Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 20 najchętniej odwiedzanych parków rozrywki w Europie w 2018. Najnowszy raport TEA

Tagi: Disneyland, Europa Park, Efteling, Gardaland, Port Aventura, Top 20, Parki Rozrywki Najchetniej Odwiedzane W Europie

TOP 20 najchętniej odwiedzanych parków rozrywki w Europie w 2018. Najnowszy raport TEA

Znamy wyniki najnowszego raportu Themed Entertainment Association - amerykańskiego stowarzyszenia, które co roku prezentuje zestawienie najpopularniejszych parków rozrywki nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Kto jest liderem tegorocznego wyścigu na Starym Kontynencie? Czy któremuś z europejskich parków udało się pokonać bezkonkurencyjny Disneyland?Europejczycy mają swoje ulubione parki rozrywki i są im wierni

Pierwsza dziesiątka tegorocznego rankingu najlepszych europejskich parków rozrywki niewiele różni się od tego, co TEA zaprezentowało nam w ubiegłym roku. Właściwie całe zestawienie gromadzi niemal te same parki, co w 2017 r. Wygląda na to, że Europejczycy i przybywający na Stary Kontynent turyści mają swoje ulubione parki, których pozycję trudno będzie podważyć nowym graczom.

Podkreślali to również eksperci, których wypowiedzi można znaleźć w raporcie. Rynek europejskich parków rozrywki jest ich zdaniem dojrzały i stabilny, dlatego w rankingu nie ma takich zawirowań tak jak w Azji czy na Bliskim Wschodzie, gdzie branża dynamicznie się rozwija.Zwycięzca jest (nadal) tylko jeden

Na pierwszym miejscu rankingu nieodmiennie plasuje się Disneyland Park, który odwiedziło w tym roku blisko 10 milionów gości, czyli o niemal połowę więcej niż zajmujący drugie miejsce na podium Europa-Park. Należy tu dodać, że Disneyland Park to jeden z dwóch parków tematycznych tworzących kompleks Disneyland Paris (w sumie oba parki, Disneyland Park i Walt Disney Studios Park odwiedziło w 2018 roku ponad 15 milionów gości.

 

Minimalną zmianę można zaobserwować na najniższym miejscu podium, na które wspiął się holenderski park Efteling, strącając tym sposobem na czwartą pozycję wspomniany wcześniej drugi park Disneya, czyli Walt Disney Studios Park. Miło obserwować jak Efteling stopniowo zdobywa coraz wyższe pozycje w rankingach, bo to miejsce po prostu na to zasługuje. W zeszłym roku park odnotował rekordowy wzrost frekwencji (aż o 7%), w tegorocznym raporcie czytamy natomiast, że w 2018 r. odwiedziło go jeszcze więcej gości (o 4% więcej niż w 2017 r.). Jest to najprawdopodobniej zasługa nowych atrakcji oraz konsekwentnie realizowanej promocji parku wśród zagranicznych gości.


Miejsce piąte trzeci raz z rzędu zajął park Tivoli Garden w Kopenhadze, który odwiedziło 4 850 000 gości, czyli o 4,5% więcej niż przed rokiem. Szóste, siódme i ósme miejsce też bez zmian. Zajęły je kolejno:  Port Aventura w Hiszpanii (3 650 000 gości), Lisenberg w Szwecji (3 055 000 gości) oraz włoski Gardaland (2 900 000 gości). Ostatni z wymienionych parków ma jednak powody do radości, ponieważ odwiedziło go o 11,5% więcej osób niż w ubiegłym roku.

Na dziewiątym miejscu awans – o jeden stopień w rankingu podniósł się Legoland w Windsorze, który zamknął rok z wynikiem 2 355 000 odwiedzających. Tym sposobem udało mu się o włos przegonić francuski park Puy Du Fou, gdzie zawitało 2 315 000 gości. Ten ostatni pracuje jednak nad otwarciem siostrzanych parków w Hiszpanii i w Chinach, więc ma szansę stać się jeszcze bardziej rozpoznawalną, globalną marką.


Jakie parki trafiły do drugiej dziesiątki rankingu?

Jedynym nowym parkiem, któremu udało się wskoczyć do drugiej dziesiątki rankingu, jest niemiecki Legoland, który ulokował się ex aequo z Legoland Billund na 11. pozycji. Dalsza część zestawienia raczej nie obfituje w niespodzianki. Warto jednak odnotować rekordowy wzrost frekwencji w hiszpańskim Parque Warner w Madrycie, gdzie pojawiło się niemal 20% więcej gości niż przed rokiem. Spowodowane było to rozbudową tamtejszego parku wodnego oraz intensywną kampanią marketingową.

Które z wyróżnionych parków odwiedzić?

Żaden z parków obecnych w zestawieniu nie znalazł się w nim bez powodu, dlatego jeśli planujesz wakacje na zachodzie Europy, warto uwzględnić je w planie podróży. Bilety do tych wymienionych poniżej znajdziesz na naszej stronie. Warto skorzystać z tej opcji – omijasz tym sposobem kolejki do kas i oszczędzasz czas... a w przypadku niektórych parków takze pieniądze.

Kup bilety do:
→ Disneylandu 

→ Europa-Parku

→ Efteling

→ Gardaland

→ Heide-Parku

→ Legoland Billund

→ Port Aventura

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.