Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 10: Najchętniej odwiedzane parki rozrywki w USA w 2013 roku

Tagi: Disneyland, TEA, TOP 10, Universal Studios, Najchętniej Odwiedzane Parki Rozrywki, Universal Studios Hollywood, Amerykańskie Parki Rozrywki, Magic Kingdom, Disney's Animal Kingdom, Seaworld Orlando, Disney's Hollywood Studios, Epcot, Disney's California Adventure

TOP 10: Najchętniej odwiedzane parki rozrywki w USA w 2013 roku

Zestawienia najpopularniejszych parków rozrywki w USA nie obfitują nigdy w zaskakujące zmiany. W pierwszej dziesiątce w 2013 r., w porównaniu do 2012 r., tylko dwa parki zamieniły się lokatami; pomijając ten wyjątek, układ sił pozostaje niezmienny – tak wynika z raportu przygotowywanego każdego roku przez amerykańskie stowarzyszenie TEA.

 

Najchętniej odwiedzanym parkiem w USA i zarazem na całym świecie jest – nieprzerwanie od co najmniej 2005 r. – Magic Kingdom, czyli drugi park tematyczny otwarty pod szyldem Disneya, ale pierwszy park ogromnego dzisiaj kompleksu rozrywkowego Walt Disney Walt Resort niedaleko Orlando na Florydzie. W 2013 r. bramy tylko tego jednego obiektu przekroczyło ponad 18 milionów osób!

Drugie miejsce w zeszłym roku zajął starszy brat Magic Kingdom – kalifornijski Disneyland Park, otwarty w Anaheim w 1955 r. Ciekawostka: To właśnie ten moment przyjmuje się za początek rozwoju tzw. parków tematycznych. Warto jednak podkreślić, że zdaniem niektórych badaczy przemysłu parków rozrywki, pierwszy park tematyczny powstał jednakże w Europie (De Efteling, 1952 r.).

Kolejne trzy lokaty piastują pozostałe parki Disneya na Florydzie: 3. Epcot, 4. Disney's Animal Kingdom, oraz 5. Disney's Hollywood Studios. Jedyną wspomnianą roszadą w zestawieniu, porównując rok 2012 i 2013, jest zamiana Disney's Hollywood Studios i Islands of Adventure, korzystna dla tego pierwszego.

Szóste miejsce w zestawieniu należy właśnie do Islands of Adventure i tutaj znów młodszy brat wyprzedza starszego: siódme miejsce zajmuje Universal Studios Florida, który powstał 9 lat wcześniej niż Island od Adventure i razem z nim tworzy kompleks Universal Orlando Resort.

Tuż za nimi uplasował się ostatni zlokalizowany w USA park Universal, zresztą najstarszy z parków tej sieci – Universal Studios Hollywood. Obiekty Universal skupiają się na bardzo innowacyjnych atrakcjach i zabierają odwiedzających do świata filmów, takich jak np. „Terminator”, „Jurassic Park”, „Harry Potter” czy „Shrek”.

 

Top 10 zamyka Seaworld Florida, jeden z trzech parków w USA, które głównie koncentrują się na zwierzętach zamieszkujących morza i oceany, ale znajdziemy tutaj również i roller coastery, i karuzele.

Wszystkie parki oprócz ostatniego odnotowały zwiększoną liczbę odwiedzających w porównaniu do roku poprzedniego. Widać wyraźnie, że top-10 w USA jest zdominowany przez parki gigantów – Disneya, Universal Studios oraz SeaWorld. W Europie sytuacja wygląda trochę inaczej, tam każdy park pochodzi z innej grupy lub wręcz jest parkiem niezależnym (patrz:TOP 10: Najchętniej odwiedzane europejskie parki rozrywki w 2013 roku).

Nietrudno też zauważyć, że wszystkie wspomniane parki znajdują się w Kalifornii lub na Florydzie, dwóch amerykańskich mekkach miłośników parków rozrywki. Według danych z 2012 r., w Kalifornii funkcjonuje 27 (mniejszych lub większych) obiektów tego typu, a na Florydzie – 20.

Autor: Natalia Tykocińska 


Galeria zdjęć

$item.title

Komentarze