Przewodnik po parkach rozrywki

Nie będzie parku rozrywki Adventure World Warsaw

Tagi: Park Rozrywki, Park Tematyczny, Adventure World Warsaw, AWW, Grodzisk Mazowiecki, Peter Jan Mulder, Grzegorz Benedykciński, Upadłość, Banructwo

Nie będzie parku rozrywki Adventure World Warsaw

Miały być roller coastery, krainy tematyczne i największy park rozrywki w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest złożony właśnie wniosek o upadłość. Parku rozrywki nie będzie!

Adventure World Warsaw miał być nowoczesnym parkiem tematycznym, standardem dorównującym największym parkom na świecie. W prace nad projektem zaangażowano znane w branży firmy, takie jak Jora Vision czy Vekoma. To w AWW mieliśmy po raz pierwszy w Polsce jeździć nowoczesnymi roller coasterami, spływać tzw. log flume czy korzystać z innych, w sumie ponad 50 różnego rodzaju tematycznych atrakcji.

Park miało według szacunków odwiedzać 2,6 miliona osób rocznie. Pierwsza faza inwestycji (kompleks Adventure World Warsaw Parks & Resort) oraz jej druga faza miały zająć łącznie powierzchnię około 230 hektarów, wartość inwestycji szacowana była na 620 mln €, czyli ok. 2,5 miliarda złotych!

Budowa parku od początku budziła duże emocje. Najpierw jej pomysłodawca, Holender Peter Jan Mulder chciał ulokować park w Złotokłosie, ale po protestach mieszkańców zrezygnował i zawarł porozumienie z Grodziskiem Mazowieckim. Projekt parku miał być spełnieniem marzeń Holendra ale i projektem życia Grzegorza Benedykcińskiego, Burmistrza Grodziska. 

W zeszłym roku w lipcu z wielką pompą odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty na placu budowy. Z początkiem tego roku AWW otrzymało pozwolenie na budowę jednak prace nie ruszyły, ze względu na to, że spółka nie uzyskała długoterminowego finansowania budowy parku. W międzyczasie rozwiązano współpracę z firmą Imtech, która miała być generalnym wykonawcą projektu, w tym samym czasie biuro AWW również zostało zamknięte. 

Jak podaje Puls Biznesu Grodzisk Mazowiecki nie przekreśla ostatnich miesięcy pracy. Ratusz dobrze zarobił na rencie planistycznej a samo bankructwo firmy nie oznacza jeszcze, że projekt nie może zostać zrealizowany przez innego inwestora.

My jednak nie mamy już złudzeń, Adventure World Warsaw nie powstanie. I mimo iż w samej Europie są setki parków rozrywki, że dwadzieścia największych z nich odwiedza około 58 milionow gości, co pokazuje, że jest zainteresowanie tą formą spędzania wolnego czasu, Polska nie jest krajem, w którym taka inwestycja może dojść do skutku.

 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.