atrakcji. Firma poddawana jest też okresowo audytom, zarówno wewnętrznym i zewnętrznym. Mają one na celu sprawdzenie czy standardy i wymogi bezpieczeństwa są zachowane. 

Rozmawiała: Anna Marasek, Parkmania.pl 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title