Przewodnik po parkach rozrywki

Park of Poland powraca do gry. Czy powstanie park rozrywki pod Warszawą?

Tagi: Park Rozrywki, Park Tematyczny, AWW, Park Of Poland, Peter Jan Mulder, Las Palm, Mooky Greidinger

Park of Poland powraca do gry. Czy powstanie park rozrywki pod Warszawą?

Jak podaje PAP, Cinema City nadal planuje wybudować park rozrywki pod Warszawą. Jaki jest aktualny status projektu Park of Poland i kiedy poznamy więcej szczegółów?

Temat budowy parku rozrywki pod Warszawą powraca ostatnio jak bumerang na łamy mediów. W ciągu ostatnich dwóch lat dwie spółki przedstawiały plany budowy tematycznego parku rozrywki, podobnego do tych, jakie istnieją już od wielu dekad w Europie.

Przez chwilę wielu z nas uwierzyło w projekt Adventure World Warsaw. Planowany pod Grodziskiem park rozrywki miał być gigantycznych rozmiarów. Gigantyczne miały też być środki przeznaczone na samą inwestycję. Obiekt miał zajmować powierzchnię ok. 230 ha i kosztować 620 milionów Euro. W zeszłym roku, na jesieni spółka Las Palm, stojąca za inwestycją, ogłosiła bankructwo.

Gdy Las Palm kusiło wszystkich projektami, opisami atrakcji i zapewnieniami o powodzeniu inwestycji na scenę wszedł drugi gracz, Moshe J. (Mooky) Greidinger, właściciel Cinema City oraz Ronson Development. Na konferencji pod koniec 2011 roku przedstawił plan budowy gigantycznego parku rozrywki. I choć w mediach głośno już było o AWW nie bał się mówić, że będzie to największy park w Polsce, wkrótce mający być jednym z pięciu najchętniej odwiedzanych parków w Europie.


Film promujący Park of Poland, przedstawiony na konferencji prasowej, która odbyła się 7.12.2011 roku

W przypadku AWW nie doszło do realizacji inwestycji z powodu braku funduszy, Park of Poland też nie wróżono przyszłości, bowiem w przypadku tej inwestycji pojawiły się między innymi problemy z wykupem ziemi. Planowano, że Park of Poland zajmie powierzchnię 250 ha, stanęło na 100 ha. Ostatecznie na jesieni 2013 roku projekt wrócił do gry, gdy poinformowano media, że poszukiwany jest partner strategiczny (zarówno branżowy jak i finansowy).

W ostatni piątek PAP podał do wiadomości, że Cinema City planuje połączenie z brytyjskim operatorem kin, firmą Cineworld. W ramach tych działań gotówkę jaka zostanie po transakcji (Cinema City ma zostać kupiona przez Cineworld za kwotę ok. 503 mln GBP) Cinema City planuje przeznaczyć na inwestycje, w tym między innymi na projekt Park of Poland.

W połowie 2014 roku mamy poznać więcej szczegółów. Choć pojawiło się światełko w tunelu, poczekajmy na więcej danych. Ostatnie informacje nie są jeszcze bowiem gwarantem tego, że rozpocznie się w końcu budowa parku rozrywki pod Warszawą. Aby doszło do połączenia Cinema City z Cineworld musi zostać spełnionych kilka warunków, takich jak zgoda akcjonariuszy Cinema City i Cineworld na przeprowadzenie połączenia czy zgoda UOKiK zakończenia wewnętrznej reorganizacji Cinema City i jej spółek zależnych. Bez tego Park of Poland nadal pozostaje w sferze projektowej.

Mooky Greidinger jest znanym w Polsce biznesmenem, w przeciwieństwie do Petera Jana Muldera (pomysłodawcy AWW), który od początku budził wiele kontrowersji. Liczmy na to, że skąpa ilość informacji oznacza jedynie, że pomysłodawca projektu PoP, nie chce tworzyć szumu medialnego tylko skupia się na doprowadzeniu inwestycji do skutku.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.