Przewodnik po parkach rozrywki

Dwa gigantyczne parki tematyczne pod Warszawą! Mazowieckie drugą Florydą?

Tagi: Park Rozrywki, Disneyland, Park Tematyczny, Legoland, Adventure World Warsaw, Europa-Park, Grodzisk Mazowiecki, Park Of Poland, Peter Jan Mulder, TEA, Park Wodny, Port Aventura, Mszczonów, Forrec, Moshe J. (Mooky) Greidinger, Global Parks Poland, Ronson Development, Cienma City

Dwa gigantyczne parki tematyczne pod Warszawą! Mazowieckie drugą Florydą?

W ostatnich miesiącach niewiele było słychać o konkurencyjnej do Adventure World Warsaw inwestycji, parku rozrywki Park of Poland. Gdy w lipcu AWW przedstawiło w szczegółach swoje plany, PoP milczał. Dziś dowiedzieliśmy się więcej. Wkrótce w okolicach Warszawy powstanie drugie Orlando! Będziemy mieli nie jeden, a dwa parki rozrywki!

Koło Mszczonowa na 700 hektarowym terenie, kosztem 0,5 mld Euro ma powstać park rozrywki porównywalny z niemieckim Europa-Parkiem i hiszpańskim Port Aventura. Pomysłodawcy zwracają uwagę, że nie będzie to kopia Disneylandu.

Jak podaje Rzeczpospolita Park of Poland będzie składać się z dużego parku rozrywki, parku wodnego oraz dwóch dużych hoteli. Podobne plany ma konkurencyjny Adventure World Warsaw, który będzie zlokalizowany raptem 20 kilometrów dalej.

 


Dwa polskie gigantyczne parki rozrywki będzie dzielić odległość niecałych 20 kilometrów.

AWW konkurencji się nie obawia. 'Lubię i szanuję moich kolegów - konkurentów i życzę im powodzenia. Jestem przekonany, że Polska jest tak chłonnym rynkiem, iż wystarczy miejsca na kilka parków rozrywki, biorąc pod uwagę 38 milionów mieszkańców i rzeszę potencjalnych turystów z państw sąsiadujących.' – mówi Peter Jan Mulder, szef firmy Las Palm, spółki celowej, mającej realizować i zarządzać projektem Adventure World Warsaw.

Gwarantem powodzenia inwestycji Park of Poland ma być spółka Global Parks Poland, założona przez właścicieli Cinema City oraz Ronson Development, na czele której stoi znany biznesmen Moshe J. (Mooky) Greidinger. Firmy te od lat inwestują w Polsce i znają polskie realia przemysłu rozrywkowego. Sam Gredinger szacuje powodzenie jego inwestycji na 95%. Mocna pozycja biznesmena i firmowanie jej własnym nazwiskiem na pewno jest dobrym startem dla przedsięwzięcia. W innej sytuacji jest Adventure World Warsaw, który nadal, mimo sprzecznych informacji w mediach, potwierdza plany budowy parku rozrywki, kwestie finansowania ciągle utrzymując w tajemnicy. 'Musimy w tej chwili skupić się na finalizowaniu wszystkich kwestii formalnych związanych z budową parku, to jest odrolnienia części gruntów, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i pozwolenia na budowę. Jesteśmy w znacznie bardziej zaawansowanym stadium projektu dzięki naszej dererminacji i wsparciu władz Grodziska Mazowieckiego. Do tej pory wydaliśmy już 11 milionów euro na prace nad Adventure World Warsaw i jesteśmy w pełni zdeterminowani, aby zbudować w Polsce jako pierwsi park rozrywki z prawdziwego zdarzenia.' – dodaje Mulder.

Plany Park of Poland przygotowuje kanadyjska firma Forrec mająca w swoim portfolio takie realizacje jak Legoland w Niemczech czy ostatnio otwarty największy Legoland na Florydzie. Według Rzeczpospolitej w najbliższych miesiącach zatwierdzone zostaną plany zagospodarowania przestrzennego w gminie Mszczonów, a na wiosnę zostaną zakupione grunty. Prace budowlane mają rozpocząć się w I kwartale 2013 roku, otwarcie parku zaplanowano na rok 2015.

Greidinger śmiało przewiduje, że Park of Poland uplasuje się w gronie pięciu największych europejskich parków rozrywki z frekwencją na poziomie powyżej 4 mln gości rocznie. Oznacza to, że Park of Poland konkurować będzie z takimi parkami-gigantami jak Disneyland, Efteling czy Europa-Park. 

Najbliższe dwa lata zapowiadają się niezwykle ekscytująco dla fanów parków rozrywki. Przez wiele lat nie powstał na terenie wojwództwa mazowieckiego żaden park, teraz mamy szansę na dwa. Miejmy nadzieję, że każdy z nich powstanie a dzięki temu zostanie stworzona nowa jakość parku rozrywki w Polsce.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.