Przewodnik po parkach rozrywki

Jak buduje się tematyczne parki rozrywki. Część 1: tematyzacja

Tagi: Adventure World Warsaw, Rollercoaster, AWW, Efteling, Park Of Poland, TEA, JoraVision, Tematyczny Park Rozrywki, Forrec, Jora Vision, Drievliet, Walibi World, Atrakcja

Jak buduje się tematyczne parki rozrywki. Część 1: tematyzacja

Przy budowie tematycznego parku rozrywki pracuje wiele wyspecjalizowanych firm. Postanowiliśmy sprawdzić, kto stoi za projektem Adventure World Warsaw. Poznajcie JoraVision, ekspertów od wprowadzania ludzi w świat magii...

JoraVision to holenderska firma specjalizująca się w projektowaniu i tworzeniu atrakcji dla parków tematycznych i innych firm z branży czasu wolnego. Stworzą wszystko, od rzeźb, robiących wrażenie obrazów i scenografii, po wyszukane pomysły na atrakcje i szczegółowe plany samych parków. O tym co to jest tematyzacja i jak przebiega praca przy tworzeniu pierwszego polskiego parku tematycznego rozmawiamy z Marjolein van de Stolpe, Dyrektor ds. Rozwoju i Projektowania w JoraVision.

Parkmania.pl: Dotychczas Polacy mogli odwiedzać tematyczne parki rozrywki jedynie za granicą. Wraz z otwarciem Adventure World Warsaw przeżycia związane z wizytą w takim parku będą dostępne i u nas, pozwalając doświadczyć zupełnie nowego wymiaru rozrywki. Jaka jest rola firmy JoraVision w tworzeniu parku AWW? Co dotychczas zrobiliście i jakie będą rezultaty tych prac?
Marjolein van de Stolpe: JoraVision projektuje Adventure World Warsaw. Nasze prace rozpoczęliśmy z “pustą kartką”, tworząc i rozwijając opowieści, na których według naszej wiedzy i doświadczenia, park powinien bazować aby sprawić, by przyszli goście parku mogli w pełni zanurzyć się w przeżycia związane z wizytą. Chcemy aby poczuli, że są w innym świecie, niż ten do którego są przyzwyczajeni na co dzień. Po stworzeniu opowieści pracowaliśmy nad wyborem atrakcji, które będą do nich dopasowane. W tej chwili projektujemy każdy szczegół parku, od takich detali jak oznakowanie po wygląd podłogi w restauracji.

 
Tak wygląda wizualizacja, a następnie gotowa atrakcja w Parku Drievliet, w Holandii.


Proszę wytłumaczyć naszym czytelnikom jaki jest cel tematyzacji parku? 
Ludzie lubią być zadziwiani i oczarowywani. Jednen z głównych powodów odwiedzin w parku tematycznym to dobrze się bawić i uciec od trosk dnia codziennego. To dlatego tak ciężko pracujemy, aby w parku stworzyć wspaniałe historie pozwalające przeżyć gościom magiczne chwile.

W wielu zagranicznych parkach zabawa zaczyna się już w momencie oczekiwana w kolejce do wejścia do danej atrakcji (a te czasem są tak długie, że czeka się i godzinę, i więcej). Czy JoraVision planuje przygotowanie tematyzacji kolejek w atrakcjach w AWW, na przykład poprzez wykorzystanie postaci animatronicznych jak to ma miejsce w takich atrakcjach jak Star Tours w Disneylandzie czy Villa Volta w Efteling?
Tak, oczywiście! Wierzymy, że pewna dawka czasu spędzonego w kolejce to dobra rzecz, ponieważ dzięki temu adrenalina będzie wzrastać i goście doświadczą jeszcze bardziej przeżyć związanych z samą atrakcją. Zatem i w AWW wszystkich czekających w kolejce czekają zabawne niespodzianki, przygotowane przy pomocy animatroników, efektów specjalnych czy ukrytych niespodzianek.

Niektórzy nie znają zagranicznych tematycznych parków rozrywki. Jedyny park, który kojarzą to Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie, najstarszy polski lunapark. Jaka jest różnica w atrakcjach jakie znajdziemy w AWW w porównaniu do tych w Chorzowie? Czy jest jakaś różnica między parkiem rozrywki a tematycznym parkiem rozrywki?
Latem 2010 roku wybrałam się do Katowic i będąc tam odwiedziłam park w Chorzowie. To dobrze, że taki park istnieje w regionie i że ludzie mogą z niego korzystać. Myślę, że główną różnicą jest fakt, że my stworzymy pełen kompleks turystyczny, który jest jednolity pod względem tematyzacji. To będzie prawdziwy park tematyczny, a nie jak to ma miejsce w przypadku ŚWM, park rozrywki z atrakcjami.

Polski rynek parków tematycznych jest zdominiowany przez relatywnie małe parki z dinozaurami, miniaturami budynków etc. Jaka jest różnica w tematyzacji jaką widzimy w tych obiektach w stosunku do tego jak JoraVision tematyzuje atrakcje?
To czego dowiedziałam się podczas mojej podróży po Polsce to fakt, że wśród Polaków istnieje ogromna potrzeba odwiedzania miejsc, w których można spędzić czas wolny z rodziną i przyjaciółmi. Park, który tworzymy będzie miał nie jeden temat, ale tworzymy 5 różnorodnych tematycznie magicznych krain, co oznacza, że goście będą mieli poczucie, że przeżywają różne przygody, a wszystko podczas jednej wizyty.

AWW to nie jedyny park planowany pod Warszawą. Słyszałaś pewnie o Park of Poland. Ten park planuje współpracę z Forrec, firmą odpowiedzialną za tematyzację takich parków jak Universal czy Legoland. Co jest wyjątkowego w Waszej pracy, w porównianiu do tego, co wykonuje Forrec?
Forrec to świetna firma i podziwiamy ich dotychczasowe prace. Wierzę, że stworzą coś wspaniałego. Myślę, że główna różnica między nami a Forrec polega na tym, że JoraVision ma swoją siedzibę w Europie co oznacza, że umiemy uchwycicić we właściwy sposób styl w projektowaniu, który odzwiercielda ten kontynent.

 
Od prac budowlanych do gotowego projektu, tak wygląda praca JoraVision na miejscu budowy. Kolmarden ZOO, Szwecja.

 


Wnętrza atrakcji Arthur et les Minimoys w Futuroscope, we Francji.

 


Wnętrza atrakcji Arthur et les Minimoys w Futuroscope, we Francji.Które atrakcje w europejskich parkach zostały zaprojektowane przez JoraVision? Czy współpracujecie z tak dużymi parkami rozrywki jak Europa-Park czy z mniejszymi obiektami?
Pracowaliśmy nad wieloma różnymi projektami. Tylko w 2011 roku zakończyliśmy pracę dla największego ZOO w Szwecji, Komarden ZOO. Pracowaliśmy także dla największego holenderskiego parku, De Efteling, gdzie stworzyliśmy interaktywną scenografię u wyjścia z atrakcji PandaDroom. Przez wiele lat pracowaliśmy dla parku Drievliet, zlokalizowanego w okolicach Hagi. Naszym zadaniem było przekształcenie tego parku rozrywki w bardziej tematyczny park. W 2010 roku stworzyliśmy interaktywną scenografię we francuskim parku Futuroscope dla atrakcji Arthur et les Minimoys. W marcu tego roku Futuroscope oraz JoraVision, jako zespół współpracujący z parkiem, otrzyma nagrodę THEA w kategorii Wybitne Osiągnięcie, za tę atrakcję. (THEA to nagroda przyznawana przez branżowe stowarzyszenie TEA - taki branżowy Oscar dla parków rozrywki, przyp. red.)

 


Wejście do parku Drievliet, w Holandii. Na zdjęciu przedstawione jest jak prezentowało się przed laty, poniżej wizualizacja i później realizacja JoraVision.


Marjolein van de StolpeMarjolein van de Stolpe
Od 2009 roku Dyrektor ds. Rozwoju i Projektowania w JoraVision. Wcześniej pracowała między innymi w Compagnie des Alpes, Walibi World, jako Dyrektor Operacyjny, gdzie odpowiadała za tworzenie strategii parku, przygotowywanie nowych projektów, pokazów i wydarzeń.


Rozmawiała: Anna Marasek, Parkmania.pl 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title