Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 10: Najchętniej odwiedzane parki rozrywki w USA w 2016 roku

Tagi: Disneyland, TOP 10, TEA, Najchętniej Odwiedzane Parki Rozrywki, Universal Studios, Amerykańskie Parki Rozrywki, Universal Studios Hollywood, AECOM, Islands Of Adventure, Magic Kingdom, Disney's Hollywood Studios, Epcot, Disney's California Adventure, Disney's Animal Kingdom, Seaworld Orlando

TOP 10: Najchętniej odwiedzane parki rozrywki w USA w 2016 roku

Który amerykański park rozrywki przyciągnął w 2016 r. największą liczbę odwiedzających? Jakie parki depczą mu po piętach - ten sam zestaw czy może jakiś nowy wskoczył do zestawienia? Znamy już odpowiedzi na te pytania.

Jak co roku, począwszy od 2008 r., amerykańskie stowarzyszenie TEA/AECOM opublikowało kolejne zestawienie podsumowujące wyniki branży parków rozrywki na kilku kontynentach. Jak myślicie, czy któryś park zdołał prześcignąć Magic Kingdom, który od co najmniej 11 lat zajmuje pierwszą lokatę?

Zestawienia najpopularniejszych parków rozrywki w Ameryce Północnej (czyli de facto w USA, bowiem całą dziesiątkę okupuje to państwo), nie obfitują nigdy w zaskakujące zmiany. Nie inaczej jest w tym roku...


... pewnie wiecie już, co to oznacza. Który park nosi tytuł najpopularniejszego parku rozrywki w USA w 2016 r.?

Tak, nieprzerwanie od co najmniej 2005 r. (od kiedy to TEA/AECOM publikują raporty na temat liczby odwiedzających największe parki), najczęściej odwiedzanym parkiem w USA i zarazem na całym świecie pozostaje Magic Kingdom.

W 2016 r. odwiedziło go aż 20,395 mln osób! To o 100 tysięcy osób mniej niż rok wcześniej, ale przyznacie sami, że to niewielki spadek.
Przypomnijmy, że Magic Kingdom to pierwszy z 4 parków tematycznych i 2 parków wodnych giga kompleksu rozrywkowego Walt Disney Walt Resort, który położony jest niedaleko Orlando na Florydzie.
Drugie miejsce w zeszłym roku zajął "starszy brat" Magic Kingdom – kalifornijski Disneyland Park otwarty w Anaheim w 1955 r. Ciekawostka: To właśnie ten moment przyjmuje się za początek rozwoju tzw. parków tematycznych. Warto jednak zaznaczyć, że zdaniem niektórych badaczy przemysłu parków rozrywki, pierwszy park tematyczny powstał jednakże w Europie (De Efteling, 1952 r.).

Kolejne trzy lokaty piastują pozostałe parki Disneya na Florydzie: 3. Epcot, 4. Disney's Animal Kingdom, oraz 5. Disney's Hollywood Studios. Co tu dużo mówić, Disney króluje w tym zestawieniu.Za to szóste miejsce należy do Universal Studios Florida. Obiekty Universal Studios skupiają się na wyjątkowo innowacyjnych atrakcjach i zabierają odwiedzających do świata filmów, takich jak np. „Terminator”, „Jurassic Park”, „Harry Potter” czy „Shrek”.

Do tego momentu nasz ranking wygląda identycznie jak w roku ubiegłym. Teraz następuje mała roszada.

Na 7. miejscu wylądował park Islands of Adventure, czyli drugi (obok Universal Studios Florida) park kompleksu Universal Orlando Resort. Pewnie zauważyliście już, że budowanie kompleksów kilku parków tej samej sieci jest częstym zjawiskiem w USA. Być może w tym tkwi sekret dominacji dużych koncernów, zwłaszcza Disneya, który rozpoczął taką praktykę.Z kolei na 8. miejscu w 2016 r. znalazł się Disney California Adventure (brat/sąsiad dla Disneyland Parku). Ta zamiana miejsc między Islands of Adventure i Disney California Adventure to jedyna zmiana w zestawieniu.

Dziewiąte miejsce przypadło parkowi Universal Studios Hollywood, tj. pierwszemu parkowi tej sieci. Został otwarty w 1964 r., a od 1912 r. funkcjonuje tutaj najprawdziwsze studio filmowe - jedno z 6 największych w USA.

US TOP 10 zamyka Seaworld Florida. Jest to jeden z trzech parków w USA, które koncentrują się na zwierzętach zamieszkujących morza i oceany, ale w swojej ofercie zawierają też roller coastery i karuzele. Mimo że SeaWorld to też sieć parków, to ich obiekty nie są zgrupowane w wielkie resorty (co najwyżej mają obok wodne miasteczka, jak np. Aquatica Orlando). 

Co ciekawe, tak samo jak w latach ubiegłych, żaden z parków Six Flags, które słyną przecież z wyjątkowo szybkich i zakręconych roller coasterów, nie uplasował się w TOP 10. A parków pod szyldem Six Flags jest w USA aż 11, w tym słynny Six Flags Magic Mountain, który oferuje 19 roller coasterów (światowy rekord).

To ten park, który możecie zobaczyć w teledysku do piosenki Katy Perry - Chained To The Rhythm:
Wracając do naszego zestawienia: gdyby zsumować liczbę odwiedzających dla wszystkich 10 najpopularniejszych parków, dałoby to wynik 112mln i 813 tysięcy wizyt! Dla porównania, europejskie parki z TOP 10 zanotowały 42,377 mln wizyt. To pokazuje skalę popularności parków rozrywki w USA. Europa ma do czego dążyć...

Zobaczymy, co ten rok przyniesie branży parków rozrywki. Wy też macie na to wpływ: czas zatem zaplanować jakiś wyjazd!
Autor: Natalia Tykocińska

Zestawienia najpopularniejszych parków rozrywki w Ameryce Północnej, czyli de facto w USA, nie obfitują nigdy w zaskakujące zmiany.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title