Przewodnik po parkach rozrywki

Śląskie Wesołe Miasteczko ponownie poszukuje inwestora

Tagi: Park Rozrywki, Park Tematyczny, Slaskie Wesole Miasteczko, Wesole Miasteczko, Inwestor

Śląskie Wesołe Miasteczko ponownie poszukuje inwestora

Chorzowskie wesołe miasteczko po raz kolejny poszukuje inwestora. Czy województwo śląskie stanie się centrum parkowej rozrywki na europejskim poziomie?

Większość parków rozrywki położona jest raczej z dala od miasta. Śląskie Wesołe Miasteczko to jeden z niewielu obiektów w Europie zlokalizowanych w mieście. Jego historia sięga lat 50. zeszłego wieku i, w obiliczu wielu nieudanych prób stworzenia parków rozrywki, teoretycznie jest to jedyne miejsce, w którym stworzenie prawdziwego tematycznego parku rozrywki powinno się udać.

Co więcej, w ciągu ostatnich lat próbowano wielokrotnie wskrzecić ducha zabawy w chorzowskim wesołym miasteczku. Niestety albo nieskutecznie, albo na niewielką skalę.

Kilka lat temu holendersko-niemiecka grupa Mega Parks próbowala przekształcić lunapark w park rozrywki. Ciekawym jest, że również jak w przypadku projektu Adventure World Warsaw, szanse realizacji inwestycji wydawały się duże. Firma miała wsparcie jednego z największych producentów atrakcji do parków - Zierera, projekt opiniowała znana kancelaria prawna, były spotkania z rządem a przede wszystkim banki zainteresowane były kredytowaniem tej inwestycji. Niestety Mega Parks, podobnie jak AWW, zbankrutowało i zostało zmuszone do wycofania się z inwestycji.

Z kolei w ostatnich latach wykonano w parku, bez udziału większego inwestora, kosmetyczne zmiany. Wprowadzono całodniowe karnety, pozwalające na nieograniczoną zabawę, następnie pojawił się karnet sezonowy. Uporządkowano niektóre atrakcje, dodano skromną, ale jednak tematyzację (Kon Tiki, Dolina Niedźwiedzia) oraz zainwestowano w imprezy tematyczne, między innymi takie jak Wesołe at Night. 


Karuzela Apollo to dwuosobowe gondole pędzące po torze sinusoidyI mimo iż nie jest to jeszcze nowoczesny park na europejskim poziomie, w ostatnich latach Wesołe Miasteczko wykonało krok naprzód w stosunku do lat wcześniejszych, czego efektem był wyraźny wzrost liczby odwiedzających park. 

Teraz zarząd Parku Śląskiego, będący właścicielem Miasteczka, planuje kolejne podejście. Zarząd chce stworzyć prawdziwy park tematyczny, na kształt tych, jakie można odwiedzić w Europie Zachodniej. Na realizację inwestycji potrzebne jest początkowo ok. 50 mln złotych, docelowo nawet 500 mln zł.

Jak podaje Park Śląski w komunikacie prasowym podstawowym założeniem projektu jest utworzenie nowej spółki (tzw. wehikułu SPV), która zmodernizowałaby Wesołe Miasteczko, a następnie zarządzała nim. Inwestor obejmie pakiet większościowy w nowopowstałej spółce, a teren, na którym powstanie nowy park, będzie dzierżawiony od Parku Śląskiego. 

Wesołe Miasteczko leży w samym środku wielkiej aglomeracji śląskiej, gdzie w promieniu 100 km mieszka ponad 9 milionów ludzi, a do tego blisko stąd do granicy z Czechami i Słowacją, gdzie również nie ma parku rozrywki z prawdziwego zdarzenia.

„Nasz pomysł na stworzenie parku rozrywki z prawdziwego zdarzenia różni się od innych przedsięwzięć tego typu, jak na przykład projekty pod Warszawą. Inwestorom oferujemy już funkcjonujący lunapark, w samym środku świetnie zaludnionego obszaru, skomunikowanego autostradami i komunikacją miejską. Dodatkowo jest to część ogromnego Parku Śląskiego, który przyciąga co roku prawie trzy miliony osób również innymi atrakcjami, takimi jak ZOO, Skansen czy Planetarium. W samym Parku Śląskim realizowane są też inne projekty inwestycyjne, które uatrakcyjniają i promują ten obszar – wystarczy wspomnieć o ostatniej inwestycji w kolejkę linową Elka czy koncepcję Śląskiego Parku Nauki, nad którą obecnie pracujemy z naszymi partnerami." – wskazuje Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego.


Zarząd Wesołego Miasteczka w pierwszej kolejności chce stworzyć halę, w której można by ulokować 26 nowo zakupionych atrakcji. Stworzenie takiej hali ma na celu zmniejszyć sezonowość obiektu i uniezależnić się od warunków atmosferycznych. 

Szefostwo parku podaje, że bez względu na to, czy znajdzie się inwestor, Śląskie Wesołe Miasteczko nadal będzie powoli rozbudowywane. Wspomnianie atrakcje zostaną zainstalowane i udostępnione od przyszłego sezonu. 

Aby jakikolwiek park rozrywki mógł funkcjonować, inwestycje są niezbędne. Jednak aby Śląskie Wesołe Miasteczko mogło wstąpić w szeregi europejskich parków, musi dokonać gruntownej metamorfozy, przy pomocy "dużego" inwestora. Stare atrakcje powinny zastąpić nowe i przede wszystkim nowoczesne, każda atrakcja powinna mieć temat, scenografię. Na tę chwilę, do czasu znalezienia finansowania, nadal jest to jednak tylko lunapark. 
 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.