Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 10 najdziwniejszych parków rozrywki na świecie

Tagi: Parki Rozrywki, Najdziwniejsze Parki Rozrywki Na świecie

TOP 10 najdziwniejszych parków rozrywki na świecie

Parki rozrywki powstają zazwyczaj na bazie świata wykreowanego w baśni lub filmie. Nie jest to jednak jedyna możliwość na tematyzację parku rozrywki. Oto 7 koncepcji, które na pewno Was zaskoczą.

World Chocolate Wonderland – Beijing – Chiny

Czy są tu jacyś miłośnicy czekolady? Ostrzegamy, że po tym co tu zobaczycie, zaczniecie planować wycieczkę do Pekinu. W  World Chocolate Wonderland czekolada jest po prostu wszędzie. Wykonano z niej kolekcję ubrań, gigantyczną replikę Muru Chińskiego a nawet słynną terakotową armię. To jak wycieczka do legendarnej fabryki czekolady Williego Wonki!

The Holy Land Experience – Orlando – USA

Nie każdy wie, że w Orlando na Florydzie oprócz Disneylandu czy Universal Studios znajduje się dość niecodzienny park rozrywki. To … Ziemia Święta. Odtworzono tam scenerie najważniejszych scen biblijnych, a zamiast klasycznych spektakli wystawię się tam pasję Chrystusa. Co ciekawe nie jest to jedyna „Ziemia Święta” położona w nowym świecie. Podobny park - „Tierra Santa” został otwarty w Beunos Aires w Argentynie. Znajdziemy tam podobne atrakcje jak w Orlando włącznie z drogą krzyżową „na żywo”.

Dollywood – Pigeon Forge - USA

Mało kto wie, że Dolly Parton ma własny park rozrywki. Było to jej marzeniem z dzieciństwa, a dzięki pieniądzom i sławie gwiazdy country udało się jej je zrealizować. Co ciekawe, atrakcje w parku cieszą się bardzo dobrą opinią. Podobno można tu się bawić równie dobrze, jak w Disneylandzie. Z tą różnicą, że zamiast szeregu księżniczek, w Dollywood królowa jest tylko jedna.

Republika dzieci – La Plata – Argentyna

Republika dzieci to jedyne miejsce na świecie, gdzie dzieci mogą samodzielnie wziąć kredyt lub zagłosować w wyborach. Fundatorką tego miejsca jest Evita Peron (pierwsza dama Argentyny w latach 1945-1952), która chciała w ten sposób wpoić młodym Argentyńczykom idee demokratyczne. Architektura kompleksu łudząco przypomina Disneyland.

 


Główna aleja w Republice dzieci była inspiracją dla Main Street w Disneylandzie

 

Haw Par Villa – Pasir - Singapur

Haw Par Villa w Singapurze należy do najstarszych parków rozrywki na świecie. Jego koncepcja znacznie różni się jednak parków, w jakich mieliśmy okazję dotychczas gościć. Tłem dla wszystkich atrakcji jest mitologia chińska. Ta okazuje się być jednak bardzo brutalna. Chcąc się o tym przekonać wystarczy wspomnieć o największej atrakcji parku, czyli rzeźbach przedstawiających tortury piekielne. Przygotujcie się na prawdziwie dantejskie sceny! 

 


Wejście do '10 kręgów piekła' - największej atrakcji w Haw Par Villa

 

Wunderland Kalkar – Kalkar - Niemcy 

Reaktory atomowe nie wywołują zbyt dobrych skojarzeń. Co jeśli pomalujemy je jednak na wzór otaczającego krajobrazu a wewnątrz umieścimy karuzelę? Na tak nietypowy pomysł wpadł niemiecki milioner Henny van der Most. Gdyby nie jego inicjatywa, warta 4 miliardy Euro infrastruktura elektrowni (nigdy jej nie uruchomiono z powodu protestów mieszkańców) obróciłaby się zapewne w ruinę.

 


Jeden z rollercoasterów w Wunderland Kalkar - w tle widoczny jest komin nigdy nie dokończonej elektrowni atomowej, w środku którego mieści się teraz karuzela

 

Loveland – Korea Południowa

Loveland to nie miejsce dla dzieci, chyba że chcecie je zabrać na lekcję edukacji seksualnej. Tematem przewodnim parku jest bowiem miłość – ale ta fizyczna. Park nie powstałby gdyby nie grupa absolwentów sztuk pięknych na Hongig University - to oni w 2004 r. stworzyli zmysłowe rzeźby, które stanowią główną atrakcję parku.

 


Interaktywna rzeźba w Loveland

 

Weeki Wachee Springs, USA

Weeki Wachee Springs to park wodny na Florydzie. Można tam się opalać, grać w piłkę plażową i bawić na zjeżdżalniach. Dlaczego wymieniliśmy go więc w zestawieniu najdziwniejszych parków na świecie? Główną atrakcją parku są pokazy z udziałem syren. Skonstruowano w tym celu specjalny podwodny teatr, gdzie można podziwiać ich podwodny świat.

Królestwo małych ludzi, Kumming, Chiny

W tym miejscu można się poczuć niczym Guliwer w krainie liliputów. W parku jest zatrudnionych ok. 100 osób dotkniętych karłowatością. Od momentu swojego powstania w 2009 r. park budzi duże kontrowersje. Organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych zarzucają inwestorowi, że stworzył w Kumming „ludzkie zoo” i przyczynia się do wykluczenia osób karłowatych ze społeczeństwa.

KidZania – Londyn, Tokio, Lizbona, Moskwa, Dubaj itd. (łącznie 14 lokalizacji)

Koncepcja KidZanii przypomina nieco Argentyńską Republikę Dzieci. Miasteczko nie przypomina jednak krainy rodem z baśni, ale jest odzwierciedleniem tego, co czeka na dzieci w dorosłym życiu. Przy wejściu do parku każde dziecko otrzymuje paszport i 50 kidżosów, którymi płaci się za wszystkie atrakcje. Jeśli chce się zdobyć więcej pieniędzy trzeba iść do pracy. Do wyboru jest szereg różnych zawodów: pilot, dziennikarz, kurier, prezenter telewizyjny, dekorator wnętrz. Nie każdej profesji można się jednak podjąć z marszu. Wcześniej należy skończyć stosowne studia na Kidzańskim uniwersytecie! KidZania mieści się obecnie w 14 miastach na świecie. Koniecznie zabierzcie tam dzieci, jeśli będziecie gościć w którymś z nich. 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.