Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 10: Najchętniej odwiedzane parki rozrywki w USA w 2013 roku

Tagi: Disneyland, TOP 10, TEA, Najchętniej Odwiedzane Parki Rozrywki, Universal Studios, Universal Studios Hollywood, Amerykańskie Parki Rozrywki, Magic Kingdom, Disney's California Adventure, Disney's Animal Kingdom, Seaworld Orlando, Disney's Hollywood Studios, Epcot

TOP 10: Najchętniej odwiedzane parki rozrywki w USA w 2013 roku

Zestawienia najpopularniejszych parków rozrywki w USA nie obfitują nigdy w zaskakujące zmiany. W pierwszej dziesiątce w 2013 r., w porównaniu do 2012 r., tylko dwa parki zamieniły się lokatami; pomijając ten wyjątek, układ sił pozostaje niezmienny – tak wynika z raportu przygotowywanego każdego roku przez amerykańskie stowarzyszenie TEA.

 

Najchętniej odwiedzanym parkiem w USA i zarazem na całym świecie jest – nieprzerwanie od co najmniej 2005 r. – Magic Kingdom, czyli drugi park tematyczny otwarty pod szyldem Disneya, ale pierwszy park ogromnego dzisiaj kompleksu rozrywkowego Walt Disney Walt Resort niedaleko Orlando na Florydzie. W 2013 r. bramy tylko tego jednego obiektu przekroczyło ponad 18 milionów osób!

Drugie miejsce w zeszłym roku zajął starszy brat Magic Kingdom – kalifornijski Disneyland Park, otwarty w Anaheim w 1955 r. Ciekawostka: To właśnie ten moment przyjmuje się za początek rozwoju tzw. parków tematycznych. Warto jednak podkreślić, że zdaniem niektórych badaczy przemysłu parków rozrywki, pierwszy park tematyczny powstał jednakże w Europie (De Efteling, 1952 r.).

Kolejne trzy lokaty piastują pozostałe parki Disneya na Florydzie: 3. Epcot, 4. Disney's Animal Kingdom, oraz 5. Disney's Hollywood Studios. Jedyną wspomnianą roszadą w zestawieniu, porównując rok 2012 i 2013, jest zamiana Disney's Hollywood Studios i Islands of Adventure, korzystna dla tego pierwszego.

Szóste miejsce w zestawieniu należy właśnie do Islands of Adventure i tutaj znów młodszy brat wyprzedza starszego: siódme miejsce zajmuje Universal Studios Florida, który powstał 9 lat wcześniej niż Island od Adventure i razem z nim tworzy kompleks Universal Orlando Resort.

Tuż za nimi uplasował się ostatni zlokalizowany w USA park Universal, zresztą najstarszy z parków tej sieci – Universal Studios Hollywood. Obiekty Universal skupiają się na bardzo innowacyjnych atrakcjach i zabierają odwiedzających do świata filmów, takich jak np. „Terminator”, „Jurassic Park”, „Harry Potter” czy „Shrek”.

 

Top 10 zamyka Seaworld Florida, jeden z trzech parków w USA, które głównie koncentrują się na zwierzętach zamieszkujących morza i oceany, ale znajdziemy tutaj również i roller coastery, i karuzele.

Wszystkie parki oprócz ostatniego odnotowały zwiększoną liczbę odwiedzających w porównaniu do roku poprzedniego. Widać wyraźnie, że top-10 w USA jest zdominowany przez parki gigantów – Disneya, Universal Studios oraz SeaWorld. W Europie sytuacja wygląda trochę inaczej, tam każdy park pochodzi z innej grupy lub wręcz jest parkiem niezależnym (patrz:TOP 10: Najchętniej odwiedzane europejskie parki rozrywki w 2013 roku).

Nietrudno też zauważyć, że wszystkie wspomniane parki znajdują się w Kalifornii lub na Florydzie, dwóch amerykańskich mekkach miłośników parków rozrywki. Według danych z 2012 r., w Kalifornii funkcjonuje 27 (mniejszych lub większych) obiektów tego typu, a na Florydzie – 20.

Autor: Natalia Tykocińska 


 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title