Przewodnik po parkach rozrywki

Wiele hałasu o nic? Jak budowano parki rozrywki w Polsce

Tagi: Disneyland, Legoland, Park Tematyczny, Adventure World Warsaw, Park Of Poland, Złotokłos, Park Fantasia, Michael Jackson, Marcin Święcicki, Artur Pasik

Wiele hałasu o nic? Jak budowano parki rozrywki w Polsce

Zbudowanie dużego tematycznego parku rozrywki to wyzwanie, którego podjęło się w ostatnich 15 latach kilku inwestorów. Niestety, choć takie parki od wielu lat istnieją w całej zachodniej Europie, u nas nadal żaden park nie powstał.

Najnowsze dwa pomysły „Park of Poland” oraz „Adventure World Warsaw”, oba w okolicach Warszawy, stoją pod znakiem zapytania. Według Gazety WPR przedstawiciel inwestora „Park of Poland” Artur Pasik wątpi, aby park powstał w Grodzisku, choć jednocześnie dodaje, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Śledząc z kolei w internecie zaangażowanie i niechęć mieszkańców Złotokłosu, miejscowości w której miałby być zlokalizowany „Adventure World Warsaw”, można założyć że i ten inwestor powinien szukać nowej lokalizacji. Mieszkańcy Złotokłosu parku nie chcą, co więcej, nie widzą w inwestorze partnera do rozmowy. Z tak nieprzychylnym nastawieniem miejscowych jest się z góry na straconej pozycji.

Większych pomysłów na parki rozrywki było już kilka. Najciekawszym projektem jest niewątpliwie pomysł stworzenia przez Michaela Jacksona parku rozrywki w Warszawie. W roku 1997 Jacko podpisał nawet list intencyjny z ówczesnym prezydentem stolicy Marcinem Święcickim. Plan był bardzo konkretny, w ciągu 12 miesięcy miała zostać wybrana lokalizacja, ustalone zasady finansowania. Na podstawie tych danych planowano podjąć dalsze decyzje. Family Theme Park miał być nowoczesny i niepowtarzalny. Niestety skończyło się na marzeniach.Park Fantasia to projekt-widmo z mocno nieaktualną stroną internetową http://www.park-fantasia.pl i rozpoczętą budową w Przybiernowie na Pomorzu Zachodnim przy trasie A3 Szczecin - Świnoujście. W 2004 wbudowano nawet kamień węgielny pod inwestycję. Plan parku zakładał, że w pierwszym etapie na około 90 hektarowym terenie powstanie prawdziwy park tematyczny z takimi krainami jak Wyspa karaibska, Meksyk, Dżungla, czy Piraci. Na terenie parku miała również powstać infrastruktura hotelowo-gastronomiczna. Park Fantasia miał być celem wypadów rodzinnych zarówno dla Polaków jak i turystów zagranicznych. Szacowano, że do 2009 roku park odwiedzałoby ponad 3,5 mln turystów rocznie. Aby sfinansować inwestycję Park Fantasia wyemitował obligacje. Niestety, inwestorom nie udało się zdobyć planowanych 45 milionów złotych funduszy na realizację parku.

„Wrocław: największy park rozrywki w Polsce” to nagłówek z maja 2006 roku z Gazety Wyborczej. Z pomysłem stworzenia parku rozrywki wyszło miasto, które w tym celu nawiązało kontakt z operatorami europejskich parków, takich jak Disneyland czy Legoland. W planach wrocławskiego prezydenta Rafała Dutkiewicza było stworzenie na kilkunastu hektarach powierzchni parku rozrywki podobnego do tych, które znajdują się w Zachodniej Europie. Liczono, że do parku przyjeżdżałoby rocznie około pół miliona turystów. Ten park również nie doszedł do skutku.

Dlaczego w Polsce tak trudno jest stworzyć duży, prawdziwy park tematyczny? Wydaje się, że konsumenci są już gotowi na rozrywkę podobną do tej, którą oferują im zachodni sąsiedzi. Coraz więcej Polaków jeździ za granicę do parków rozrywki, ponad 2 miliony osób odwiedziło w zeszłym roku rodzime parki dinozaurów, miniatur itp. Jaka jest Wasza opinia na ten temat?

Autor: Anna Marasek
Parkmania.pl 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.